• BIST 104.862
 • Altın 230,076
 • Dolar 5,4794
 • Euro 6,2177
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 7 °C

Başkan Tabaoğlu, Şileyi Arazi Çalıştayında Anlattı

Başkan Tabaoğlu, Şileyi Arazi Çalıştayında Anlattı
Arazi yönetim platformunun düzenlediği kamusal ve yerel yöneticilerin katıldığı toplantı Şişli de gerçekleştirildi.

Şile Belediye Başkanı Mimar Can Tabakoğlu, Kamusal bakış ve yerel bakış konuları ile iki oturumda gerçekleştirilen panel de ' Şile Belediyesi 3 Müdürlük iken devraldık. Bugün 13 müdürlükle işinin uzmanı, üniversite mezunu, mühendislerle kurumsallaşmaya giden, alt yapıya kavuştu' dedi.

800 Kilometrekare alan üzerinde %80’i ormanlık alan olan 62 mahallesinde tarım, turizm, sanayi ve tarihi yapıları ile kentsel dönüşümün oluşum süreçlerinin dile getirildiği Şile örneğinde yasalara bağlı kalınarak belediyemizin yapmış olduğu düzenlemeler ve karşılaştığı olumsuzlukları yönetim biçimi katılımcılara aktarıldı.

Şile örneğini aktaran Başkan Tabakoğlu: “ İstanbul bir megakent ama arazisinin 3/1 i kırsal olan bir kent. Kırsal yönetimde yaşanılacak sorunlar geçmişteki kırsalların kaybı gibi tecahül edecek. Arazi ile ilgili sorunları doğru saptamak, doğru analiz etmek doğru arazi yönetiminin temelini oluşturur. Arazi yönetimi politikalarına baktığımızda ülkenin siyasi, sosyal, kültürel demografik alt yapısı göz önüne alınarak üst ölçekli politikalar hedeflerinde etkilenen ve bu bilgiler ışığında belli ölçeklerde planlama süreçlerinde mülkiyet ve arazi değerlendirme, geliştirme paradigmaları ile kentsel hedeflerin belirlendiğini gözlemliyoruz.

sile-arazi3.jpg


Şile Belediyesi 2004 öncesi 4 mahalle 20 kilometrekare alan iken bugün ki Şile Belediyesi 62 mahalle ve 800 kilometrekare alanda hizmet veriyor. Aynı zamanda 57 köyü kırsal nitelikte bir yerleşke iken mahalle statüsüne dönüşerek sosyal bir devinim gerçekleştirdi. Tüm ilçe hudutlarını yönetmek için geçmişte il özel idaresi, muhtarlık, il genel belediye meclisi gibi çok parçalı yapıdan tekil bir çatıya Şile Belediyesine muhatap olmuş bir gelişim süreci oluşturduk.

sile-arazi.jpg

Ülkenin arazi politikaları, arazi yapısı, ülke şartları dikkate alınarak demografik tercihler ve alt yapıyada bakarak arazı kullanım haklarının korunduğu, arazi değerlemesinin geliştirme ve kullanım kararıyla Şile’de ekonomik, ekolojik, sosyokültürel hedeflere ulaşabilmesi için bir arazi yönetimine ihtiyacımız var.

sile-arazi1.jpg

 
Şile Belediyesi 3 Müdürlük iken devraldık. Bugün 13 müdürlükle işinin uzmanı, üniversite mezunu, mühendislerle kurumsallaşmaya giden, alt yapıya kavuştu.

sile-arazi2.jpg

Batı sahil, doğu sahil, merkez etkilenme, iç havzalar ve Şile merkez olarak ayrı lokasyonlarda planlama bölgelerine ayırdık. Bir ilçe belediyesi olarak 800 kilometrektare alanda planlama çalışmalarını yaklaşık 6 yıl içerisinde tamamladık ve muhatabı Şile Köylüsü. Ulaşım, kıyı, su havzası, orman, tarım, ülke esaslı, mahalli esaslı taşınmazlarıyla 1/5000 ölçekliplan çalışmalarını neticelendirildi. Şile’nin sektörel olarak tespiti yapıldı, kırsal nitelikli ve kentsel nitelikli olarak ikiye ayrıldı.”

sile-arazi4.jpg


25 MAYIS 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.