• BIST 104.476
 • Altın 229,315
 • Dolar 5,4765
 • Euro 6,2125
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 12 °C

Çekmeköy'de Kentsel Dönüşüm İçin Start Verildi

Çekmeköy'de Kentsel Dönüşüm İçin Start Verildi
Çekmeköy Belediyesi, çeşitli nedenlerle bugüne kadar imar izni olmayan yerleşim yerlerindeki dönüşüm için Kentsel Tasarım Projeleri hazırladı.

Hazırlanan projeler Çekmeköy Belediyesi Sosyal Tesisi’nde düzenlenen programla tanıtıldı.  


Başkan Yardımcısı ve proje koordinatörü Fatih Sırmacı; 'Hazırladığımız projeler; bölgenin iklimi, coğrafi yapısı, tarihi dokusu ve bölge insanının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlandı. Merkez Mahallesi Dere Planları, Alemdağ İlim Caddesi ve Alemdağ Saray Caddesi ve bu caddelere çıkan tüm sokakları kapsayan kentsel tasarım projeleriyle; mahallelerdeki bina cephelerinden kent mobilyalarına, ışıklandırmalardan peyzaj çalışmalarına, kaldırım ölçülerinden bisiklet yollarına kadar tüm detayların, bölgeye uygun bir şekilde hayata geçirilmesi hedefleniyor,” dedi.
 

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz  ”Projeler hazırlanırken, bölge insanın bizden beklentilerini ve doğal yapıyı esas aldık. Abdülhamit Han’dan, Mehmet Akif’e, Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya kadar bir çok önemli devlet adamına ev sahipliği yapan, Sait Faik Abasıyanık’a kitap yazdıran,  filmlerde ve kitaplarda çokça adından söz ettiren ilçemizin nadide köşeleri için hazırladığımız bu tasarımlarda; modern yaşama uyum sağlarken, tüm yerel güzellikleri kaybetmemeyi, doğal hayatı ve kültürel değerleri çağın yeniliklerine entegre etmeyi hedefledik. Gelişmiş toplumlarda kent planlama ilkelerinin yeniden geleneksel değerleri önemsediğini, doğaya özlemin artığını görüyoruz. Bizler, elimizde olan mevcut doğal hazinelerin kıymetini ve mahalle kültürünün değerini biliyoruz. Bizde mahalle olgusu ilçe geneline yayılıyor ve geniş bir aile olarak sosyal hayatımızı devam ettiriyoruz.

cekmekoy-004.jpg

Bizim hala anahtarını birbirine veren komşularımız, sokakta oynayan çocuklarımız, cenaze evine elinde yemekle koşan komşularımız, bahçelerde piknik yapabilen ailelerimiz var. Projelerimizde kentin fiziksel yapısının bu değerlere engel olmamasına dikkat ettik. Kentsel değişim uygulanırken şehirlerimizin yaşam kalitesini nasıl yükseltebiliriz bunun için çalıştık. Sadece yapıların değil şehir mobilyaları, sokak kesitlerinde park etme ölçüleri, kaldırım ölçüleri, bisiklet yolu ve bunları çevreleyen binaların yüksekliklerinin uyum içinde olmasına gayret gösterdik. Bölgelerin sosyal yaşam ve ekonomilerinin canlanması için planlama yaptık,” dedi. Başkan Poyraz, uzun süredir projeler üzerinde çalışan ekibine ve çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

cekmekoy3-002.jpg


Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız “ Bugün Çekmeköy’le bir defa daha gurur duyduk. Bunun için başta Başkanımız Ahmet Poyraz olmak üzere genç ve dinamik ekibini tebrik ediyorum. Çekmeköy Belediyesi’nin bugün burada yapılan açıklamaları ve vizyonu, geçmişteki güzellikleri geleceğe taşımakla Çekmeköy’ün, İstanbul’umuza ve bütün ülkemize ayrı bir güzellik kattığının önemli bir kanıtıdır,” dedi.
cekmekoy2-004.jpg

Çekmeköy’de 2009 yılında 130 bin olan nüfus, 2016 yılında 230 bin olarak açıklandı. 17 bin 500 hektarlık alanı ile İstanbul’un yüzölçümü bakımından en büyük ilçeleri arasında ilk sıralarda yer alan Çekmeköy’de şuanda kullanılabilen, imara açık olan alan 3 bin 500 hektar. Geriye kalan 14 bin hektarlık alan tamamen orman.

cekmekoy4-002.jpg

2009 yılından bugüne kadar yapılan plan çalışmalarında, tüm mahallelerin imar planları kısa süre içinde çıkarıldı. Çekmeköy’e yapılan yatırımlar ve büyük projelerle arsaların değer kazanması ve açık imar planları sayesinde kentsel dönüşüm yasası çıkmadan önce Çekmeköy’de bir kentsel dönüşüm hareketi başlamış oldu. 7 yılda, 7 bine yakın ruhsat verildi. 4 bin civarında ruhsat yıkımla birlikte verildi. 35 binin üzerinde daire 7 yılda dönüştü. 

Projelerin Özellikleri 

Merkez Mahallesi Dere Planları Kentsel Tasarım Özellikleri 

cekmekoy5-002.jpg

4 kat, 3 kat ve 2 kat binalar yapılacak.

Eski Türk mimarisinin modernize edilmiş hali uygulanacak.

Kültürümüzdeki çeşitliliği yansıtan vitray detayları yer alacak.

Cumbalar olacak

Ahşap cephe kaplamaları kullanılacak.

Osmanlı’da sınırı simgeleyen selvi ağaçları sokak başlarına konularak sokak sınırları belirlenecek.

Alemdağ Saray Caddesi Kentsel Tasarım Özelikleri 

cekmekoy6-002.jpg

Yapılar azami 6 kat olacak.

Bulvar mantığıyla yapılan uygulama, ticaret ve konut olarak karma kullanıma göre dizayn edildi.

Bölgenin doğal yapımına uygun olarak, kısmi ahşap kaplamalar kullanılacak. Cephelerin kalan kısımları pastel renklerle boyanacak.

Alemdağ İlim Caddesi Kentsel Tasarım Özellikleri 

cekmekoy7.jpg

Bölgenin tarihinde de önemli yer tutan, huzur kavramının simgesi olarak beyaz renk hakim olacak.

Bölgenin sosyal yaşam ve ekonomisinin canlandıracak karma kullanım esas alındı.

Azami 6 kat üzerine yapılacak binalarda bir örnek ferforjeler kullanılacak.

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın ev sahipliği yaptığı geceye; Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, ÇEKMÜDER Başkanı Yaşar Kıldan, ÇEKSİAD Başkanı Neşat Zeytin, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı firmalarının temsilcileri, mütehahhitler, proje ofisleri, muhtarlar, STK temsilcileri ve çok sayıda Çekmeköylü katıldı.

cekmekoy1-005.jpg

29 MART 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.