• BIST 94.356
 • Altın 244,655
 • Dolar 5,9229
 • Euro 6,5971
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 15 °C

Ali Bilir, Kemençe Ustası Mehmet Sırrı Öztürk, Yad Etti

Ali Bilir, Kemençe Ustası Mehmet Sırrı Öztürk, Yad Etti
Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Ali Bilir, 78 yaşında hayata gözlerini yuman kemençe ustası Mehmet Sırrı Öztürk, ile 7 yıl önce yaptığı söyleşi ile yad etti.

Yurt içi ve yurt dışı bir çok festivallerde kemençe çalan merhum, Mehmet Sırrı Öztürk, ilk okul eğitimi aldığını çok çalışarak kendini yetiştirdiğini ve İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarında kemençe öğretmenliği görevinden emekli olduğunu söyledi.

Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Ali Bilir, önceki gün vefat eden kemençe ustası Mehmet Sırrı Öztürk, ile 26 Ocak 2009 yılında yaptığı röportajı gündeme getirerek yad etti.

            ALİ BİLİR -ÖZTÜRK HOCA İLE 2009 YILINDA YAPTIĞI SÖYLEŞİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

                                                        ali-bilir4-002.jpg

Kemençe ustası Mehmet Sırrı Öztürk, hocanın vefatını derin bir üzüntü içinde öğrendiğini belirten Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Ali Bilir, ‘Hemşerimiz Mehmet Sırrı Öztürk hocamız kemençenin vazgeçilmez isimlerinden bir tanesiydi. Kendisiyle yıllar önce tanıştık. Yıllarca birlikte güzel anılarımız oldu. En güzel anımız merhum hocam ile 2009 yılında yapmış olduğum bir söyleşiydi. İyi ki kendisiyle bu güzel söyleyişi yapmışım. Kendisine bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun." dedi.

Kemençenin en iyi erik ağacından yapıldığını belirten Öztürk, Kendi çocukları başta olmak üzere gençlerin bu müziğe ve kemençeye ilgi ve alakasının olmadığını dile getirdi.

Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Ali Bilir’in TRT’de uzun yılar görev yapan ve 78 yaşında vefat eden Mehmet Sırrı Öztürk, hoca  ile yaptığı söyleşi:

Ali Bilir- Hocam Kemençeye tam olarak nasıl başladınız?

Mehmet Sırrı Öztürk- Rahmetli annem kemençeye ve oyuna meraklıydı. Onun vasıtasıyla kemençeye 6 yaşında başladım.

Ali Bilir- Piçoğlu Osman hocanızdı?

Mehmet Sırrı Öztürk-- Evet ustam rahmetli Piçoğlu Osman idi. O zamanlar beni alıp düğünlere götürdü. Bana çok şey öğretti.

Ali Bilir- Hocam sizin yaşadığız dönemin şartlarına bağlı olarak eğitiminizi ilkokul düzeyinde bırakmak zorunda kaldınız?

Mehmet Sırrı Öztürk-- Evet

Ali Bilir-Ancak Üniversitede 27 yıl hocalık yaptınız ve bugün kemençenin duayeni ve efsanevi ismi olarak biliniyorsunuz. Bunu nasıl sağladınız?

Mehmet Sırrı Öztürk- Kendi kendimi yetiştirdim.

Ali Bilir-Çok çalıştınız?

Mehmet Sırrı Öztürk- Çok çalıştım, yorulmadım hala daha yorulmadım hala daha çalışıyorum.

Ali Bilir- Hala Daha koşuyorsunuz görüyoruz.

Mehmet Sırrı Öztürk- Hala da koşuyorum. Sanatımı çok seviyorum. Sanatımı kemençemi çalarken kendimden geçiyorum. Zaten sevmezseniz bunu yapamazsınız

Ali Bilir- Gerçi çok çalışmak bütün herkesi için geçerlidir. Bütün başarı için çok çalışmak gerekiyor. Kemençe öğrenmek isteyenlere önerileriniz nelerdir? Gençlere bu anlamda ki tavsiyeleriniz neler olur?

Mehmet Sırrı Öztürk-- Ben gençlere çok yalvardım bir zamanlar. Bak bu imkânı bulamazsınız gelin benden faydalanın diye çok yalvardım. Sen o yörede yetiştin, o yöreyi biliyorsun diyorum. ‘tamam’ diyor sana gelmiyor. En son duydum ki iş işten geçti. Bu kemençenin hakikatten bu kadar çevresi geniş mi demeye başladılar. Amerika’ya gitti, İsrail’e gitti hep televizyonlar çekiyor pişman oldular.

Ali Bilir- Şu anda günümüzde gençlerden özellikle kemençeyi tam anlamıyla icra eden sanatçılarımız var mı?

Mehmet Sırrı Öztürk- Yok

Ali Bilir-İşin kolayına gidiyorlar o biraz.Elektronik bağlama ile klavye ime kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar.

