• BIST 96.861
 • Altın 238,348
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 8 °C

AFAD: 'Afette İlk 72 Saat Çok Önemli '

AFAD: 'Afette İlk 72 Saat Çok Önemli '
Olası bir sel, deprem, heyelan, yangın gibi afet öncesinde ve sonrasında yapılacakları içeren İl Afet Müdahale Planı’nın bilgilendirme toplantısı, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İstanbul’daki 39 ilçe için planlanan toplantılardan ilkinin gerçekleştirildiği ve Kartal, Maltepe ve Adalar ilçelerinden yetkililer ve muhtarların katıldığı toplantıda Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) 3 uzman bilgi verdi. 

Kartal Belediyesi’ni temsilen Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Feyyaz Kaynak’ın yanı sıra Sivil Savunma Müdürü Yasin Sülük’ün katıldığı toplantıya Kartal Kaymakamlığı'ndan yetkililer ve Kartal’daki muhtarlar da katıldı. 

Toplantıda, İl Afet Müdahale Planı’nın ayrıntıları paylaşılarak belediye, kaymakamlık ve muhtarlara düşen görevlerle ilgili bilgi verildi.
 
Söz konusu bilgilendirme toplantısının İstanbul’un 39 ilçesinin tümünde yapılacağı ve ilk toplantının Kartal, Maltepe ve Adalar ilçelerini kapsadığı öğrenildi. Kartal Belediyesi’ni Başkan Yardımcısı Feyyaz Kaynak’ın temsil ettiği bilgilendirme toplantısında ilk sunumu AFAD Planlama Şube Müdürü Belkıs Önal yaptı. 

Afet Müdahale Planı'nı anlattı.

kartal-deprem2.jpg

Belkıs Önal, Planın dayandığı kanunları anlatarak 6 bakanlığın, planın uygulanmasından sorumlu olduğunu söyledi. Planın ulusal olduğunu ve 81 il için geçerli olduğunu belirten Önal, örneğin bir ilde gerçekleşen afete başka bir ilin yetkililerinin gelerek aynı planı uygulayabileceğini söyledi. Planın en önemli amaçlarından birinin, kaynakların verimli ve doğru kullanılması olduğunu belirten Önal, Türkiye Afet Müdahale Planı’nın 26 ayrı plandan oluştuğunu ve her ilde geçerli olduğunu söyledi.

Planda her türlü olasılığın ve afet seviyelerinin belirlendiğini belirten Belkıs Önal , afet olan iller için destek olacak illerin de belirlendiğini söyledi. Örneğin İstanbul’a yardıma gelecek illerin belirlendiğini, İstanbul’un da yardımına koşacağı illerin planda belirtildiğini kaydeden Belkıs Önal; planın, söz konusu toplantılardan gelecek bilgilerle de güncelleneceğini söyledi.

AFAD Afet Acil Durum Müdürlüğü’nden eğitim uzmanı Orhan Urtaç, 'Temel Afet Bilinci Eğitimi' adlı sunumu gerçekleştirdi. 

kartal-deprem.jpg

Afete hazırlık konusunda yapılması gerekenleri aktaran ve afet kavramının içeriğini ve safhalarını açıklayan Orhan Urtaç, bir duruma afet denilebilmesi için o bölgenin imkanlarının yeterli gelmemesi gerektiğini söyledi. Marmara Depremi’nin bunun en güzel örneği olduğunu belirtenOrhan Urtaç; 'Afete Hazır Aile', 'Afete Hazır İşyeri', 'Afete Hazır Okul', 'Afete Hazır Gönüllü Gençler' gibi dört farklı kavram geliştirdiklerini ve AFAD’ın eğitimlerinin bu dört gruba hitap ettiğini söyledi.

Türkiye’nin tamamına yakınının deprem riski ile karşı karşıya olduğunu belirten Orhan Urtaç, afete hazırlıkta önce riskin yönetilmesi gerektiğini belirtti. Risk yönetiminin; hazırlık, tahmin ve erken uyarı, zarar azaltma maddelerinden oluştuğunu belirten Urtaç, afette kriz yönetiminin ise müdahale, etki analizi, iyileştirme ve yeniden yapılanma süreçlerinden oluştuğunu söyledi. 

Afette ilk 72 saatin çok önemli olduğunu hatırlatan Orhan Urtaç, devletin bu süreçte herkese yardım yetiştirmesinin beklenemeyeceğini söyledi. Afet için öncelikle zemin etüdü olmayan yerlere bina yapılmaması gerektiğini vurgulayan Urtaç, afet çantası hazırlanması ve ailede herkesin bir afet tanıtım kartının olması gerektiğini belirtti. Urtaç, evde deprem tehlike avı yapılarak yapısal olmayan zararları ve yaralanmaları önlemek için evdeki eşyaların sabitlenmesi gerektiğini belirtti ve  afetlerde yaralanmaların yüzde 50 sinin bu şekilde meydana geldiğini söyledi.

kartal-deprem1.jpg
 
DASK'ın önemine dikkat çekildi
 
AFAD İyileştirme Şube Müdürü Jeofizik Mühendisi Ufuk Koşan ise olası bir afetten sonra hak sahipliği konusuna değindi. 

Ufuk Koşan, yasada afet tanımlarının yapıldığını belirterek jeolojik altlığı yapılmadan imar planı yapılamayacağını söyledi. Belediyelerin bu konuda sorumlu olduğunu ve jeolojik olarak kötü zemine sahip alanlara bina yapılmaması için hem belediyelerin hem de tapu müdürlüğünün sorumlulukları olduğunu hatırlattı. Afetin ardından komisyon kurulduğunu ve binaların hasar derecelerinin bu komisyonlarca belirlendiğini kaydetti.

Ufuk Koşan, komisyonda belediyeler, tapu müdürlüğü, kaymakamlık ve bakanlık yetkililerinin yanı sıra muhtarların da yer almakta, az hasarlı binalara devletin destek vermiyor, orta hasarlı binaların, afetin ardından hazırladıkları bina güçlendirme projeleri ile devletten destek alabildiğini söyledi. Bu tür binaların güçlendirme projelerinin belediye onaylı olmasının şart olduğunu aksi takdirde devletin destek vermiyor. 

Koşan, ağır hasarlı binaların ise mutlaka yıkılması gerektiğini vurguladı. Bu tür binaların komisyon tarafından ağır hasarlı olarak belirlenmesinin ve askıya asılmasının ardından hak sahiplerinin talepte bulunması ve söz konusu binada hak sahibi olduklarını ispat etmeleri gerekmekter. Söz konusu formların doldurulması sırasında mahalle muhtarlarına büyük görev düşmete. Bu şekilde hak kazananların, devletten konut arsa bedeli alınmadan 20 yıl faizsiz vadeyle daire alabiliyor. Söz konusu kredinin ilk taksitleri 2 yıl sonra ödenmeye başlıyor. 

Kredinin 20 yıl boyunca faizsiz olmasının önemli bir avantaj olduğunu kaydeden Koşan, tüm bu yardımlardan faydalanmak için Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) yaptırmış olmak gerekir. DASK yaptırmamış hak sahiplerinin, kredi ve ev yardımından faydalanamıyor. Birden fazla dairesi olanların ise her bir daireye DASK yaptırmış olması halinde sadece bir ev için devletten yardım alabiliyor. Bunun tek istisnasının, aynı binada babasına ait farklı dairelerde oturan evlatlar olduğunu, bu durumda olanların devletten ev ya da afet kredisi alabildiğini söyledi.

kartal-deprem3.jpg

4 KASIM 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.