• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 8 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih'te böyle karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih'te böyle karşılandı
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Fatih 6. Olağan İlçe Kongresi’ne katıldı.

Fatih Spor Kompleksinde gerçekleştirilen kongre öncesinde kendisini karşılayan vatandaşlara hitaben bir selamlama konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra kongrenin yapıldığı salona geçerek partililere hitapta bulundu.

Konuşmasının başında Suriye rejimin kimyasal silahla yaptığı saldırının ardından, bu sabah Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Fransa tarafından, rejim hedeflerine bir operasyon yapıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rejimin, daha önce de çeşitli defalar yaptığı bu tür saldırıların cevapsız bırakılması elbette düşünülemezdi. Bu bakımdan yapılan operasyonu doğru buluyoruz. O kimyasal silahlarla o yavruların düştüğü durumu herhalde tasvip etmemiz mümkün değil” diye konuştu.

Bu operasyonla Suriye rejiminin, muhaliflere yönelik insanlık dışı ve hak hukuk tanımaz saldırılarının cevapsız kalmayacağını görmüş olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ancak, kimyasal saldırıya gösterilen bu hassasiyetin, rejimin konvansiyonel silahlarla katlettiği yüzbinlerce masum Suriyeli için de sergilenmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

erdogan1-120.jpg

Suriye’de konvansiyonel silahlarla öldürülen sivillerin sayısının, kimyasal silahlarla şehit edilenlerden kat kat fazla olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Evvela 2011 yılında Dera’da başlayan hadiselerden beri katledilen yüzbinlerce masum çocuğun, kadının, sivilin hesabı sorulurdu. Sormadılar. Maalesef, Suriye’de oynanan oyun başkadır. Suriye’de yapılan iş, önce rejimin zulmüne sessiz kalmak, ardından bir terör örgütünü el altından destekleyip sahaya sürülmesi, sonra da başka bir terör örgütüyle asıl projeyi hayata geçirmektir. Bunları kimse görmezden gelemez.”

Bu oyunu çoktan çözdüklerini ifade ederek, “Suriye’de gerçekten ülke halkının güvenliği, huzuru, geleceği, hakları için bir adım atılacaksa, önce hem rejime hem de DEAŞ’ından PYD’sine tüm terör örgütlerine karşı aynı ilkeli tavrın ortaya konması gerekir” vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye halkının, rejimin zulmüyle terör örgütleri arasında tercih yapmak zorunda bırakılmaması gerektiğini söyledi.

“SURİYE’DE KONTROLÜ ALTINDAKİ BÖLGELERİ YENİDEN YAŞANABİLİR KILAN TEK GÜÇ TÜRKİYE”

Türkiye olarak, Suriye topraklarını tüm terör örgütlerinden temizleyerek güvenli ve yaşanabilir yerler hâline getirmek istediklerini ve bunun için mücadele etmeyi sürdüreceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınırları içinde yedi yıldır 3,5 milyon Suriyeliyi misafir eden bir ülke olarak, Suriye meselesine hakiki bir çözüm bulunmasını en çok Türkiye’nin istediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin Suriye’deki varlığı ile kendi projelerini bir tutanlar, her şeyden önce Suriye halkına haksızlık yaparlar” dedi.

Konuşmasında ana muhalefet liderinin Hatay’da Afrin operasyonuna katılan güvenlik güçlerini ziyaret edeceği yönündeki haberlere de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz dalga geçmeyiz, yeter ki gitsin ve takdir de ederiz. Yanına hangi sanatçıyı almış ona da bakmayız, yeter ki gitsinler, yeter ki teröristleri yanına almasın; mesele bu” sözlerine yer verdi.

erdogan-128.jpg

Suriye’de etkinlik yürüten unsurlar içinde, kontrolü altındaki bölgeleri, güvenliği ve alt yapısıyla yeniden yaşanabilir kılan tek gücün Türkiye olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin operasyon yaptığı bölgelerle, rejimin ve terör örgütleri eliyle sahada varlık gösterenlerin operasyon yürüttüğü bölgeler karşılaştırıldığında bu gerçeğin daha iyi anlaşılacağını ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye sığınan milyonlarca Suriyeliden, ne rejimin ne PYD’nin ne de DEAŞ’ın hâkim olduğu yerlere kimsenin geri dönmediğine; Türkiye’nin bulunduğu yerlere ise akın akın geri dönüşlerin yaşandığına dikkat çekti ve “Bu bile tek başına Suriye’deki gerçek durumu anlatmaya yeterlidir” diye ekledi.

Bu sabah İngiltere Başbakanı Theresa May ile bir telefon görüşmesi yaptığını ve bu sabah yapılan operasyonu görüştüklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve Rusya arasındaki sıkıntının da bir an önce barışa yönelik bir çözüme kavuşmasında fayda olduğunu kendisine aktardığını söyledi. Rusya Devlet Başkanı ile irtibat hâlinde olduklarını, Fransa Cumhurbaşkanı ve ABD Başkanı ile de görüşeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede Türkiye’nin üzerindeki görev ve yükün çok ağır olduğunu kaydetti ve “Yani birileri gibi eli kolu bağlı duramayız, ne yapacağımızın planını, programını çok iyi yapmamız lazım. Biz kendimiz ve Suriyeli kardeşlerimiz için doğru bildiğimiz yolda ilerlemeyi sürdüreceğiz. Ne rejimin zulmüne rıza göstereceğiz ne de PYD ve DEAŞ terör örgütlerine göz açtıracağız” şeklinde konuştu.

