• BIST 94.499
 • Altın 244,867
 • Dolar 5,9310
 • Euro 6,6059
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 10 °C

CHP'li Hamzaçebi '15 Temmuz Cumhuriyet Tarihimizin En Kanlı Darbe Girişimi'

CHP'li Hamzaçebi '15 Temmuz Cumhuriyet Tarihimizin En Kanlı Darbe Girişimi'
CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, 15 Temmuz gecesi ve sonrası yaşanılanları dair sorularımızı cevapladı.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi,: Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir cunta, 15 Temmuz’da parlamenter demokrasimize yönelik bir darbe girişiminde bulunmuştur. '

15 Temmuz gecesi bir gurup darbeci askerlerin darbe girişimini gazetemiz Birincibölge'nin birinci sayısına değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, "Birçok darbe gördük, bunlardan bazıları da başarılı oldu ancak hiçbirinde bu kadar insan hayatını kaybetmedi. Bu girişim başarısız olmasına rağmen Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimi oldu" diye konuştu.

DEMOKRASİLERDE EN BÜYÜK GÜÇ SİLAH DEĞİL TANK DEĞİL MİLLETTİR

Türk Ordusunun üniformasına ve onuruna yakışmayan davranış içindeki bu gruba karşı siyaset kurumu, milletvekillerimiz ve milletimiz gereken tutumu alarak karşı çıktığını ifade eden Hamzaçebi, "Türkiye Cumhuriyeti, Parlamenter demokrasi ile yönetilen bir ülkedir ve Türkiye'nin demokrasi kültürü bu alçak girişimi başarısız kılmıştır. O gün de parlamenter demokrasimizin yaratığı tarihsel birikimin gücüyle halkımız darbeye karşı mücadele etmiş ve bir kez daha halkın demokratik direnme hakkının kutsal olduğunu göstermiştir. Demokrasilerde en büyük gücün silah değil, tank değil, millet olduğu bir kez daha çok açık ve net bir şekilde ortaya çıkmıştır.

akif-hamzacebi2.jpg

Darbe teşebbüsüne girişenler, milletin iradesinin teşekkül ettiği Meclis'i dahi hedef almaktan çekinmemiştir. Bu, doğrudan doğruya, milletin iradesine, demokrasiye karşı girişilmiş bir harekettir. Bu teşebbüs, çok şükür ki başarıya ulaşmamıştır. FETÖ tarafından girişilen bu kalkışmanın, teşebbüsün hukuk önünde hesabının mutlaka sorulması gerekir. Bu hesap elbette, Türk yargısı tarafından sorulacaktır, bundan hiçbir şekilde kuşku duymuyoruz."dedi.

HALK MEYDANLARDA DEMOKRASIYE SAHİP ÇIKTI

Hamzaçebi, "Darbe girişiminin televizyon ekranlarına yansıdığı andan itibaren, Sayın Cumhurbaşkanı’nın vatandaşları sokağa, meydanlara davet etmesi üzerine parti ayrımı gözetmeksizin, bütün vatandaşların darbeye karşı kararlı duruşu, halkın meydanlarda demokrasiye sahip çıkması, CHP'nin 24 Temmuz Pazar günü Taksim'de yaptığı, siyasi parti ayrımı gözetmeksizin tüm vatandaşlara açık miting, Türkiye'de darbelerin hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağının çok açık göstergesi olmuştur.

Cumhuriyet'in başta laiklik olmak üzere kurucu değerlerinin, Cumhuriyet’i ayakta tutan değerler olduğunun herkes tarafından anlaşılmış olduğunu düşünüyorum. Buna herkesin sahip çıkması, herkesin sarılması gerekir. Bu değerler, Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaş uygarlık seviyesine getirmeyi hedefleyen değerlerdir. Bu değerlerden ayrıldığımız anda Türkiye geri kalır. Türkiye, bir üçüncü dünya ülkesi olur. Bu güzel ülkeye, bu sıfatı, üçüncü dünya ülkesi olma durumunu yakıştırmaya hiç kimsenin hakkı yoktur." dedi.

akif-hamzacebi1.jpg

TÜRKİYE DEMOKRASİSİ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YOLUNA DEVAM ETMELİ
 

CHP'li Akif Hamzacebi, "Ben eminimki milletimiz bir daha böyle bir teşebbüse dahi izin vermeyecektir. Bunun için hepimize düşen, demokrasimizi daha da güçlendirmek, ona olan inancı artırmak, çoğulculuğa yönelmek, farklı seslere inanmak ve onlara kulak vermektir. Önümüzdeki süreçte çoğulcu merkezli yaklaşımlar benimsenmeli ve Türkiye demokrasisi güçlü bir şekilde yoluna devam etmelidir. Türkiye’nin yönü tarihsel olarak hep batı olmuştur. Avrupa Birliği’ne üyelik hedefinden ayrılamayız. Avrupa Birliği sadece ekonomik birlik değildir. AB aynı zamanda bir demokrasi ve özgürlükler birliğidir. Ülkemizin de hedefi güçlü demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerdir. Bizler özgürlükleri, insan haklarını ne kadar genişletir ve güçlendirirsek bu alçak teşebbüslere o kadar rahat karşı gelebiliriz." diye ifade etti. 

akif-hamzacebi-003.jpg

OHAL SÜRECİ CADI AVINA DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİ 

Bizler her zaman hukukun üstünlüğü ve hukukun gereğini yerine getirmeliyiz. diye ifade eden Hamzaçebi "İçinde bulunduğumuz OHAL sürecinin bir cadı avına dönüşmemesini özellikle istiyoruz. Kurunun yanında yaş da yanmamalıdır. OHAL fırsat bilinerek bu ülkenin özgür düşünceli, aydın insanları hedef alınmamalıdır. Zaman zaman demokrasimizde aksamalar olsa da Türkiye yönünü hep demokrasiye çevirmiştir. Bizim devletimiz hukuk içinde güçlü bir devlettir. Dolayısıyla yargılamaları yine hukukun üstünlüğü bağlamında değerlendirmemiz gerekiyor.

Bu vesileyle bir kez daha 15 Temmuz 2016'da teşebbüs edilen, demokrasimizi ve halkın iradesini hedef alan bu alçakça girişimi kınıyor, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şanlı tarihine kara bir leke sürmeye çalışan bu harekete katılanları lanetliyorum. Bu vahim olayın meydana geldiği gün milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkarak bu alçak girişimin karşısında dimdik duran, başta halkımız olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vatansever evlatlarına, siyaset kurumuna ve milletvekillerimize ayrıca teşekkür ediyor, şehit olan evlatlarımıza Allah'tan rahmet, geride kalanlara sabır ve başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum." dedi.

 

13 EYLÜL 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.