• BIST 96.886
 • Altın 237,717
 • Dolar 5,8044
 • Euro 6,5207
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 11 °C

Başbakan Davutoğlu Yeni Reform Paketini Açıkladı

Başbakan Davutoğlu Yeni Reform Paketini Açıkladı
64. Hükümet'in 2016 Yılı Eylem Planı toplantısında İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'nde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, reform paketlerini açıkladı.

Başbakan Davutoğlu:"Bugün itibarıyla hamdolsun, huzurunuzda gururla ifade ediyorum; 3 aylık vaatlerimizin ve seçim döneminde 81 vilayeti dolaşarak verdiğimiz vaatlerin yüzde 100'ünü gerçekleştirmiş olarak huzurunuzdayım."

Davutoğlu, "Bugün itibarıyla hamdolsun, huzurunuzda gururla ifade ediyorum; 3 aylık vaatlerimizin ve seçim döneminde 81 vilayeti dolaşarak verdiğimiz vaatlerin yüzde 100'ünü gerçekleştirmiş olarak huzurunuzdayım."

20 Aralık'ta milletin huzuruna çıkarak yol haritamızı açıkladık. Sadece yol haritamızı açıklamakla kalmadık. 3 ve 6 aylık hedeflerimizi açıkça paylaştık. bugün itibariyle hamdolsun. Gururla ifade ediyorum. Bugün itibarıyla hamdolsun, huzurunuzda gururla ifade ediyorum; 3 aylık vaatlerimizin ve seçim döneminde 81 vilayeti dolaşarak verdiğimiz vaatlerin yüzde 100'ünü gerçekleştirmiş olarak huzurunuzdayım.

"Biz icraatlarımızla gece-gündüz meşgulken  bazıları hakaretle meşgul. Biz söz verip gereğini yaparken bazıları sadece ve  sadece haya ve edep duygularını çiğneyerek, muhataplarını hakaretle karşılayan  bir zihniyete sahip. Buradan bir kez daha hakareti siyaset üslubu zannedenleri  şiddetle lanetliyorum ve bir kez daha söylüyorum, söz vermek bize düşer,  verdikleri sözden kaçmak onlara düşer. Söz verip gereğini yapmak bize düşer,  yapmak, icra etmek, inşa etmek, ihya etmek bize düşer, tahrip etmek, yıkmak  onlara düşer. İcraat bize düşer, hakaret onlara düşer."

Başbakan Davutoğlu, eş zamanlı olarak demokratik gelişme istikametinde  reformlar yapıldığını ve yine eş zamanlı olarak kamu düzeninin sağlandığını  belirterek, "Avrupa Birliği hedeflerimize yürüyoruz. Türkiye'nin yürüyüşünü  kimsenin ve hiçbir gücün durdurmasına izin vermedik, vermeyiz Allah'ın izniyle.  Türkiye, bütün negatif çabalara rağmen büyüme hedeflerinden, kalkınma  hedeflerinden, demokrasi ve hukuk devleti hedeflerinden geriye doğru tek bir adım  atmayacaktır" dedi.

Biz inanıyoruz ki 2016 yılı daha da bereketli bir yıl olacak. Kaos ve kriz bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak. Türkiye'nin ilerlemesini sabote etmek isteyenler amaçlarına asla ulaşamayacak. Türkiye ekonomisini daha da büyüteceğiz ve vatandaşımızın refah seviyesini daha da yükselteceğiz.

"Yılın ilk iki ayında mali disiplinden de taviz vermedik. Çok şüpheler beyan edenler oldu, 'Bu vaatler gerçekleşirken bütçe yükü ne olacak, bütçe açığı artacak mı, nereye gidiyoruz, acaba bunların hesabı mı yapıldı diye, soru soranlar oldu. Bilsinler biz hesap etmeden yola çıkmayız. Söz verdiğimizi de yaparız, hesabımızı da her gün en son noktasına kadar takip ederiz. Merkezi yönetim bütçesinde Ocak-Şubat döneminde 6,6 milyar Türk Lirası fazla, faiz dışı dengede ise 16,4 milyar Türk Lirası fazla verdik, elhamdülillah, bütçemiz bereketlendi. Çünkü biz milletimizin duasıyla yola çıktık."

İŞTE REFORMLAR

İş gücü verimliliğini yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda, çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına alıyoruz.

