• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 15 °C

Başkan Çelikbilek 'Destansı Mücadele İle Köprüyü Teslim Aldık'

Başkan Çelikbilek 'Destansı Mücadele İle Köprüyü Teslim Aldık'
Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek, 15 Temmuz gecesini bu sözlerle anlattı. 'Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne yürümeye başladık. Köprüye vardığımızda tanklarla karşı karşıya kaldık. Destansı mücadelemizle köprüyü teslim aldık.' dedi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Beykoz'da yaşanan olayları ve Türkiye genelinde 3 ay boyunca uygulanan Olağanüstü Hal'i ilçedeki çalışmaları gazetemizin ilk sayısına değerlendirdi. 


15 Temmuz'da Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde darbeci askerler tarafından köprünün trafiğe kapatıldığını duyumunu aldıktan sonra ilçe teşkilatı olarak harekete geçtiklerini belirten Başkan Çelikbilek, 'Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne yürümeye başladık. Köprüye vardığımızda tanklarla karşı karşıya kaldık. Yaşanan demokrasi mücadelesi, verdiğimiz 3 şehit ve gazilerin destansı mücadelemizle köprüyü teslim aldık.' dedi

baskan-celikbilek-1.jpg
 
Türkiye genelinde 3 ay uygulamaya konulan OHAL konusunda ise Başkan Çelikbilek, FETÖ/PDY mensubu hainler, teröristler ve terörü besleyenler, OHAL kapsamında ivedilikle tespit edilip, yakalanacak, yargılanacak ve cezalarını alacaklardır. Alınan kararlar hızlıca uygulanarak, devletimiz ve milletimizin bekası sağlanacaktır.
 
Çelikbilek, Devletimiz üzerinde farklı emelleri ve kötü niyetleri olan bu gruplar, içimizde yetiştirdiğimiz hainleri de maşa olarak kullanarak, alçakça amaçlarına ulaşmaya çalışıyorlar, çalışacaklar ama bunu hiç bir zaman başaramayacaklardır.

Gündeme dair sorularımızı cevaplandıran Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha kınadı.

baskan-celikbilek-2.jpg

Başkan Çelikbilek, '15 Temmuz gecesi aziz milletimizin kendisine, milli iradeye, devletimize ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yönelik başlatılan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin birliği, beraberliği ve bütünlüğünü hedef alan bu darbe girişimi Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak girmiştir. Vatansever milletimiz, Başkomutanımız sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve milli iradeye sahip çıkanlar tarafından bu ülke üzerinde oynanan hain oyunlara gereken cevap en güzel şekilde verilmiştir.
 
-*Darbeye karşı Milli İradenin, Türk Milleti’nin tavrı hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?
 
Çelikbilek- Aziz Milletimiz darbenin karşısında durmuş ve bu kanlı darbe girişimini engellemiştir. Türkiye Cumhuriyeti ve kurumlarını canı pahasına koruyan bu aziz millet her türlü övgü ve takdiri ziyadesiyle hak etmektedir. O gece Türk milletinin devletine ve milli iradeye verdiği destek tarih boyunca unutulmayacaktır. Dünya demokrasi tarihinin şanlı bir tablosu olarak kaydedilmiştir.

-* Darbecileri azmettiren üst akılda kimler var? Darbenin arkasındaki güç hakkında bilginiz var mı? Değerlendirir misiniz?
 
Çelikbilek-Ülkemiz son 14 yılda istikrarıyla tüm dünyaya örnek oluyor. Uluslararası arenada dev projeler ve yatırımlarla parmakla gösteriliyor. Tabi Türkiye’nin bu çalışmaları ve yükselişi her zaman olduğu gibi birilerini rahatsız ediyor. Bu milletin kararlılığı ve inancı hep birilerine dert olmuştur. Devletimiz üzerinde farklı emelleri ve kötü niyetleri olan bu gruplar, içimizde yetiştirdiğimiz hainleri de maşa olarak kullanarak, alçakça amaçlarına ulaşmaya çalışıyorlar, çalışacaklar. Biz güçlendikçe birileri bizi aşağıya çekmek için uğraşacak. Fakat biz yılmadan, yorulmadan ve haklı davamızı sürdürecek, vatanımızı ve milletimizi layık olduğu medeniyet seviyesine çıkaracağız.

beykoz-gazete7.jpg
 
-Sizce Darbe tehlikesi geçti mi? Bundan sonra aynı kalkışmaya tevessül edenler nasıl önlenebilir?