Mehmet Sırrı Öztürk--Sanattan anlamayanda horona giriyor işte o ona hoş geliyor. Dav dav riv riv riv…eğer o ritim olmasın kimse o horonu yapamaz bak denesin arkadaşlar.

Ali Bilir-Org

Mehmet Sırrı Öztürk--Org ondaki o ritim olmasın kimse horon oynayamaz, onun hayrına horon yapıyorlar, kesiyor kemençeyi bap bap … onun ritmine oynuyorlar.

Ali Bilir-Evet hocam birazda kemençenin tekniğinden bahsetmek istiyorum. Kemençe 55 cm standart bir boyu var sanırım. Hangi tür ağaçlar kullanılıyor?

Mehmet Sırrı Öztürk- Erik ağacından yapılıyor?

Ali Bilir- Hep Erik ağacından mı?

Mehmet Sırrı Öztürk- Erik ağacından güzel oluyor. Ardıçtan da olur. Ondan sonra yavan kirazdan olur. Kemençenin hartaması da çam ağcındandır.

Ali Bilir- Yaydaki de at kuyruğu sanırım?

Mehmet Sırrı Öztürk- At kuyruğu

Ali Bilir- Peki at kuyruğundan başka kullanılan var mı?

Mehmet Sırrı Öztürk-Yok Naylondan yapıyorlar tutmuyor. Reçine tutmuyor çalarken kayıyor.

Ali Bilir- Şu anda imalatı ne durumda Karadeniz de çok miktarda yapılıyor mu?

Mehmet Sırrı Öztürk- Var var. Kendi kemençesini göstererek ben bunu rahmetli Somuncuoğlu Esat’tan aldım.

Ali Bilir-Kaç yıllık kemençe?

Mehmet Sırrı Öztürk- Tam 45 yıl bitti. 3 ay oldu 46 gün aldık.

Ali Bilir- 45 yıldır elinizde mi?

Mehmet Sırrı Öztürk- Elimde evet. Nişanlandım yüzük taktım bu kemençeyi yaptırdım. Hesap et artık. Benim evlilik tarihimi bu yazdı.

Ali Bilir- Kemençe bizim sadece horonumuzda değil tabi bizim Karadeniz insanın sosyal yaşantısına da çok girmiş durumda.

Mehmet Sırrı Öztürk- Şenlikler bununla olur. Festivaller, düğünler bununla olur. Asker yolcu ederiz bununla olur. Düğünler de bununla, geceler bununla olur. Yani ağırlık kemençe de bizim o yörede ağırlık kemençe de olur.

Ali Bilir-İmecelerde de çok kullanılır.

Mehmet Sırrı Öztürk-Evet.

Ali Bilir-En çok ekin kazma imecelerinde kullanılır her halde?

Mehmet Sırrı Öztürk-Hayır. Kaval çalınırdı eskiden kaval kullanılırdı.

Ali Bilir-İmecelerde?

Mehmet Sırrı Öztürk- Evet o acemi kemençeciler giderdi imeceye.

Ali Bilir- Acemiliklerini gidermek için sizin gittiğiniz olmuş muydu?

Mehmet Sırrı Öztürk-Benim çok olmuştu.

Ali Bilir-Oralarda öğrendiniz. Acemilikleri oralarda giderip düğünlerde prova yaptıklarınızı çalardınız.

Mehmet Sırrı Öztürk-- Evet ama o da sarardı. Kaldır kazmayı, kaldır kazmayı, kaldır sevdalık çeken kızlar cebinde ayna taşır…

Ali Bilir-Ayrı bir imece havası yok?

Mehmet Sırrı Öztürk- Vardır.

Ali Bilir- Hocam 4 tane çocuğunuz var. 8 tane torunuz var.

Mehmet Sırrı Öztürk- 11 tane 8 tane olur mu 11 tane torun var.

Ali Bilir- 11 tane torun var. Peki, çocuklardan ve torunlardan çalmasını öğrenen öğrenmek isteyen oldu mu hiç?

Mehmet Sırrı Öztürk- Zoraki ortanca kızım çalmaya başladı evlendi bıraktı.

Ali Bilir- Torunlardan

Mehmet Sırrı Öztürk- Torunlar hiç heves etmedi. Şimdikiler Beşiktaş, Galatasaray, Trabzon başka bir şeş bilmiyor.

Ali Bilir- Hocam yine ilgimizi çeken durumlardan biridir. Bizim Karadeniz müziği özellikle kemençeyle çalınan Giresun  bölgesinde hatta Görele’de daha çok atma türküler vs.. hep aşk üzerine mesela kahramanlık üzerine pek rastlamayız?

Mehmet Sırrı Öztürk- Zaten kahramanlığı başta gelir onu tarih yazmıştır.

Ali Bilir- Eğlence ondan sonra mı çıkmış? Daha çok bağlamayla çalınan hep bakarız hasret. Özlem acı onların da havaları vardır.

