• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 4 °C

Bakan Kurtuluş: Kültür Bakanlığı elbette olacak

Bakan Kurtuluş: Kültür Bakanlığı elbette olacak
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türk İslam Eserleri Müzesinde düzenlenen sahur sohbetinde gençlerle bir araya gelerek, sorularını yanıtladı.

Bakanlıkların sayısında yapılacak düzenlemelerin idari tasarruflar olduğuna vurgu yapan Bakan Numan Kurtulmuş, “Türkiye’nin kültür işleriyle ilgili çok güçlü bir Kültür Bakanlığı elbette olacak ve daha da kuvvetlenecek. Bundan şüphe etmeye gerek yok.” dedi.

Türkiye’nin sahip olduğu tarihi birikime ve barındırdığı 24 büyük medeniyetin bu topraklar üzerinde bıraktığı izlere işaret eden Bakan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ipuçlarını ilerleyen günlerde vereceği çalışmaların neticesinde kültür işlerinin geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Türkiye’nin önemli meselesi olmaya devam edeceğini söyledi.

Sosyal Medyada Güçlü Olacağız

Türkiye’de sosyal medya kullanımı ve toplum üzerindeki etkilerine yönelik soruya, bu mecradan ürkerek çekilmenin doğru bir yaklaşım olmayacağı yanıtını veren Bakan Numan Kurtulmuş, ölçülü, milli ve İslami kullanımların arttırılarak, sosyal medyada güçlü olunması gerektiğini ifade etti. 

numan-kurtulmus-042.jpg

Sosyal medyanın yüksek teknolojilerin üretim kısmıyla değil, kullanım kısmıyla ilgili olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, yüksük teknoloji üretiminin önemini hatırlattığı konuşmasında, “Burada esas rekabeti, sosyal medyaya dönük daha yeni yazılımlar, daha yeni programlar oluşturarak yapabiliriz. Bununla ilgili imkânımızın olduğunu düşünüyorum. dedi.

4. Sanayi Devrimini Iskalamayacağız

Yeni ve yüksek teknolojilerin Türkiye için bir fırsat olduğunu ve emperyal güçlerle aramızdaki teknolojik geriliği yenebilecek unsurun yüksek teknolojiler olduğunu söyleyen Bakan Kurtulmuş, tarım toplumundan sanayi toplumuna geçerken ilk hamleyi ve sonrasında da ikinci sanayi devrimini ıskaladığını, 1970’li yıllardaki yüksek teknolojilere geçişin yaşandığı üçüncü sanayi devrimini ise kısmen yakaladığını ancak geriden geldiğini kaydetti.

Türkiye’nin önünde şu anda sanayi dört sıfır diye adlandırılan dördüncü sanayi devriminin olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, “Bunu ıskalamayacağız. Türkiye, yüksek teknoloji alanında gerçekten atılım yapabilir. Önceki sanayi devrimlerindeki farkı kapatacak bir performansa ulaşırsak, bu bizim için önemlidir. Örnek bizim İHA’ları üretebilme becerimizdir. dedi.  

Sorgulayan Gençler Yetiştirmeliyiz

Türkiye’nin mahallelerinde, sokaklarında insanların kutuplaştığı, birbirlerini dinlemediği ve bu ayrışmanın nasıl giderilebileceğine yönelik soruyu da fikri güçlü, tartışabilen, araştıran ve sorgulayan bir gençliğin yetişmesi sorumluluğunu taşıdıklarına vurgu yaparak yanıtlayın Bakan Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti: 
 numan-kurtulmus2-035.jpg
“Türkiye’de insanların bir arada yaşayabilmeleri için yeterince ortak noktaları var. Bizleri birbirimizden ayıracak herhangi bir neden yok. İster etnik, ister mezhep, hep ister meşrep bakımından olsun insanlar farklı olabilir, bu ülkemizin bir zenginliğidir. Bu ülke çok farklı dinlerden insanları uzun asırlarca bir arada tutmuş, etnik farklılıkları hiçbir şekilde problem etmemiş kültürel bir birikime sahiptir. Yaşanan gerginlik ise, bu birikimin farkında olmamaktan kaynaklanmaktadır. Fikirleri güçlü olan insanlar birbirlerine daha yakın olma eğilimi gösterirler. İnsanlarımızın fikir bakımından çok güçlü ve donanımlı olması lazım. Nitekim, fikrine güvenen başkasının fikrinden çekinmez. Bizlere düşen ise fikri güçlü olan, sabit olmayan, gerektiğinde fikrini en iyi şekilde tartışabilecek bir birikime sahip, araştıran ve sorgulayan bir gençliğin yetişmesidir. Dolayısıyla, bu kadar fitne ve fesata rağmen toplumun arasında ürkütecek bir ayrışma olmadığı kanaatindeyim.”

Orta Doğu’da Barış Olmadan Dünyada Barış Olmaz

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, gençlerle sohbetinde Türkiye’nin, Orta Doğu coğrafyasının, İslam dünyasının ve hatta dünyanın zor bir döneme girdiğini de ifade ederek, “Dünya ülkeleri arasında her alanda kıyasıya bir yarış var. Belki de 3. Dünya Savaşı’nın başlangıcı olarak görebileceğimiz ticaret savaşları var. Suriye mücadelesinde olduğu gibi özellikle son yıllarda yaşanılan vekalet savaşları tüm dünyayı etkiliyor. Terör örgütleri üzerinden verilen mücadele bizlere yeni dünyanın şekillenmesine ilişkin ipuçlarını veriyor.” dedi. 

