• BIST 98.455
 • Altın 219,530
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 2 °C

Cumhurbaşkan Erdoğan: 'Bu Saldırıların Asıl Amacı'

Cumhurbaşkan Erdoğan: 'Bu Saldırıların Asıl Amacı'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 33. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 15 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

Adıyaman, Balıkesir, Bolu, Çankırı, Çorum, Düzce, Elazığ, Hatay, Isparta, Kayseri, Kırklareli, Ordu, Osmaniye, Samsun ve Şanlıurfa’dan gelen 400’ü aşkın köy ve mahalle muhtarı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde verilen öğle yemeğinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın misafiri olarak ağırlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğle yemeği öncesinde muhtarlara hitaben bir konuşma yaptı.

İstanbul Ortaköy’deki bir eğlence mekânına yapılan terör saldırısına değinerek, yeni yıla yeni umutlarla girmenin heyecanı içindeyken, terörün bir kez daha, en kalleş, en alçak, en sinsi yöntemleriyle ülkeyi hedef aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıda hayatını kaybedenleri teessür ve saygıyla yâd ettiğini, yaralılara Allah’tan acil şifalar dilediğini söyledi.

Türkiye ve Türk milletinin, terör örgütleri üzerinden adeta ateşle imtihana tabi tutulduğunu vurgulayan ve “Tarihimiz boyunca defalarca maruz kaldığımız bu imtihanın günümüzdeki versiyonu, farklı terör örgütlerinin aynı amaç için kullanıldığı, asimetrik bir saldırı şeklinde karşımıza çıkmıştır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Allah’ın izni ve milletin desteği ile bu saldırılarla başa çıkılabilecek güç ve kararlılığa sahip olunduğunu ifade etti.

Milletin öfkesinin büyük olduğunu, kendilerinin de millet kadar öfkeli ve yaralı olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Ama şu gerçeği de biliyoruz; bu saldırıların asıl amacı, bizim muvazenemizi bozmaktır, duygularımızı aklımızın önüne geçirmektir, bizi birbirimize düşürmektir. Toplumumuz içinde var olan fay hatlarını derinleştirme ve kırma amacı güdenler, her fırsatı değerlendirmekten, her yöntemi kullanmaktan çekinmiyor. İşte bu oyuna gelmeyeceğiz. Gerekirse ‘kan kusup kızılcık şerbeti içtik’ deme pahasına, dik duracağız, soğukkanlılığımızı her daim muhafaza edeceğiz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” dedi.

erdogan3-006.jpg

Yüreklere düşen acı dışında, Türkiye’nin büyüklüğü ve Türk milletinin gücü karşısında maruz kalınan terör saldırılarının, ‘yel kayadan ne götürür’ mesabesinde hadiseler olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyük acılarla yoğrularak bugüne gelen bir millet için, üç beş terör örgütü kullanılarak gerçekleştirilen saldırılar, can yakıcı olsa da, teslimiyet gerekçesi asla olamaz. Tam tersine, tıpkı Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşımızda olduğu gibi, en zor şartlar altında dahi mücadeleye yeniden başlayacak ve zafere ulaşacak gücümüz her zaman vardır” vurgusunda bulundu.

“KİMSENİN HAYAT BİÇİMİ SİSTEMATİK TEHDİT ALTINDA DEĞİL”

Bölücü terör örgütüne, FETÖ, DEAŞ gibi örgütlere fiili, yazılı, sözlü destek verenlere olduğu gibi, mezhep ayrımcılığı veya hayat tarzı üzerinden milletin bir kesimini istiskal etmeye çalışanlara da aynı muamele yapılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör saldırıları arasında bir fark olmadığını vurguladı ve “Ortaköy’le ilgili bu kadar fevaren edenler, bu kadar farklı şekilde yazanlar, söylemde bulunanlar, acaba Gaziantep’teki o 56 kişiyle ilgili ne yazdılar, ne söylediler, ne konuştular? O da bir büyük vahşet, büyük katliam değil miydi? Orada niye sustunuz, orada niye konuşmadınız?” diye sordu ve ekledi: “Buradaki amacın Ortaköy’de ölenlerin hakkını korumak, onların yasını tutmak değil, olaya atfedilen değerler üzerinden bir çatlak oluşturup toplumu kutuplaştırmak olduğu çok açıktır. Bu gerçeği görmek için aynı çevrelerin her ikili olayla ilgili ifadelerini yan yana koyup öyle zannediyorum ki buna bakmak bu şeklide herhâlde kâfidir. En iğrenç istismar, Ortaköy saldırısında olduğu gibi ölü bedenler üzerinden yapılmaya çalışılan istismardır. Bir kez daha söylüyorum, Türkiye’de kimsenin hayat biçimi sistematik bir tehdit altında değildir, buna asla müsaade etmeyiz. Buna 14 yıllık iktidarımız döneminde fırsat vermedik, aksini iddia eden varsa somut örnekleriyle bunu ortaya koymak mecburiyetindedir.”