“SON KRİZ DÜNYANIN NASIL BÜYÜK BİR TEHDİT ALTINDA OLDUĞUNU ORTAYA KOYDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “5 yıl önce eğer Esed ile ilgili düşüncelerimize dünya kulak kabartsaydı, bugün bölge bu hâle gelmeyecekti. Biz neler söyledik; ama maalesef bir kulaklarından girdi, öbür kulaklarından çıktı. Çünkü biz işin içindeydik, biz buranın yapısını, karakterini biliyorduk, ama dinlemediler. Bakınız kardeşlerim; dün Dadık’ta, El Bab’da DEAŞ’ın başını biz bunun için ezdik.

erdogan2-105.jpg

Hâlen Afrin’de PYD’yi açtığı çukurlara bunun için gömüyoruz. Münbiç’ten Haseke’ye kadar olan sınır boylarımızdaki tüm teröristlere de inşallah aynısını yapacağız. Sahada bu şekilde yolumuza devam ederken, soruna Cenevre ve Astana süreçleri çerçevesinde çözüm bulunması gayretlerine destek vermeyi de sürdüreceğiz. Astana’da biz Türkiye, Rusya, İran orada garantörüz. Dayanışmamızı sürdüreceğiz. Cenevre’de aynı şekilde. Diğer yandan Suriye özelinde başlayan, ama hızla yayılma potansiyeline sahip bulunduğu görülen son kriz, dünyanın nasıl büyük bir tehdit altında olduğunu da ortaya koymuştur.”

Dünyaya, kimyasal ve konvansiyonel kitle imha silahlarının her çeşidinin ve mevcut silahların geleceğinin masaya yatırılması çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelin Suriye’de yaşanan son krizi yeni nükleer ve konvansiyonel silahlanma projelerine dev kaynaklar aktarmanın değil bu imkânları tüm insanlığın hayrına kullanmanın vesilesi hâline getirelim” diye ekledi.

“MİLLETİMİZ TÜRKİYE’Yİ HEDEFLERİNE ULAŞTIRMA GÖREVİNİ BİZE VERDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstiklalini ve istikbalini güvence altında tutabilmek için Türkiye sürekli büyümek, gelişmek, ileriye gitmek, güçlü olmak zorundadır. Milletimiz Türkiye’yi hedeflerine ulaştırma görevini, hem hükûmette hem de büyük ölçüde belediyelerde bize vermiştir. Bu vazifeyi hakkıyla yerine getirmek için bugüne kadar çok önemli icraatlar gerçekleştirdik. Her seçimi, milletimizin bize olan güveninin, itimadının bir göstergesi olarak görüyorum. İster milletvekili, ister belediye, ister cumhurbaşkanlığı seçimi, isterse halk oylaması olsun, her seçime bir imtihan nazarıyla baktım” açıklamasında bulundu.

“YENİ PROJELERLE İSTANBUL’U TEKRAR TEKRAR FETHETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Fatih İlçesi’ni ‘İstanbul’un kalbi’ olarak niteleyen ve Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman ve Abdülhamit Han’ın bu ilçede metfun bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son üç dönemde ilçe belediyesi eliyle Fatih’e 631 milyon liralık yatırım yapıldığını aktardı.

Aralarında medreselerin, tekkelerin, camilerin, sarnıçların, çeşmelerin de bulunduğu 337 eseri restore edip İstanbul’a ve dünyaya yeniden kazandırıldığını, Kapalıçarşı’nın devam eden çatı restorasyonunun Mayıs ayında tamamlanacağını, Süleymaniye’de 734 binanın yenilenmekte olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçedeki yeşil alan ve park büyüklüğü 101 bin metrekareden 487 bin metrekareye çıkarıldığını, gençler için 15 spor salonu inşa edildiğini ve Sulukule Sanat Akademisiyle binlerce çocuğa ücretsiz müzik ve sanat eğitimi verildiğini sözlerine ekledi.

Fatih’te yapılan ve yapılmakta olan diğer hizmet ve projelerden de örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde yeni hizmetlerle, yeni projelerle, İstanbul’u eserle tekrar tekrar fethetmeyi sürdüreceklerini söyledi.

erdogan3-085.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1994 yılında Büyükşehir Belediye Başkanlığının ve bazı ilçe belediyelerinin yönetimini devraldıkları günden bu yana İstanbul’u tarihine, adına, şanına layık bir şehir hâline getirmenin mücadelesi içinde olduklarını vurguladı ve konuşmasına şöyle devam etti: “Bu süreçte çok önemli, çok güzel, çok hayırlı işler başardık. Elbette eksiklerimiz olmuştur, hatta hatalarımız da olmuştur; fakat asla bunlarda ısrarcı olmadık, farkına vardığımız anda düzeltmenin yollarını aradık. Bugünkü İstanbul’un çeyrek asır öncesindeki çöp dağlarını hatırlıyorsunuz, öyle mi? Hava kirliliğini hatırlıyorsunuz, öyle mi? Susuzlukları hatırlıyorsunuz, öyle mi? Onlardan bir şey kaldı mı? Bunları beraber aştık.”

Konuşmasının sonunda ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’ vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, kongre vesilesiyle ilçe teşkilatında görev alacaklara tebriklerini, görevlerini devredecek olanlara teşekkürlerini ileterek tamamladı.

15 NİSAN 2018 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.