Orta Doğu’nun geçmişte olduğu gibi yine dünya barışının merkezi olduğunu belirten Bakan Numan Kurtulmuş, Orta Doğu’da bir barış olmadan dünyada barış olmasının mümkün olmadığını söyledi. 

numan-kurtulmus1-039.jpg

Büyük Resim İkinci Sykes-Picot’tur

İsrail’in İslam coğrafyasını bu kadar dağınık bir şekilde bulmuşken ve Amerika Birleşik Devletleri’ni de bir şekilde Orta Doğu’ya yerleştirmişken, son vuruş yaparak nihai adımlarını atmak istediğine dikkati çeken Bakan Kurtulmuş, bölge ülkelerinin yeniden dizayn edileceği bir sürecin içine doğru sokulduğunu kaydetti. 

“Orta Doğu’daki gelişmeleri anlamak için büyük resmi görmek gerekir.” diyen Bakan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: 

DEAŞ üzerinden Suriye’de, Irak’ta haritaları değiştirecek bir sonuca ulaşmayı başardılar. Aynı şekilde PYD-PKK Suriye ve Irak’ın kuzeyinde ortaya çıktı. Bir taraftan da dünyada göçmen karşıtlığı üzerinden, özellikle Avrupa kıtasında göçmen, İslam ve bunun somuta indirgenmiş örneği olarak da Türkiye ve Erdoğan düşmanlığı üzerinden yeni bir siyasal akım kuvvetli bir şekilde gelişmeye başlıyor. Dünyayı, özellikle Avrupa kıtasını gergin ideolojiler döneminin içerisine sokan çok sert bir milliyetçilik, ulusalcılık formu gelişme istidadı gösteriyor. Büyük resim çok açık bir şekilde ikinci Sykes-Picot’tur. Ülkeler suni olarak çizilmiştir. Bu bölgeye sınırlar koymuş olabilirler, ancak bölge halklarının aralarına düşmanlık sokabilmeleri mümkün olmamıştır.” 

numan-kurtulmus3-017.jpg

Büyük Oyunu Görenlerle Görmeyenler Arasında Bir Yarıştır ‘24 Haziran’

Bunun ikinci perdesini bir asır sonra yeniden ortaya koyduklarını ifade eden Bakan Numan Kurtulmuş, şunları kaydetti: 

“Geçmişte sınırlarını böldükleri insanların şimdi gönüllerini ve zihinlerini bölerek birbirinden ayırmaya çalışıyorlar. Büyük resmin adı budur. Türkiye büyük bir medeniyet birikiminin üzerinde oturuyor emperyalist projenin ne anlama geldiğini bilen bir birikimin üzerindesiniz. Haçlıları, siyonizmi çok iyi biliyorsunuz. Bu da büyük bir avantajdır. İslam coğrafyasında bu büyük resmi en iyi gören, belki de tek gören ülke Türkiye’dir. Bu oyunu bozmak için de elimizden gelen bütün gayretle mücadele ediyoruz. Türkiye’nin her alanda güçlü olması ve kendi oyunumuzu kurmak için mücadele etmek mecburiyetindeyiz. 24 Haziran seçimleri de bu oyunu bozmak için önemli bir fırsattır. Türkiye’de büyük oyunu görenlerle görmeyenler arasında bir yarıştır aslında 24 Haziran.” 

Bu büyük oyunun bir şekilde figüranı olanlarla bu oyunu bozup, dünyada yeni bir düzen kurmak isteyenler arasında bir yarış yaşandığını vurgulayan Bakan Numan Kurtulmuş, “Eski sisteme dönmek isteyenlerin çabası, aslında o eski dönemlere olan öykünmenin de bir dışavurumudur. Türkiye, yeniden Avrupalıların, Amerikalıların karşısında terbiye solonunda beklemeyi rıza gösteren, IMF’nin önünde el avuç açan bir ülke olsun, güçlü bir şekilde daha ileriye devam etmesin diye düşünenlerin verdiği bir mücadeledir.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, sahur öncesinde ayrıca Küçükçekmece Belediyesi düğün salonunda düzenlenen iftarda Eğitim Bir Sen üyesi öğretmenlerle bir araya geldi. Bakan Kurtulmuş, daha sonra Medeniyet Derneğinin Beyoğlu’nda bir otelde düzenlediği iftar programına katıldı.   

numan-kurtulmus4-010.jpg

10 HAZİRAN 2018 BİRİNCİBÖLGE

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mabel Matiz,Samsun'da sahneye çıktı16 Mart 2019 Cumartesi 13:26
 • Beykoz’da proje okulu açıldı16 Mart 2019 Cumartesi 00:45
 • Türk İşi Dondurma vizyona giriyor15 Mart 2019 Cuma 01:05
 • Maltepe'de Dünyadan ve Anadolu’dan Bakır Sesler15 Mart 2019 Cuma 00:30
 • Bahar konserinde Kartallı sanatsever buluştu14 Mart 2019 Perşembe 11:45
 • Festivalin kapanışı konserle yapıldı14 Mart 2019 Perşembe 01:15
 • Emaar Mall Hair Weekend'de Bengü rüzgarı13 Mart 2019 Çarşamba 01:14
 • Gastroekonomi Zirvesi13 Mart 2019 Çarşamba 00:45
 • Dünyanın en önemli telif fuarı açıldı13 Mart 2019 Çarşamba 00:40
 • Mabel Matiz, Konya'da sahne aldı11 Mart 2019 Pazartesi 12:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.