• BIST 102.494
 • Altın 226,922
 • Dolar 5,3255
 • Euro 6,0377
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 1 °C

Daha Güçlü Bir Lobi İçin Giresun Vakfını Adres Göstediler

Daha Güçlü Bir Lobi İçin Giresun Vakfını Adres Göstediler
Giresun Vakfı'nın istişare toplantısına katılan Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, 'Giresun Vakfının birleştirici ve bütünleştirici önemli bir güç siyasi arenada ki küskünlüklerin geride bırakılarak yeniden güçlü bir Giresun lobisine ihtiyaç var'

Kartal Safi Espadon Rezidansta düzenlenen Giresun Vakfı 20. İstişare Toplantısına İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Süleymanoğlu’nun yanı sıra İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Prof. Ahmet İncekara katıldı.

İstişare Toplantısında açılış konuşmasını Giresun Vakfı Başkanı Ahmet Dokumacı konukları selamlayarak bugün ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal konular hakkında hem Giresun’la ilgili hem de Türkiye ve dünya üzerinde ki gelişmelerin analizleri için gündemi oluşturan konular hakkında katılımcı üyelere açıklamalarda bulundu.

Giresun Vakfı Başkanı Ahmet Dokumacı, 'Giresun dışında ki Giresun nüfusunun önemli bir sayıya ulaşmasına rağmen gerek siyasi arenada gerekse ekonomik alanda bölgeye yapılacak olan yatırımlar açısından henüz belirleyici bir güç oluşturmadı. Siyasi partilerde yer alan Giresunlu Milletvekili ve Belediye Başkanlarının nüfusa oranla yeterli değil' diye ifade etti.

Vakfının tüm STK ve diğer kuruluşların üst çatısı olduğunu belirten Başkan Dokumacı, Giresun Vakfının birleştirici bir güç ve gerek siyasette gerek toplumsal oluşumların her noktasında uzlaştırıcı bir yapıya sahip. Türkiye’de bürokrasi, siyaset, eğitim, sanat ve iş dünyasında Giresun’un ihtiyaç duyulan potansiyele fazlası ile sahip, daha güçlü bir lobi için adres Giresun Vakfı' dedi.

giresun-vakif1.jpg

Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, 'Giresun’la ilgili olarak değil tüm Türkiye’de Giresun eksenine bağlı olarak tüm kurum ve kuruluşların, STK ların yanında olmaya çalışarak mevcut yapının daha da kuvvetlenmesi ve artması için gayret ediyoruz. Hem bölge yatırımlarının hem de bölge insanının ekmek kapısını oluşturacak değişik altyapı hizmetlerinin daha güçlü bir siyasi güçle başarılabileceğini ve bu günkü meclis çatısı altında sadece kendi partimle değil değişik her kesimden Milletvekili arkadaşlarla konuşarak sorunlara çare arıyoruz' dedi.

Van’daki ziyaretindeki gözlemlerini aktararak, birlik ve beraberliğin öneminin altını çizen Hasan Turan, 'Giresun Vakfının birleştirici ve bütünleştirici önemli bir güç. Siyasi arenada ki küskünlüklerin geride bırakılarak yeniden güçlü bir Giresun lobisine ihtiyaç var' dedi.

İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Ahmet İncekara, Yaşanan ekonomik gelişmelerin ve döviz artışının Türkiye ekonomisine etkilerini anlatarak, uluslararası piyasalarda yaşanılan gelişmelerden örnekler verdi.

Döviz artışı neticesinde artık eskisi gibi yabancı sermayenin hemen piyasadan çıkamadığını, bekleme pozisyonu aldıklarını ve sıcak para girişinin ise yine aynı şekilde çok ortaklı şirketlerin yapısında önemli bir değişiklik yaratmadığını ifade etti.

giresun-vakif.jpg

Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Süleymanoğlu, Ekonomik gelişmeleri değerlendirirken, artık dünya ekonomilerinde yatırımcıların siyasi gelişmelerden fazlası ile etkilendiklerini belirterek, Türkiye’nin gelişen ekonomisiyle bölgesel güç olma yolunda ilerlemesinin belli bir şekilde önünün kesilmeye çalışıldığını söyledi.

Giresun Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İşadamı Hakan Yılmaz ise günümüzde ihracatta dayalı üretimde bulunan işletmelerin fazla bir sorunu olmamakla beraber, sadece yurtiçine yönelik imalat yapan ve istihdam da bulunan işletmelerin ise maliyet fazlalıkları nedeniyle küçülmeye başladıklarının altını çizdi.

Gelişmekte olan ekonomiye sahip ülkelerde, belli alanlarda ki teşviklerin yatırıma dönüşerek daha fazla üretimle o ülke ekonomisi için önemli bir iş gücü oluşturduğunu da belirten Yılmaz, bu konuda ki devlet teşviklerinin ekonomide sıkıntılı süreçte oldukça önemli bir etken olduğunu belirtti

20. Giresun Vakfı İstişare Toplantısının kapanış bölümünde söz alan konuşmacılardan sonra Giresun Vakfı Başkanı Ahmet Dokumacı katılımcılara teşekkür etti.

 

30 KASIM 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.