• BIST 114.789
 • Altın 328,638
 • Dolar 6,1174
 • Euro 6,6396
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 10 °C

Bolat: 'Asırlar süren Dostluk Gelişerek Devam Ediyor'

Bolat: 'Asırlar süren Dostluk Gelişerek Devam Ediyor'
Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı Yusuf Bolat Türk ve Çin’in iki kadım medeniyet olduğunu belirterek , asırlar süren dostluğun gelişerek devam ettiğini belirtti.

Konfiçyüs ve Mevlana’nın yüzyılllar öncesinden dünyaya “hoşgörü” ve “barış” mesajları verdiği belirtilerek günümüzde de aynı görüşlerin değerini koruduğu, uyulması gerektiği belirtildi. 

Konfiçyüs ve Mevlana’nın yüzyılllar öncesinden dünyaya “hoşgörü” ve “barış” konulu sempozyumda konuşan Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı Yusuf Bolat, Türk ve Çin’in iki kadım medeniyet olduğunu belirterek , asırlar süren dostluğun gelişerek devam ettiğini belirtti.

cin-001.jpg


Türk-Çin Kültürel İşbirliği Dayanışma ve Diyalog Derneği, TCCA tarafından İstanbul Gönen Hotel’de düzenlenen “Doğudan Batıya Konfüçyüs ve Mevlana Hoşgörü Sempozyumu”nda “hoşgörü”nün dünyaya barış getireceği ve iki kültürün birbirlerine olan yakınlığı  dile getirildi.

TCCA Başkanı ve İstanbul Rehber Odası - İRO Yönetim Kurulu Üyesi Abdülkadır Tanrıdağlı toplantının açılışında Türkiye ile Çin arasında çok eskilere dayanan kültür işbirliği bulunulduğunu belirterek “Toplumsal davranışlarımızda Mevlana ve Konfiçyüs’ün görüşlerini uygun olarak benzemektedir. Birbirlerinden binlerce kilometre uzakta bulunan iki önemli düşünürün ortaya koyduğu ortak değerler iki kültürü gelişmesine büyük katkı yapmıştır. Her ikiside dünya barış için hoşgörünün temel bir görüş olduğu konusunda birleşmişlerdir”dedi

GU JINGGI: TÜRK VE ÇIN KÜLTÜRLERI IKI DÜŞÜNÜRDE BIRLEŞIYOR 

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Gu Jinggi, Türkiye ile Çin’in her alanda işbirliği içinde olduğunu belirterek asırlar boyu birlikte yaşamanın getirdiği ortak değerlerin Konfiçyüs ile Mevlana’nın söylemlerinde ‘hoşgörü” olarak buluştuğunu söyledi.

ÇİN KÜLTÜRÜNE ZENGİNLİK GETİRDİ 

Din Bilimci Tie Guoxi Konfiçyüs’ün her görüşe, her düşünceye hoşgörü gösterilmesi gerektiğini belirterek söyledini şyle sürdürdü: “Onun görüşleri Çin kültürünün zenginliğini sağlamıştır. Farklı fikirlere saygı duyulmasını sağlamıştır. Konfiçyüs’ün söylemlerini öğrencileri kitaplarda toplamıştır. Söylemleri arasında yer alan uzak diyarlardan gelenleri ağırlamak bize memnuniyet verir şeklindeki görüşlerini Çin Olimpiyatları’nda bütün dünyaya anlattık. Konfiçyüs’ün İnsanlığın barış içinde yaşamasını istediği hayat düşüncesi vardı. Herkesin mutlu yaşamasını isterdi. Onun hoşgörü düşüncesi günümüzdeki misafirperverliğin temelidir. Her görüşe hoşgörü gösterilmesi gerektiğini söylemiştir. Bu Çin kültürüne zenginlik getirmiştr ve farklı fikirlere hoşgörü getirilmesini sağlamıştır..”

İSLAMİYET’İN ÇİN KÜLTÜRÜNE KATKISI BÜYÜKTÜR 

İslamiyet Çin’e girdikten sonra büyük değişim olduğunu belirten Tie Guoxi “Bin yılda çok gelişme oldu. Halen 25 bin müslümanın yaşadığı Çin’de 40 bin cami bulunuyor. İslamiyetin hoşgörüsü geleneksel Çin kültürü içindeki yerini buldu. İki kültürün kaynaşmasıyla ortaya daha sağlıklı ve sağlam işbirliği oluştu. Allah’ın salami, merhabası hoşgörünün temelidir. Hepimizin barış içinde birbirine hoşgörü göstererek yaşaması gerekmektedir” dedi.