erdogan2-009.jpg

Konuşmasında, cumhurbaşkanı olarak 79 milyon vatandaşın tamamının hakkını, hukukunu ve özgürlük alanını korumanın görevi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4,5 yıl büyükşehir belediye başkanı, 11 yıl kesintisiz başbakan, 2,5 yıldır da cumhurbaşkanı olarak ülkesine hizmet verdiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaptığım her işin, attığım her adımın, ağzımdan çıkan her sözün kamuoyunun gözü önünde cereyan ettiği bu uzun sorumluluk dönemimde, hayat tarzı baskısı altında kalan tek bir kişi var mıdır, ben bunu hepinize sormak isterim. Acaba bu ülkede kim ‘ben şu şekilde yaşamak istiyordum da yaşayamadım, şöyle giyinmek istiyordum da giyinemedim’ diyen var mı? Bütün bunlar ortadayken bakıyorsunuz birileri, sosyal medyayı kullanıyor, birileri Facebook’tan birileri gazetelerinde köşelerinde hâlâ utanmadan sıkılmadan bunları yazabiliyorlar. Bu yalanı, bu iftirayı, bu istismarı yapanların kendileri en başta olmak üzere, kimin yediğine, içtiğine, giydiğine, gezdiğine, aldığına, sattığına karışılmıştır?” diye konuştu.

“TÜM KESİMLER, HUKUKA RİAYET ETMELİ”

Hiçbir sıfat ve konumun, bu hesabın sorulmasına mani olmadığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha da ötesi, bu ülke ve bu devlet, hem ekmeğini yiyip, hem de kendisine ihanet edenleri sırtında taşımak mecburiyetinde bırakılamaz” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalara yer verdi: “Biz milletimizle birlikte yürüttüğümüz istiklal ve istikbal mücadelemizi, bu tescilli ‘Ali Kemallere’ rağmen zafere ulaştıracağız, hiç merak etmeyin. Vatandaşlarımdan şu gerçeği de unutmamalarını istiyorum. Türkiye, bir hukuk devletidir. Ülkemizde hesap sormayı yaptırıma dönüştürebilecek tek merci de hukuktur, devletin ilgili kurumlarıdır. Kimsenin sokağa çıkıp da bu işi kendi başına yapma hakkı yoktur. Tüm kesimleri bu konuda dikkatli olmaya, hukuka riayet etmeye davet ediyorum.”

erdogan1-013.jpg

Türkiye’de hayat biçimi yüzünden en çok saldırıya maruz kalmış siyasetçinin kendisi olduğunu, hakkında denmedik şey bırakılmadığını, eşine ve çocuklarına saldırıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu durum karşısında yasal haklarını kullanmanın dışında bir yola başvurmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Bazı şeyleri elle düzeltmek mümkün değilse, dilimizle, eğer bu da mümkün değilse, kalbimizle buğz ederek mücadelemizi yürüteceğiz. Dikkat ederseniz burada meşru olmayan yöntemleri kullanmak, hele hele şiddete başvurmak kesinlikle yoktur. Ülkemizde kimlerin şiddete başvurduğunu görüyoruz değil mi? İşte bölücü terör örgütü, PKK, FETÖ, DHKP-C, bunların neler yaptığını görüyoruz ve bunların siyasi uzantıları şiddetle belli bir yere gelebildiler. Eğer bu şiddet olmamış olsaydı, belki de oralara bunlar gelemeyecekti.”

İlk saatlerine üzüntülü girilmiş olsa da 2017 yılı ile ilgili ümit ve beklentilerini güçlü bir şekilde muhafaza ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölücü terör örgütünden DEAŞ’a, FETÖ’den diğerlerine kadar tüm terör örgütlerinin devlet ve milletin kuşatması altında olduğunu dile getirdi.

“EKONOMİK GÖSTERGELER, YENİDEN YÜKSELİŞE İŞARET EDİYOR”

Konuşmasında ekonomik gelişmelere de değinerek, 2013 yılından beri arka arkaya yaşanan olayların ve saldırıların, ekonominin dinamiklerinde bir yorgunluğu ortaya çıkardığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonominin can damarının istikrar ve güven ortamı olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye’nin istikrarına ve güvenliğine yönelik saldırıların öncelikli hedeflerinden biri de ekonomimizin o düzgün giden ritmini bozmak, çarkları durdurmak ve hatta kırmaktır. Şu ana kadar genel bir durgunluğun ve yorgunluğun ötesinde kalıcı hasar hamdolsun almadık. İhracatımız bu yıl itibarıyla yeniden toparlanmaya başlandı, dış ticaret açığımız giderek kapanıyor. Gerilemenin durduğu göstergelerdeki okların yeniden yükselişe işaret ettiği bir döneme girdik. Turizm, yaşanan olaylardan en çok etkilenen bir başka alandır. Sektörde önce Rusya, sonra terör olaylarıyla Avrupa tarafında ortaya çıkan kayıpların yakında sona ereceğini, bu sezondan itibaren yeniden yükselişin başlayacağını düşünüyorum. Döviz kurundaki artışın ithal ham maddeye dayalı üretim yapan iş yerlerimizi sıkıntıya soktuğu bir gerçektir. Bu sıkıntı zincirleme olarak tüm piyasayı etkiliyor; döviz kuru üzerindeki spekülasyonların amacı da zaten budur. Kur seviyesinin geldiği yer, ekonominin gerçeklerine uygun değildir. Bu tabi olmayan yüksek kur birilerine kazandırırken, birilerine de kaybettiriyor.”

