• BIST 102.494
 • Altın 226,922
 • Dolar 5,3255
 • Euro 6,0377
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 1 °C

Ak Partili Vekil Uçma: ‘ ‘OHAL Suçluların Korkulu Rüyasıdır”

Ak Partili Vekil Uçma: ‘ ‘OHAL Suçluların Korkulu Rüyasıdır”
15 Temmuz gecesi düzenlenen darbe girişi ile ilgili görüşlerini aldığımız Ak Partili İstanbul Milletvekili İsmet Uçma: Türk Milleti Bağımsız Yaşamayı Can Suyu Olarak Bilir. Zayıftan mazlumdan yanadır. Menfaat Düşünmez.” dedi.

Ak Partili İstanbul Milletvekili İsmet Uçma: ‘Milli irade dediğimiz şey, milletçe benimsediğimiz tüm değerleri ölümüne korumak ve kollamaktır. Bu anlamda millet 15 Temmuz gecesi iradesine sahip çıkmıştır’ diye konuştu,

 

Mehmet KÖPÜKLÜ (Özel Haber)

editor@birincibolge.com

FETO terör örgütü tarafından 15 Temmuz gecesi düzenlenen darbe girişimini ile ilgili Ak Partili Vekil İsmet Uçma: “Tarihe gecen o gece, milletimiz kendine özgü dini, milli ve ahlaki kodlarla yeniden aktive etti. Bu aktivasyon neticesinde bütün dünyaya unutulmaz bir kahramanlık, fedakârlık ve feragat örneği göstererek dosta umut ve cesaret, düşmana ise korku ve umutsuzluk vermiştir.” dedi.

ismet-ucma2.jpg

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, gazetemiz Birincibölge’ye 15 Temmuz gecesi düzenlenen darbe girişimin, Türkiye genelinde 3 ay boyunca alınan ve uygulama devam edilen OHAL o karanlık gece ve sonrası ekonominin gidişi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Artvin’de konvoyuna düzenlenen saldırı olayı ile gündeme dair sorularımızı cevapladı.

İsmet Uçma:  “Devletimiz gerekeni acilen yapmış ve kendini bu tehlikeli örgütten temizlemeye kararlılıkla devam etmektedir. Bütün bunlara rağmen hala darbe olabileceği korkusuyla yaşamak bir toplum için sağlıksızlık alameti olarak değerlendirilir ki, böyle bir durum söz konusu değildir. Evet, darbe savuşturulmuştur ama bundan ibret alınarak yeni darbelerin yolu da elbette nihai olarak kapatılmalıdır.

ismet-ucma3.jpg

Devlet hizmetleri ihmal edilemez, sürüncemede bırakılamaz. Elbette atılan, ayrılan, sakıncalıgörülerek uzaklaştırılan personelin yerine yenileri istihdam edilir. Ancak bunun da adalet ve hakkaniyet ölçüleri için yapılması gerekir.”

AK PARTİ Kurucu Üyesi olan Uçma, İstanbul İl Genel Meclisi Üyeliği, 24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği yaptı. İyi düzeyde Arapça ve İngilizce bilen İsmet Uçma, 6 çocuk babasıdır.

Sayın vekilim önce sizi tanıyabilir miyiz?

İsmet Uçma:- Ordu ili Korgan ilçesi 1955 doğumlu İsmet Uçma, ilkokulu kendi memleketinde, İmam-Hatip Lisesini Tokat’ta okuduktan sonra 1976 tarihinde şimdiki ismi Marmara İlahiyat Fakültesi olan İstanbul Yüksek İslam Enstitüsüne kayıt olmuş ve 1980’de oradan mezun oldum.

Talebeyken de içli dışlı olduğu kitaplar ve yayın dünyasının teshir edici havasından uzak kalamamış, pek çok arkadaşı hayatını öğretmenlikle sürdürmeyi seçtiği halde bu kardeşiniz önce Bir Yayıncılık’ı, bilahare İşaret Yayınlarını kurarak ülkemizin bilim, kültür ve sanat hayatına kendince katkılar yapmayı ömrünce vazgeçemeyeceği bir hayat yolu olarak seçtim.

Doğrusunu söylemek gerekirse, yayıncılığa paralel olarak uzun zamandır siyasetin içinde olduğum halde kendimi siyasi yönümle değil, ilim ve kültür hayatına olan katkılarımla anmayı ve anılmayı tercih ediyorum. Bu ülkeye hizmet etmenin en verimli yollarından biri olan siyaset, aslında ilim, kültür, sanat ve diğer alanlardaki hizmetler kadar övgüye değerdir. Ancak bu tür hizmetler toplumda siyasi etkinlikler kadar takdir görmeye başladığı an, artık bizim ülkemizin de gelişmesini ve kalkınmasını tamamlamış ülkeler kategorisine girebileceğine inanıyorum.

