• BIST 96.364
 • Altın 240,110
 • Dolar 5,8733
 • Euro 6,5814
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 15 °C

Başkan Can: İki güzelliği de bir arada yaşıyoruz

Başkan Can: İki güzelliği de bir arada yaşıyoruz
Ümraniye Belediyesi kültür, sanat ve eğitim faaliyetleriyle birbirinden saygın programa imza atmaya devam ediyor.

Ebû Mansûr el-Mâtürîdi’nin büyük eseri Te’vîlâtü’l-Kur’ân’ı Türkçeye kazandıran Ümraniye Belediyesi, şimdi de eseri ve müellifini tanıtmak üzere Marmara Üniversitesi ortaklığında bir sempozyuma imza atıyor.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Raşit Küçük Konferans Salonu’nda iki gün boyunca sürecek Ebû Mansûr el-Mâtürîdi ve Te’vîlâtü’l-Kur’ân Sempozyumu’nun Açılış Törenine Başkan Hasan Can ve Eşi Saliha Can’ın yanı sıra; AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Mahmut Eminmollaoğlu, Marmara Üniversitesi Rektörü Erol Özvar, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı İdris Güllüce, Diyanet İşleri Eski Başkanları Dr. Tayyar Altıkulaç, Prof. Dr. Ali Bardakçıoğlu ve Prof. Dr. Said Yazıcı, İslam Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, Ümraniye Müftüsü Muharrem Gül, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar, akademisyenler, öğretmenler, din adamları ve öğrenciler katıldı.

umraniye1-246.jpg
Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can; “Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi hepimizin üzerine olsun inşallah. Bütün dostlarımızı sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum. Hepiniz sempozyumumuza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Büyük bir âlim ve fazıl olmasına rağmen Türkiye’deki insanımızın çok tanımadığı Ebu Mansur’la ilgili bir çalışma yapıyoruz. “İmamü’l-mütekellimin” olarak bilinen Ebu Mansur, öldükten sonra da yaşayan insanlardan biridir. Farklı alanlarda yaptığı çalışmalarla İslam düşünce tarihinde önemli bir yere sahiptir. Onun temel görüşleri çerçevesinde dini muhafaza etme ve bilgi elde etme yöntemleri Türkiye’de akademisyenlere ve araştırmacılara yol göstermeye devam ediyor." 

Başkan Can: İki kök ekolden biri olan Ebû Mansûr el-Mâtürîdi’nin yol açtığı ekolün tam olarak aktarılabilmesi büyük öneme haizdir. İslam’ın doğru anlatılmaması “İslamofobi”ye yol açmaktadır. İslam’ın tüm insanlığa bir mesajı var; bu mesajı ancak doğru bir dil ve yöntemle anlatabiliriz. Ebû Mansûr el-Mâtürîdi’ye artan ilginin bir sebebi de bu mesajı anlatabilmektir” dedi. Sempozyumda hem Te’vîlâtü’l-Kur’ân’ın Türkçeye kazandırılması hem de Ebû Mansûr el-Mâtürîdi ve eserinin enine boyuna incelenecek olmasıyla 2 güzelliği bir arada yaşadıklarını dile getirdi


Başkan Hasan Can; Eserin 12 cildinin yayınlandığını, aslında 17 cildin tamamını sempozyum tarihine yetiştirmek istediklerini fakat çeviri konusunda titizlenilmesi nedeniyle kalan 5 cildin birkaç ay içinde neşredilmesini ümit ettiklerini söyledi. Başkan Hasan Can Te’vîlâtü’l-Kur’ân çeviri sürecinden ve hoca Prof. Dr. Bekir Topaloğlu’nun Eser için yazmış olduğu “Çeviriye Dair” yazısında kendisi için yazmış olduğu övgüleri dünyada ve ahirette göğsünde bir madalya gibi taşıyacağını söyledi.

umraniye2-204.jpg


Marmara Üniversitesi Rektörü Erol Özvar: İmam Ebû Mansûr el-Mâtürîdi ve Te’vîlâtü’l-Kur’ân’ın önemini anlatarak sempozyum hakkında bilgi verdi. Bu tür çalışmaların öneminden bahseden Özvar; başta Başkan Hasan Can olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Tayyar Altıkulaç: Türkiye’de İmam Ebû Mansûr el-Mâtürîdi ile ilgili yapılan çalışmaların tarihi hakkında bilgi vererek Ebû Mansûr el-Mâtürîdi’nin genellikle “Kelamcı” olarak  tanındığını fakat “Mütefessir” yönünü de ön plana çıkaracak çalışmalar da yapılması gerektiğini söyledi. 

Diyanet İşleri Eski Başkanı Ali Bardakçıoğlu: İslam düşünce geleneğinin doğru anlaşılmasının öneminden bahsederek sempozyumun dinî ilimler alanında yapılan önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

İslam Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük: Ebû Mansûr el-Mâtürîdi’nin ve eserinin anlaşılması açısından önemli olan sempozyumda emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Said Yazıcı da programda bir konuşma yaparak İmam Ebû Mansûr el-Mâtürîdi hakkındaki çalışmalardan bahsederek sempozyumun önemini dile getirdi ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Müslümanların üslubu hususuna önem verilmesi gerektiğinden de bahseden Yazıcı, gelenekte fikirlerin tartışmasından hakikat doğacağını söyleyerek katılımcıları selamladı.

Prof. Dr. M. Saim Yeprem’in başkanlığında ve Prof. Dr. Yusuf Şevki Yavuz, Dr. Mustafa Ceric, Prof. Dr. Abdulhamit Aşşak, Prof. Dr. Metin İzeti’nin katılımıyla gerçekleşen ve Ebû Mansûr el-Mâtürîdi ve Te’vîlâtü’l-Kur’ân’ın din tarihi ve İslam düşüncesindeki yerinin konu edildiği açılış oturumuyla sempozyum başlamış oldu.

umraniye3-147.jpg
3  KASIM 2018 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.