• BIST 99.835
 • Altın 243,237
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 2 °C

Davutoğlu, Belediye Başkanlarına Konuştu

Davutoğlu, Belediye Başkanlarına Konuştu
AK Parti 5. Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda konuşan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Partimiz 7 bölgede, 81 vilayette 78 milyon vatandaşımıza hizmet üretiyor.'

Başbakan Ahmet Davutoğlu​ 'AK Partili belediyeler halka hizmet hakka hizmet şiarıyla milletimize hizmet ediyor. Toplamda 1296 belediyenin 868 AK Partili, ak yöneticilerin, ak başkanların elinde. 2019'da bu sayı inşallah daha çok artacak, tüm vatandaşlarımızın gerçek belediyecilikle tanışmasını sağlayacağız. Bu hareketin millet nezdinde kabulünün sebebi 81 vilayetimizdeki eserlerimizdir. Bu anlayış kurucu genel başkanımız sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'daki efsanevi başarıları sayesinde gerçekleşti.
  
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kent hayatının kalitesine katkı sağlayabilmek için sürekli projeler ürettik ve bu projeleri hayata geçirdik. 2002 yılında bütçeden belediyelere ayrılan pay sadece 4 milyar 710 milyar liraydı. Bu rakam 46 milyar 400 milyon lira oldu, 10 misliden fazla. Alt kademelerde astronomik artışlar sağladık. 2002'de sadece 360 milyon kredi verilmişken geçtiğimiz dönemde 7 milyar 110 TL'yi belediyelere aktardık. 

Hangi rakamı alırsanız alın bu rakamlar 10 misli artmıştır. Bu da AK Parti'nin getirdiği bereketin, hizmetin farkıdır. İller Bankası altyapısız belediye kalmaması adına çalışmalarını devam ettirdi. Belediyelerimizin içme suyunu çözüme kavuşturmak için Beldes'i devreye soktuk. Şehir kendini mimarisiyle gösterir. Şehrin mimarisi insanı anlatır, bizi anlatır. Bizim şehirlerimizin meydanlarının merkezinde ulu camilerimiz vardır ve diğer herşey onun etrafında şekillenir.

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da bu kanaatlerimi paylaştım. Her birimizin en asli görevi Rabbimizin lütfettiği doğayla uyumlu hale getirmek, tarihi dokuyu korumaktır. Bizler Medine, Şam, Kahire, Bağdat, Buhara ve Semerkant'ı inşa etmişizdir. Ancak medeniyet tasavvuru olmayan, köksüzlükten beslenip açlıkla, hırsla, tamahla bedonlar dikenler yüzden bizim neslimiz gerçekten viran bir miras devraldı. 

Şehirlerimizi yeniden imar ve inşa etmenin mücadelesini verdik ve buna uygun belediyeciliğin örneğini verdik. Bizim belediyecilik anlayışımızda odak insan ve şehirdir. Her şehrin insanına, kültürüne, tarihine, sosyolojisine yani şehrin kimliğine göre hizmet üretiriz. Şehrin tarihi mekanlarını yeniden gün yüzüne çıkarıyor, restore ediyoruz. 

Şehirlerimizin hepsini kendi özgün mimarisiyle koruyup güzelleştireceğiz. İnşallah TOKİ artık şehirlerimizin tarihi mirasına uygun binalar inşa edecek. Bizzat görmediğim hiçbir TOKİ projesi hayata geçirilmeyecek. Şehrin özgün mimarisine aykırı tek bir TOKİ inşaatı yapılmayacaktır.

Van'da, Mardin'de aynı talimatı verdim. Batıda Manisa'da aynı talimatı verdim. Diyarbakır, Şanlıurfa ziyaretlerimde her iki şehrin tarihi dokunun aynen muhafazası ve tarihi dokuya uygun yeni beldeler inşa edilmesi konusunu kendileriyle paylaştım. Gittiğimiz her şehrin tarihi dokusu korunacak. İstanbulumuzda da tarihi dokuya, çevre dokusuna aykırı hiçbir yapılanmaya izin vermeyeceğiz. Dikey mimari yerine İstanbul'un dokusuna uygun yatay mimariyi esas alacağız. 

Ankara'da bütünleşen projelere ağırlık vereceğiz. Biblo gibi şehirlerimizi koruyacağız. Doğal estetiği insan estetiği ile buluşturamamış hiçbir şehir hakiki manada şehir kimliğine kavuşamaz. Sizin vazifeniz ülkenin her yerinde şehrin işlevsel yönünü ve estetik özelliğini takip etmektir. Gençler hocanız son nefesine kadar gençliğin yanında olacak. Son nefesime kadar gençlerle kolkola, omuz omuza yeni Türkiye'yi inşa edeceğiz inşallah.

13 NİSAN 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.