Mehmet Sırrı Öztürk- Bir de Maçka’nın horon havasını çalayım.

Ali Bilir- Hocam ona geçmeden önce bir şey sormak istiyorum. Bizim kahramanlık türkülerimiz var dediniz ama kahramanlık türkülerinde bile ask çağrışımı var. Bunun sebebi ne olabilir? Bu çok farklı bir şey güzel de bir şey aslında. Yani acıyı eğlenceye de sığdırabiliyorlar.

Mehmet Sırrı Öztürk-Karadeniz eskiden mısır yiyordu biliyor musunuz? Karadeniz çok hareketli bir insan olduğu içi buğday yedi kap oldular. Karadeniz yöresi mısır yiyordu eskiden o mısır alkollü şeydir. Rakı gibi bunun için Karadeniz insanı tez olur tetikte olmuş olur.

Ali Bilir- Havası gibi mi?

Mehmet Sırrı Öztürk-Havası gibi

Ali Bilir- Sabah güneş, akşam fırtına, yağmur.

Mehmet Sırrı Öztürk- Sizim yöre bayır yöresi her taraf bayır. Adam çocuğu sırtına alıp gidiyor ama kocamıyorlar dinç kalıyorlar işte tabiatın vermiş olduğu şey kuvvet yani.

Ali Bilir- Hocam izleyiciler için tabi kemençe deyince sizin sanatınız ve icranız çok önemli. Bir eşref bey şarkısı bir yayla havası bir tamzara dinleyebilir miyiz?

Mehmet Sırrı Öztürk-- Tabi zevkle

Ali Bilir- Eşref şarkısının oluşumu nasıl oldu?

Mehmet Sırrı Öztürk- Eşref ile iki adam birbirini çekememezlikten o benim kılıcım yürüsün o benim atım yürüsün diye birbirleriyle tartışıyorlar. Hakkı çekip Eşref’i vuruyor. Bura da Eşref şarkısı doğuyor.

Ali Bilir- Hocam sizin 12 tane albüm yaptığınız biliniyor. Şu anda yapmaya devam ediyor kusunuz? Yoksa ara mı verdiniz?

Mehmet Sırrı Öztürk- Ara verdim. Yapmıyorum daha bir zamanlar yaptığımda ticaret için yapmıştım.

Ali Bilir- Sizin albümünüzde ki sizin derlemesini yaptığınız yazdığınız, bestelediğiniz türküleri kullananlar var mı? Günümüzde?

Mehmet Sırrı Öztürk- Var. Gelin havası benim eserim. Çiftetelli benim eserim. Benim sesimi silip üzerine çok müzik yapanlar oldu.

Ali Bilir-Günlük yaşantınız nasıl?

Mehmet Sırrı Öztürk-- Düğünlere gecelere gidiyorum. Çalmasam çökerim.

Mehmet Sırrı Öztürk Kimdir?

1938 yılında Kemikli Köyü Hürriyet Mahallesinde doğdu. 6 Yaşında kemençe ile tanıştı. Ustası halası ile evli olan Piçoğlu Osman’dır, İki yıl ustası ile düğünlerde kemençe çaldı. Askerliğini Hava Kuvvetlerinde bandocu olarak tamamladı.

1967 yılında Ankara Radyosunda mahalli havalardan oluşan bir bant yaptı. 1985 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarında kemençe öğretmeni olarak göreve başladı. 27 yıl bu görevde kaldı.

2003 yılında emekli oldu. Yurt içi ve yurt dışı birçok festivallere katıldı. Sayısız televizyon programları yaptı.

Türk atmada, irticalı türkü söylemde çok ustadır. TRT sanatçılarından Naci Keskin, Mehmet Maksutoğlu ve Mehmet Çınar’a konservatuarda hocalık yaptı.

Son yıllarda katıldığı programlarda ustası Piçoğlu Osman’ın ünlü ‘Eşref’ türküsünü okumayı gelenek haline getirdi.  İlhan Baran ve Cengiz Tanç tarafından kendisine ‘Trabzon Horon Havası kemençe havası, Sıksaray Oyun Havası, Ören Oyun Havası, Kadırga Horon Havası Kemençe Taksimi, Hasbal Oyun Havası, Kadırga Oyun Havası,  Kemençeyle Zurna Havası, Görele Oyun Havası ve Şalpazarı Oyun Havası ‘ adlı ezgiler derledi.

MEHMET SIRRI ÖZTÜRK-TRT YAPTIĞI SÖYLEŞİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

mehmet-sirri-ozturk-trt.jpg

 

Kemençe Üstadı Mehmet Sırrı Öztürk Vefat Etti 

http://www.birincibolge.com/kemence-ustadi-mehmet-sirri-ozturk-vefat-etti-6298h.htm

alibilir-sirri-ozturk-001.jpg

27 ARALIK 2016 BİRİNCİBÖLGE

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.