• BIST 104.808
 • Altın 229,496
 • Dolar 5,4748
 • Euro 6,2110
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 12 °C

Azerbaycan İle 6 Ayrı Anlaşma İmzalandı

Azerbaycan İle 6 Ayrı Anlaşma İmzalandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile düzenlediği basın toplantısında 6 ayrı anlaşmanın imzalandığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Azerbaycan YDSK 5'inci Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunarak Kızılay'daki bombalı saldırıya ilişkin "Terörü maşa olarak kullananlar, masumların kanları üzerinden hesap görmek isteyenler Türkiye'ye asla diz çöktüremeyecekler tam aksine kendileri diz çökeceklerdir" dedi.

Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ortak açıklama yaptı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin başında Azerbaycan'a sergiledikleri güçlü dayanışma için teşekkürlerini sunarak "Terör saldırısından sonra Ankara'ya gelerek, biz bugün 5'inci YDSK Toplantısı'nı aslında Bakü'de yapacaktık. Fakat bu olay sebebiyle sağ olsun kardeşim Aliyev, biz gelelim, dedi. Bunu Ankara'da yapalım, dediler. Bugün burada Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'nı hem bu olay karşısında birlikte gücümüzü, dayanışmamızı göstermek; ulusal ve uluslararası bütün terör eylemlerine karşı birlikteliğimizi göstermeleri bakımından gerçekten ben bu ziyaretin ve bu toplantının Ankara'mızda olmasını çok manidar buluyorum. Merhum babalarının da ifade ettiği gibi 'İki devlet bir millet' anlayışının bir tezahürü olarak ifade ediyorum. Azerbaycan'ın milletimizin kara gün dostu olduğunu bizzat gösterdiler. Bundan dolayı kendilerine tekrar teşekkür ediyorum" dedi.
 
Erdoğan, "Burada mesajın herkesten tarafından dikkatle okunmasını arzu ediyorum. Teröre destek vermeyi, teröristle perde olmayı özgürlük diye sunanlar daha cenazelerimiz defnedilmeden siyasi rant peşinde koşanlar bu kardeşlik mesajından gerekli dersi almalıdır. Bu tür hadiseler ve verilen tepkiler meselenin mekan birlikteliği değil, asıl olanın bir ruh ve gönül birlikteliği olduğunu açıkça ortaya koyuyor."

Erdoğan: "Toplantımızda enerjiyi, ulaşımı aramızda görüştük. Bunun yanında savunma, askeri, bütün bunlara yönelik iş birliğini görüştük. 6 ayrı anlaşmayı imzaladık. Toplantımızda terörle mücadele meselesinde neler yapabileceğimizi de yine ele alma imkanımız oldu. Küresel ekonomideki ve bölgemizdeki jeopolitik gelişmelerden elbette hepimiz etkileniyoruz. Buna karşı ortak tedbirlerimiz neler olabilir, bunları da görüşme imkanımız oldu. Önümüzdeki günlerde yine Sayın Aliyev'le kritik toplantılar dolayısıyla bir araya gelmeyi sürdüreceğiz"

TANAP Projesi'nin planlanan süreden önce tamamlanması için çalışmaların hızla sürdüğünü açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,: "Azerbaycan'la birlikte geliştirdiğimiz en önemli proje bildiğiniz gibi TANAP. TANAP'ta çalışmalar öngörülen planlamaya uygun şekilde hızla ilerliyor. Hatta projenin planlanan süreden önce tamamlanması için çalışıyoruz. TANAP'ın bel kemiğini teşkil ettiği Güney Gaz Koridoru konusunda da tüm paydaşlarla yakın koordinasyon halindeyiz. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi de ulaştırma sahasındaki öncelikli projemizdir. Projenin inşallah aralık ayında birlikte açılışını gerçekleştireceğiz. Dev proje böylece açılışıyla birlikte dünyaya önemli bir mesaj olacaktır. Ticari ilişkilerimiz noktasında küresel ekonomik konjonktür ve düşen petrol fiyatları nedeniyle 2015 yılında bir ivme kaybı yaşadık. Buna rağmen 2023 yılı için 15 milyar Dolar hedefimizi saklı tutuyoruz. Bunu gerçekleştirmek için de inşallah gerekeni yapacağız"


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhah Aliyev'le gerçekleştirilen görüşmelerde Savunma Sanayii ve askeri konularında ele alındığını vurgulayan Erdoğan, "Görüşmelerimizde askeri, Savunma Sanayii ve güvenlik konularını tekrar ele aldık. Savunma Sanayii alanında somut bazı adımlar atılmasını kararlaştırdık. Önümüzdeki aylarda yapılacak 3'üncü Türkiye-Azerbaycan Savunma Sanayii İşbirliği Toplantısı'nın bu noktada önemli bir fırsat teşkil edeceğine inanıyorum" dedi.

6 Ayrı Proje 

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Hükümeti arasında askeri kültür mübadelesi. İkincisi konsolosluk üyelerinin kazanç getirici işlerde çalışmalarına ilişkin. Adli işbirliği anlaşmasıydı üçüncüsü. Dördüncüsü sürücü belgelerinin değiştirilmesi ve karşılıklı tanınması anlaşmasıydı. Beşincisi teknik işbirliği protokolüydü. Altıncısı stratejik işbirliği anlaşması. 

15 MART 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.