Çocuğu olanlara, çocuklar ilköğretim çağına gelene kadar kısmı çalışmayı getiriyoruz.

Mevsimlik tarım işçisi kadınların sosyal güvencelerini yaygınlaştırıyoruz.

Gençlerin iş gücüne katılması için, istihdam ve girişimciliği destekliyoruz. İlk kez işe girenlerin ücretlerini 1 yıl süreyle ücretini biz karşılıyor. 2016 yılında 200 bin gencin yararlanmasını bekliyoruz. Firmaların istihdam ettiği kişi sayısına bağlı olarak stajyerlere 130-260 lira arası destek veriyoruz.

Üniversite öğrencilerinin kısmı çalışmasındaki engelleri kaldırdık. Mesleki ve teknik eğitim kurumlarına maddi destek veriyoruz.

Kendi işini krumak isteyenlere 50 bin TL'ye kadar karşılıksız destek veriyoruz. 837 işletmeye 7.8 milyon lira destek verdik. 3 yıl boyunca yüzde 75 kazanca kadar üç yıl boyunca muafiyet getirdik.

18 - 40 yaş aralığında çiftçilere 30 bin TL'ye kadar hibe desteği çalışmasını tamamladık.

Gençler projenizle gelin, destek olacağız.

İş gücü piyasamızı daha esnek hale getirmek için, kıdem tazminatına yönelik düzenlemeleri hazırlıyoruz.

Orta ve üst teknolojili yatırımı teşvik için adımlar atıyoruz. Hane halkı tasarrufu için konut hesabını başlatıyoruz. 15 bin TL'ye kadar destek vereceğiz.

ARGE ve tasarıma yönelik erken aşamaya yönelik 250 milyona varan destek için hazırlık yapıyoruz.

Vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik hazırladığımız eylem planını hayata geçiyoruz.

Darbe döneminden kalma köhne bu mevzuatı ortadan kaldırıyoruz. Darbeden kalan ne varsa ayaklarımızın altına alıyoruz.

Emeklilere yönelik çalışmalarımız oldu. Bağ-kur emeklisi olupta çalışmaya devam eden kesintiyi kaldırdık.

Esnafada müjedelerimiz oldu. 30 bin TL'ye kadar faizsiz kredi imkanı getirdik.

Seracılarımızı kalkındırmak için 100 bin liraya kadar destek sağladık sağlıyoruz.

Verimliliği, hakkaniyetli rekabeti artırmak için yaptığımız bu reformları hayati önemli bulduk, hayata geçirdik.

Söz verdiğimiz gibi 30 bin öğretmen ataması yaptık. Eğitime verdiğimiz destek ortadadır. Türkiye'de her iki öğretemenden birisi bizim dönemimiz de atanmıştır.

Ön lisans ve lisans öğrencilerimizin burslarını yüzde 21 artırdık.

YAPILACAK REFORMLAR

Yeni bir sağlık reformu üzerinde çalışıyoruz. Uyuşturucu eylem planındaki gerekli adımları atacağız.

Vize muafiyeti konusunda 72 gerekliliğin 43'ünü gerçekleştirdik. Haziran ayı sonu itibariyle vizesiz seyahatin mümkün olacağını söyledi.

Kamu hizmetlerinin kaliteli sunumu için bürokrasinin azaltılması adına çalışmalar bu dönemde tamamlanacak.

Ulusal öğretmen strateji belgesi çalışmalarını tamamlayacağız.

Uyuşturucu ile mücadele için söz verdiğimiz adımları atacağız.

Gümrüklerde belge ve onaya ilişkin işlemler için tek pencere uygulamasında sona geldik.

Yatırımlar için, turkuaz kast sistemi için, enerji çalışmalarının verimliliği için çalışmalar tamamlanacak.

Türkiye Uzay Araştırma Merkezi üç ay içinde kurulacak.

Yeni Anayasa

Seçim meydanlarında en büyük vaadimiz. Yeni anayasaydı. Anayasa için bir yıllık bir süre vermiştik. CHP'nin olumsuz tutumu yüzünde anayasa vaadimizi gerçekleştiremedik.

Anayasa Vaadimizi öne aldık. Tüm kesimlerin 'işte bu benim anayasam diyeceği sivil bir anayasa yapacağız.

Hedefimiz kısa bir gelecekte Türkiye'ye yeni bir anayasa kazandırmaktır


8 NİSAN 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.