“İÇİNDEN GEÇTİĞİMİZ GÜNLER DÖVİZ ALINACAK DEĞİL, SATILACAK GÜNLERDİR”

Vatandaşlara hitaben, “İçinden geçtiğimiz günler döviz alınacak değil, döviz satılacak günlerdir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kardeşlerim; hiçbir kriz sürdürülebilir değildir, ülkemize yönelik saldırılar da aynı şekilde ilanihaye devam edecek değildir. Bunun bize olduğu kadar, bu saldırıları yönlendirenlere de giderek artan bir maliyeti vardır. Hem terörün yayılma eğilimi, hem de ekonomik yönüyle ortaya çıkan bu maliyeti hiçbir gücün uzun süre göze alamayacağına inanıyorum. Bizim dayanma gücümüzü bir süredir sınadılar, sınıyorlar, mücadele gücümüzün ve inancımızın çok yüksek olduğunu, birlik ve beraberliğimizin kolay kolay bozulamayacağını gördüler. Ben milletimle iftihar ediyorum, çünkü bu birlik, bu beraberlik onların bütün hesaplarını bozdu. Ama ben onlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, onlarda bu tür birlik, beraberlik söz konusu değil. Özellikle Batı ülkelerinin en küçük bir terör eylemi veya ekonomik kriz karşısında nasıl büyük panik yaşadıklarının gayet iyi farkındayız” şeklinde konuştu.

“Tüm yatırımcılarımızdan, iş adamlarımızdan, esnaflarımızdan, sanatkârlarımızdan, vatandaşlarımızdan şunu rica ediyorum: Lütfen elinizdeki tüm imkânları harekete geçirin, üretin, alın, satın, istihdam edin, yatırım yapın, piyasayı hareketlendirin” çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başta kamu bankaları olmak üzere, lütfen faiz oranlarını düşürün. Faiz oranlarını düşürün ki yatırımcı, girişimci çok daha rahat bir şekilde yatırımını yapabilsin” dedi.

erdogan-009.jpg

“İŞ DÜNYAMIZIN HER ALANDA YANINDAYIZ”

Faiz oranlarının düşmesiyle yatırımcı ve girişimcinin yatırım yapabileceğine, yatırım olduğunda üretim olacağına ve sıkıntılı sürecin başarıyla atlatılacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomideki dar boğazın içinde en önemli sıkıntılardan bir tanesi de; Allah göstermesin, istihdamdaki, işsizlikteki sıkıntı olacaktır. Biz bu işsizliğe de fırsat vermemeliyiz” dedi.

Konuşmasında, “Türkiye’nin şu andaki sorunu paranın yokluğu değildir, paranın stabil hâle geçmiş olmasıdır” tespitine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Herkes birden alacağını tahsil etme, borcunu öteleme gayretine girdiğinde işin içinden hiç kimse çıkamaz. Herkes elindeki parayı piyasaya sürdüğü zaman bu sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Hiç kimse ‘önümü göremiyorum’ deme lüksüne sahip değildir. Herkes bir arkasındakinin önünü açarak, bu fedakârlığı yaparak, bu riski alarak ilk adımı atmalıdır. Kimse bu ilk adımı atmadığında, herkes yerinde sabit kaldığında işte şu anda olduğu gibi varlık içinde yokluk çekmeye mahkûm oluruz. Bunun için diyorum ki; gelin ülkemiz için, vatanımız için, milletimiz için hep birlikte harekete geçelim. İşimizi ve işimize dört elle şöyle kucaklayalım, sarılalım. Yapacağımız yatırım varsa hemen yapın, Bismillah deyip işe koyulalım. Üretimimizi azaltmışsak, stoklarımızı bitirmişsek, hemen yarın yeniden makineleri, tezgâhları tam kapasite çalıştırmaya başlayalım. İptal ettiğimiz, iade ettiğimiz siparişlerimiz varsa, tedarikçilerimizle, müşterilerimizle temasa geçip derhâl talebimizi yenileyelim. İçeride ve dışarıda yeni pazarlar bulmak için hemen çalışmaya başlayalım. Bunları yaptığımızda 2017’nin gerçekten çok parlak bir yıl hâline dönüştüğünü göreceğiz. Buna hepimizin ihtiyacı var. Devlet olarak iş dünyamızın finanstan vergiye, istihdamdan ihracata kadar her alanda yanındayız, yanında olmayı da sürdüreceğiz.”

Cumhurbaşkanlığı Külliyesini teşriflerinden dolayı muhtarlara, teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mahalle ve köylerindeki vatandaşlara selam ve muhabbetlerini iletmeleri ricasında bulundu


4 OCAK 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.