 
Çelikbilek-Biz güçlü bir ülkeyiz. Gücümüz birilerini hep rahatsız etti. Kinle, nefretle değil, akılla, mantıkla hareket ederek bu işlerin çözüleceğini düşünüyorum. Darbe tehlikesi sıcak temas ve kalkışma olarak geçmiş gibi görünse de, hainlerin kökünün kazınması gerekiyor ki; tekrar denemeye kalkmasınlar. Ülkemizi kalkındırmaya, daha müreffeh bir gelecek için çalışmaya devam ederken, hainleri de bu memleketten temizleyeceğiz.
 
Darbe Girişimi olduğu 15 Temmuz'da Siz Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinde Beykozlu vatandaşlarla darbe girişimini engellemek için oradaydınız. O gece neler yaşadınız anlatır mısınız?
 
Çelikbilek- O gece bizler bir toplantı için ilçe yöneticilerimizle biraradaydık. Toplantımızın sonuna doğru bir mesaj aldık. Tüm teşkilatlarımızla acil olarak AK Parti İlçe Başkanlığı’nda toplanmamız isteniyordu. Hemen hareket ederek, İlçe Başkanlığı’nın önünde toplandık. Daha sonra tankların köprüleri kapattığı haberini aldık. Kalkışma haberiyle birlikte bizim ilçemizin köprüsü olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne yürümeye başladık. Köprüye vardığımızda tanklarla karşı karşıya kaldık. Yaşanan demokrasi mücadelesi, verdiğimiz 3 şehit ve gazilerin destansı mücadelesiyle köprüyü teslim aldık. Burada özellikle belirtmek istediğim; saatler gece yarısını göstermeden Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Beykozlular tarafından alınmıştır. Burada canlarını hiçe sayarak, bu kutlu mücadeleye katılan şehitlerimizi tekrar anıyorum. Adlarını yaşatmak bizim borcumuzdur. Tüm Beykozlulara teşekkür ediyorum.
 beykoz-gazete6.jpg
-* Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinde Beykozlu 3 vatandaşımız demokrasi şehidi oldu. Şehit haberini alınca o andan itibaren ve ondan sonraki günlerde Beykoz'da neler yaşandı?
 
Çelikbilek-Milletimize karşı yapılan kalkışma saldırılarında şehit olan Beykozlu hemşerilerimiz Hasan Kaya, İsmail Kefal ve Murat Akdemir’in evine taziye ziyaretinde bulunduk.  Demokrasi şehitlerinin ailelerine başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerinde bulunduk. Her zaman ailelerin yanlarındayız ve onları asla yalnız bırakmayacağız.
 
Sonraki günlerde de Beykozlu hemşerilerim meydanları boş bırakmayarak demokrasi nöbetini devam ettirdiler. Kendilerine şükranlarımı sunarım.
 
-* 3 ay süreyle Türkiye'de Olağanüstü hal uygulamasına geçildi. Belediye Başkanı Olarak olağanüstü hali nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Çelikbilek-OHAL daha önceki dönemlerde de başvurulan bir yöntem. Fakat şimdi durum biraz farklı uygulanacak. Sosyal hayata hiçbir etkisi olmayacak. FETÖ/PDY mensubu hainler, teröristler ve terörü besleyenler, OHAL kapsamında ivedilikle tespit edilip, yakalanacak, yargılanacak ve cezalarını alacaklardır. Cumhurbaşkanımız ve Bakanlar Kurulu millet iradesini en hassas şekilde temsil edecektir. Alınan kararlar hızlıca uygulanarak, devletimiz ve milletimizin bekası sağlanacaktır.
 

beykoz-gazete8.jpg
-* Belediyenize en çok hangi şikâyetler geliyor? Bu şikâyetlere nasıl çözüm buluyorsunuz?
 
Çelikbilek-İlçe sakinlerinden gelen 2B, tapu, sokak hayvanlarıyla, Emlak, Temizlik İşleri Zabıta Müdürlüğümüz ile ilgili rutin anlamdaki sorunları ve diğer sorularla, ilgili talepleri aza indirgemek için yetkili birimlerimize yönlendirme yapıyoruz. En kısa sürede cevap veriyoruz.
 

-*İlçenizdeki Kentsel Dönüşüm Çalışmaları hakkında bilgi verir mi siniz?
 
Hizmet hedeflerimizi tamamlayacak iyi bir kadromuz var, hepsi Beykoz’a değer katmak için çalışıyor. Bütün ekibimiz gayretli, emek veriyor. Yaptığımız toplantılarla, çalışmaları kapsamlı şekilde değerlendirme fırsatı buluyoruz. Özel proje alanları, kentsel dönüşüm ve 2/B çalışmalarımız daha da netlik kazanacak. Önümüzdeki günlerde sürdüreceğimiz projelerle, ilçemiz, yeni bir kültür merkezi, nikâh sarayı ve yeni meclis binasına kavuşacak.
 

beykoz-gazete9.jpg
-*Belediye olarak AB Projeleri ile ilgili çalışmalarınız var mı?
 