ÇOŞKUN ARAL: FİLLER TEPİŞİYOR, ÇİMENLER EZİLİYOR 

Gazeteci Çoşkun Aral “Sözün Bittiği Yer” adlı kiabımda savaş ve silahı insanlık için ne kadar tehlikeli olduğunu gösteren bir kitap yazdığını belirterek şöyle konuştu: “Konfüçyüs: neden birbirimizi öldürüyoruz. Zaten öleceğiz” diyerek savaşa karşı olduğunu belirtmiştir. Mevlana ise yaşadığı Berth’ten Moğol saldırısı sonucu ailesiyle birlikte kaçarak güvenli gördüğü Anadolu’ya giden bir savaş mazlumudur. Mevlana “Aslan ile ceylanın bir arada yaşadığı bir dünya olabilir” diyerek barış özlemini dile getiriyor. Konfüçyüs ‘İnsanın korkularından arınarak, önce kendisine, ailesine ve dünyaya bilgilerini yayması gerekir’ diyor. Çin bilgiye ilgi duyan, araştırmaci ve merakli ve devletin bunları desteklediği bir toplumdur. Mevlana Celaleddin Rumi “İlim Çinde’de olsa gidin’ diyerek bilgiye verdiği önemi göstermiştir. İki bilgenin sözlerini sağlam antatsaydık dünyada daha iyi şeyler olurdu. ‘İnsanların küçüldüğü, gölgelerinin büyüdüğü zaman, güneşin battığı zamandır ‘ şeklindeki sözler günümüzü anlatıyor. Bu sözler hoşgörüyü unutmamak gerektiğini belirtiyor. Fillerin tepiştiği, çimenlerin ve içinde yaşayan insanları ezildiği bir dönemdeyiz. Dileğimiz, dünyaya bilgi, adalet ve hukukun hakim olmasıdır. İyi ki 2500 sene önce çin’de Konfiçyus ve Anadolu’da Mevlana vardı. Ancak bunların sözlerinden ders almak gerekiyor.” 

KONFÜÇYUANİZM 20. YÜZYILDA DEĞER KAZANDI 


Daha sonra söz alan Kırıkkale Üniversitesi’nden Prof.Dr. Adnan Karaismailoğlu, Çin ve Türk kültürü ile Mevlana ile Konfiçyüs’ün her iki toplumun kültürlerine etkisi üzerine konuşma yaptı.


Boğaziçi Üniversitesi’nden Yi Liu, Çin’in tarihi geçmişine bakıldığında 20’inci yüzyılda yeni bir Konfiçyuanizm görüşünün değer kazandığını belirterek çalışmalarını şöyle özetledi: “Konfiçyüs iyi bir düşünür, ancak kötü bir siyasetçi idi. Aslından Çin’in ilk eğitimcisidir. Konfiçyüs’ün bir din olup olmadığını iyi anlamak için Hristiyanlık ve İslamiyeti’de anlamak lazımdır. O dönemdeki yöneticiler Hristiyanlığın ülkede yayılmaması için Konfiyuanizmi kullanarak , görüşlerinin ve öğrencileri ile yayılmasını sağlayarak bir nevi din haline getirmeye çalıştılar. Kültür inkilabı döneminde ise Konfüçyuanizim ordan yoketilmeye çalışıldı. Yurt dışındaki Çinliler bunu bir din olarak Kabul ederler. Endonezya’da 4 değişik dinini bir çeşidi olarak kabul ediliyor.   


Seminere Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Gu Jinggi, İstanbul Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Yusuf Bolat, Nanjing Üniversitesi’nden Prof.Dr. Bai Li, Kırıkkale Üniversitesi’nden Prof.Dr. Adnan Karaismailoğlu, Din Bilimci Tie Guoxi, Gazi Üniversitesi’nden Doç.Dr. Giray Fidan, Selçuk Üniversitesi’nden Prof.Dr. Mustafa Demirci, Doç.Dr. Nuri Şimşekler, Boğaziçi Üniversitesi’nden Tenda Meriç, Mevlana Müzesi Müdürü Ycısı Dr. Naci Bakırcı, TV yapımcısı Çoşkun Aral katıldı. 

Kaynak- TÜRKİYE TURİZM

21 OCAK 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.