İşte o zaman bilimde, sanatta, edebiyatta bir değer ortaya koymuş olmanın vereceği manevi hazzın siyasette önemli hizmetler görmüş bir insanın alacağı hazdan bile fazla olacağını söyleyebilirim. Kısaca ne mi söylemek istiyorum? Ülkemizin bilim, kültür, sanat ve edebiyat adamlarına olan ihtiyacı, en az siyasetçi, iktisatçı, mühendis ve tıp adamlarına olan ihtiyacımız kadar çoktur. Siyasi hayatımda hep bu yönde bir farkındalık oluşturmaya gayret ettim; bundan sonra da etmeye edeceğim.

ismet-ucma.jpg

-* Türkiye kritik günlerden geçiyor. 15 Temmuz darbe girişimini değerlendirebilir misiniz?

İsmet Uçma:- Toplumların tarihinde hem travmatik kırılma noktaları hem de istikbal yıldızının parladığı unutulmaz anlar vardır. 15 Temmuz darbe girişimini, henüz sosyolojik sonuçlarının nereye varacağını şimdiden kestiremediğimiz hem travmatik bir süreç hem de yıldızın parladığı anlar olarak tanımlayabiliriz. En olumsuz yanıyla toplumda birbirine güven duygusunu ölümüne sarsan bu elim ve utanç verici olay, diğer yanıyla toplumun ihtiyaç duyduğu yaşamsal önemde bir ahlaki devrimi başlatabilir.

Şöyle ki; 40 yıldan beri tercih ettiği yöntemle Anadolu insanının ahlakını dejenere ederek mensuplarına gizliliği, ikiyüzlülüğü, kibri, iftiracılığı, insanların mahremine girmeyi, şantajı, hak-hukuk bilmezliği, sahteciliği, adam kayırmayı, ekonomik haksızlığı, kanuna hile yapmayı, kısa ve net bir ifadeyle “takiyyeciliği” yaşam felsefesi haline getirmeyi öğütleyen bu maskeli yapı, milletimizin ahlak kodlarıyla oynamış ve o kodları dejenere ederek emin ve güvenilir insan anlamına gelen “mümin” sıfatının toplumda kadro kıymetinin zayıflamasına neden olmuştur.

ismet-ucma1.jpg

Dindar insanların imajını bu kadar insafsızca zedelemeye kimin hakkı olabilir? Artık ibadet ehli olmanın, insanlara güler yüzle davranmanın, samimi ve dürüst görünmenin aslında kuşku uyandıran nitelikler olduğu algısını kim yeniden düzeltecektir? Bütün bunları düşündüğümüzde, FETÖ’nün eğitim yoluyla bünyeye nüfuz ederek işlediği şenaatlerin yine aynı yolla, yani eğitim yoluyla izale edilebileceğini söyleyebiliriz. Bu anlamda 15 Temmuz’daki elim hadise bize dini eğitim konusunu yeniden ele alma ve gençlerimizi Mehdici/Mesihçi hareketlerin tasallutundan korumak için onları arı duru Kur’an bazlı dini bilgilerle donatma bilincini kazandırmalıdır. Bu olumlu yaklaşımın sebep olacağı bilgilenme süreci, toplumun ihtiyaç duyduğu tek standartlı, samimi, ikiyüzlü olmayan, birbirini gerçekten seven, hataları karşılıklı hoş gören, tahammüllü, dürüst ve güvenilir bireylerin yetişmesiyle sonuçlanabilir. Bunun anlamı, ahlak devrimidir.

ismet-ucma4.jpg

-* Darbeye karşı Milli İradenin, Türk milletinin tavrı hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

İsmet Uçma:-  Milletimiz uzun tarihi boyunca en kritik zamanlarda ortaya koyduğu ve tekrar lazım olana kadar şuuraltına iterek unutmuş gibi göründüğü kendine özgü dini, milli ve ahlaki kodları 15 Temmuz gecesi yeniden aktive etti. Bu aktivasyon neticesinde bütün dünyaya unutulmaz bir kahramanlık, fedakârlık ve feragat örneği göstererek dosta umut ve cesaret, düşmana ise korku ve umutsuzluk vermiştir.

Türk milleti zayıftan, mazlumdan, mağdurdan yanadır. Menfaatini düşünmez. Şahadeti özgür ve bağımsız yaşamanın can suyu olarak bilir. Hz. Hüseyin gibi zalime boyun eğmektense şerefle ölmeyi yeğler. Milli irade dediğimiz şey, milletçe benimsediğimiz tüm değerleri ölümüne korumak ve kollamaktır. Bu anlamda millet 15 Temmuz gecesi iradesine sahip çıkmıştır. Fazla söze gerek yoktur.