Çelikbilek-2012 yılı itibariyle, Avrupa Birliği Bakanlığı’na bağlı Ulusal Ajans’ın Türkiye’deki başarılı AB projeleri arasından seçtiği projelerin tanıtıldığı “Avrupa Projeler Festivali”’nde Beykoz 2 proje ile yer aldı.
 
14 Aralık 2012’de Baltalimanı Portaxe’da yapılan festivalde, Beykoz'un AB desteği aldığı ve hayata geçtiği “Learning Partnership on Local Politics” (Yerel Siyasette Ortaklığı Öğrenme) ile “Life & Art in Beykoz” (Beykoz’da Yaşam ve Sanat) Projeleri tanıtıldı.
 
Beykoz Belediyesi’nin standına yoğun ilgi gösteren proje temsilcileri gün boyu süren etkinlikte projeler hakkında bilgi aldılar, görsel tanıtım broşürü ve materyalleri incelediler, festival aracılığıyla bilgi alış verişinde bulundular.
 
Beykoz adına Grundtvig–Öğrenme Ortaklıkları alanında yapılan “Learning Partnership on Local Politics” (Yerel Siyasette Ortaklığı Öğrenme) ile Gençlik Projeleri Eylem 1.1 (Gençlik Değişimleri) alanında yapılan “Life & Art in Beykoz” (Beykoz’da Yaşam ve Sanat) başarıyla uygulanmıştı.
 
2013’te de, Beykoz Belediyesi’nin ilçe sakinlerinin AB fırsatlarından yararlanmasına yönelik faaliyetleri devam ettirdik.
 
AB fırsatlarını ilçe sakinlerine ve gençlere duyurmak üzere EURODESK Temas noktası seçilen Beykoz Belediyesi akreditasyon eğitim çalışmalarında da yer aldı.
 
EURODESK’in çalışma koşulları ve faaliyetleriyle ilgili eğitimlerin verildiği çalışmada  katılımcılar hayata geçirdikleri AB projelerini sergileme imkânı da buldu.  
 
Beykoz Belediyesi kendine ayrılan stantta “Life and Art in Beykoz” ve "Grundtvig" projeleriyle yer aldı.
 
Eğitim sonunda katılımcılara başarılar dileyen Ulusal Ajans Başkanı Bülent Özcan, sertifikaları da takdim etti.  
 
Beykoz Belediyesi’nin bununla ilgili yaptığı çalışmalardan biri, 2015 yılı içinde AB Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi’ne katılan 22 personele sertifikaları verilmesiydi.

darbe-girisimi-sehit-ziyareti.jpg
 
Personele yönelik verilen eğitimle AB uyum süreci çerçevesinde gelişen Dünya koşulları ve küresel imkânlar hakkında katılımcıların bilgi sahibi olmaları,  Türkiye-AB Katılım Öncesi Mali İşbirliği Süreci ile bu sürecin beraberinde getirdiği proje finansman imkânları ve Kalkınma Ajanslarına yönelik finans ve proje imkânlarının tanıtılması hedeflendi.
 
AB proje uzmanları tarafından verilen eğitimde ayıca proje hazırlama, uygulama, izleme ve değerlendirme faaliyetlerinin kalitesini arttırmak ve özellikle de katılımcıların bu süreçlerde aktif olarak yer almaları amaçlandı. 
 
 
Bu doğrultuda katılımcılara Merkezi Finans ve İhale Birimi nezdinde ki çağrılar ile özellikle Kalkınma Ajansları ve bunlarla birlikte diğer proje formlarının hazırlanması, doldurulması ve proje uygulamalarına yönelik beceri kazandırıldı.
 

beykoz-gazete14.jpg
-*Size göre yerel yönetim ekseninde sivil toplum örgütlerinin önemi nedir?
 
Çelikbilek- Beykoz’a hizmet etmek bir ayrıcalıktır. Turizm, eğitim, kültür ve spor alanında değişen ve gelişen bir ilçe inşa ediyor; tüm ilçe sakinlerinin hizmetlerinden eşit yararlanmasına önem veriyoruz. Şüphesiz bunda STK’ların, derneklerin, vakıfların rolü ve desteği de yadsınamaz.

Hepsi toplumda söz sahibi olmuş kuruluşlardır. Düzenli olarak belediyenin hizmet ve çalışmalarını kamuoyuyla paylaştığımız İstişare Toplantıları’nda  ilçedeki sivil toplum kuruluşu ve dernek temsilcileri ağırlıyoruz. STK temsilcilerine, vizyon projelerden spora, kültürden kentsel dönüşüme kadar bir çok konuda yapılan çalışmaları anlatıyor, onlarla fikir alışverişinde bulunuyoruz.

birincibolge-logo-001.jpg

14 EYLÜL 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.