-*, Darbecileri azmettiren üst akılda kimler var? Darbenin arkasındaki güç hakkında bilginiz var mı? Değerlendirir misiniz?

İsmet Uçma:- Darbecileri azmettiren üst aklı kimin veya kimlerin temsil ettiği çok önemli değildir.  Önemli olan o üst aklın operasyonel gücünü kırmak ve onu umutsuzluğa mahkum etmektir. Biz onun kim olduğu hakkında bir kanaate sahip olabiliriz; ancak uluslar arası ilişkiler kanaatlerle değil somut delillerle yürütülebilir bir özelliğe sahip olduğu için onun dili ve yöntemiyle konuşmak yani diplomatik bir üslup kullanmak gerekir. Eğer bu dolaylı yolu ve diplomatik dili değil de doğrudan ve açık bir dili tercih ederseniz, bu dilin icap ettirdiği hamleleri de yapmak zorunda kalırsınız. Kalır da yapmazsanız, uzaktan avına kükreyen ama bir türlü yanına gidip de ona saldıramayan güçsüz ve dişsiz bir kaplana benzersiniz.

ismet-ucma5.jpg

-* Darbe tehlikesi geçti mi? Bundan sonra aynı kalkışmaya tevessül edenler nasıl önlenebilir?

İsmet Uçma:- Devletimiz gerekeni acilen yapmış ve kendini bu tehlikeli örgütten temizlemeye kararlılıkla devam etmektedir. Bütün bunlara rağmen hala darbe olabileceği korkusuyla yaşamak bir toplum için sağlıksızlık alameti olarak değerlendirilir ki, böyle bir durum söz konusu değildir. Evet, darbe savuşturulmuştur ama bundan ibret alınarak yeni darbelerin yolu da elbette nihai olarak kapatılmalıdır. Sırf toplum diri ve teyakkuzda kalsın diye darbe ihtimalini sürekli gündemde tutmak, bir süre sonra paranoya halini alır ve güven hissini alabildiğine zayıflatır. Şöyle düşünmek en doğrusudur: Bütün bu tedbirlere rağmen yine bir darbe olursa, bu cesur millet yine gereğini yapar ve bu kez kendisine doğrultulan silahı darbecinin elinden almakla yetinmez.

-* Darbecilerin yargılanmaları nasıl gerçekleşecek? Yargılanma süreçleri hakkında bilgi verir misiniz?

İsmet Uçma:- Kâinatın düzeni nasıl mizan (ölçü ve denge) üzerinde kaimse, toplumun düzen ve bekası da adaletle kaimdir. Zulümle payidar olunmaz. Mülk küfürle devam edebilir ama zulümle devam etmez. Bu özlü sözler uyarınca suçlulara da adaletle hükmetmek, yargılamaları hakkaniyetten ayrılmadan gerçekleştirmek gerekir.

Ülkemizin yerleşik bir hukuk düzeni vardır. Bu düzen bir miktar sarsılmış olabilir. Bunun sebebi yine darbeci zihniyetin pervasız yaklaşımlarıdır. Ancak yargı içerisinde sağduyusunu kaybetmemiş, mesleki kariyerine ihanet etmemiş, milletin değerlerine bağlılığını terk etmemiş yeterli sayıda hâkim ve savcımız mevcuttur. Bunlar suçluları yargılarken baltayla odun yaran bir dağlı gibi değil, en ince kılcal damarları gören hazık bir beyin cerrahı gibi delilleri derin bir hassasiyetle değerlendirip suçluyu suçsuzdan ayırmayı başaracaklardır diye inanıyorum.

ismet-ucma6.jpg

-* FETÖ’nün sivil uzantıları hakkında neler yapılabilir?

İsmet Uçma.Yukarıda dediğim gibi, at izinin it izine karıştığı bir ortamda adaleti ayakta tutmak, bir futbol solununda onlarca bacağın sert hareketleri arasında oyuncuların arasına girip sahanın ortasındaki minicik bir çiçeğin ezilmesini önlemeye çalışmak kadar dikkat ve özveri ister. “Uydum kalabalığa, vur abalıya!” demeden, tek bir suçsuzu korumak için tribünden “vur, vur, vur!” diye çığlık atan yüzlerce kişinin gazına gelmeden, hakkı ve hakikati savunmak gerekir. Ancak stratejik kurumlarda istihdam edilen örgüt üyelerine hoşgörü gösterilemez.

Suçluları cezalandırılır; henüz suç işlemeyenleri ise suç işleme ihtimali bulunduğu için bu stratejik kurumlardan uzaklaştırılır. Stratejik olmayan kurumlarda çalışan kamu görevlileri ise belli kriterler dahilinde izleme sürecine alınabilir, belli periyottaki gözden geçirmelerle uzun süre takip edilebilirler; güven vermeleri halinde durumları tekrar normalleştirilebilir.

-* Darbecilerin ve sivil uzantılarının boşalttıkları yerler nasıl doldurulur. Kısa vade de olsa bir zafiyet oluşturur mu?

İsmet Uçma:- Devlet hizmetleri ihmal edilemez, sürüncemede bırakılamaz. Elbette atılan, ayrılan, sakıncalı görülerek uzaklaştırılan personelin yerine yenileri istihdam edilir. Ancak bunun da adalet ve hakkaniyet ölçüleri için yapılması gerekir. Kamu denen milletin yapısı nasılsa, kamu hizmetlerindeki paylaşım da bu yapıya uyumlu olmalıdır. Bir bakıma milleti meydana getiren sosyal, etnik ve diğer segmentler kendilerini kamu hizmetleri aynasında oranlarınca görebilmelidirler.

Tek şart, kendi segmentlerine değil, milletin tamamına sadakat göstermeleridir. Millet tüm yapılar bileşkesi olan muhkem bir muhassaladır. Bu muhassalada ayrımcılık yapmak, milletin birlik dokusuna zarar verir ve kabul edilemez.

ismet-ucma7.jpg

-* Olağanüstü Hal uygulaması hayatımızı nasıl etkiliyor?

İsmet Uçma:-  Mensubu olduğum parti tarafından deruhte edilen hükümet, bu sıkıntılı süreci son derece başarılı bir şekilde idare etmektedir. OHAL suçluların korkulu rüyasıdır, milletin değil. Düşününüz, böyle sıkıntılı bir süreci lütfen le, rica ederimle idare edebilir misiniz? Gösterilen sertlik, millet adına suçlulara konan bir tavırdır.

-*  OHAL’de Türkiye’nin Terörle mücadelesi gelişmelerden etkilenir mi?

İsmet Uçma:-  OHAL her zaman kötülerce ve kötü niyetlilerce sevilmeyen, nefret edilen bir idare biçimi olmuştur. Evet, hoş olmayan yanları vardır ama bu zorunluluğun gerektirdiği bir durumdur.  Kangren olmuş bir dokuyu tentürdiyotla kurtaramazsın.

Neşter acıtır ama aynı zamanda da tedavi eder. Dokuları kangren yapmayalım, neştere de gerek kalmasın! Çivi çiviyi söker; çiviyi yumuşak eldivenle sökemezsin. Madem bir darbeyi izale ettik, o halde fırsatı iyi kullanalım ve darbelerle paralel iş gören tüm terör odaklarını da temizleyelim. OHAL milletimizin iradesiyle giyilen çelik bir eldivendir ve çiviler bu eldivenle sökülebilir.

-* Darbe girişimi, OHAL ilanı ve darbecilerle mücadele ekonomimizi nasıl etkiler?

İsmet Uçma:-  Görüldüğü gibi, Türkiye ekonomisi her zamankinden daha da iyi görünüyor. Piyasalar iyi. Yabancı sermaye girişleri iyi. Sanayi üretimi performansında geçici bir düşüklük var ama giderek yükseliyor. Daha ne olsun? Eşekten düşen bir adam bile bu kadar çabuk toparlanamaz. Kaldı ki, ülke hâlâ derin bir uçurumun kenarından dönmenin travmasını yaşıyor.

-* CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroglu’nun Artvin gezisinde konvoyun bulunduğu araca bir saldırı düzenlendi. Konvoya yapılan saldırı sizce kimler yaptı arkasında kimler var?

Bunu ayrıntılarıyla bilemem ama olaylarda gözlemlenen eş zamanlılık, bunu PKK’nın yaptığına işaret ediyor. Umarım Sayın Kılıçdaoğlu kendisine verilmek istenen tehdit ve şantaj içerikli mesaja yanlış cevap verip de ülkemizin terör karşısındaki birlik havasına zarar verecek bir yaklaşımda bulunmaz.

-* Bu tür saldırılar bundan sonra da olabilir mi?

Bu sıkıntılı süreçte çok dikkatli olmak gerekir. Yaralı düşman intikam hırsıyla irrasyonel davranışlarda bulunabilir, aptalca eylemleri deneyebilir. İstihbarat örgütümüz ve güvenlik güçlerimiz azami bir gayretle ülkemizin ve insanımızın huzur ve mutluluğunu sağlamak için fedakârca çalışıyor. Biz de söz ve eylemlerimizle onlara katkı sağlayacak bir şekilde hareket edersek milletçe daha güvenli bir ortam inşa etmiş oluruz.

-* Yaşanan süreçte sizce bir erken seçim gündeme gelir mi ?

Kesin kanaatim, böyle bir olasılığın Mars’ta yaşam izi bulunması kadar bile gerçekçi olmadığı yönündedir.

17 EKİM 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.