• BIST 95.665
 • Altın 276,124
 • Dolar 5,7212
 • Euro 6,3487
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 23 °C

Dünyanın Ucunda Makao Adasında Polis Nezareti

Gürkan BOZTEPE

Dün Hongkong’dan geldim ve sizlere anılarımı yazmaya başladım. Hongkong anıları öncesi Makao adası anımla başlamak istedim. Hongkong zaten uzak ama oradan hızlı feribotla yaklaşık 1 saat süren Makau adası Lasvegas’dan daha fazla turist çekiyormuş bilgisini alınca merak edip görmek istedim.

Portekiz’lerin sömürgesinde kumar cenneti. Benim kumarla işim olmaz ama Lasvegas’ı hangi şehir Çin bölgesinde geçiyor diye incelemek istedim. Hızlı feribot yanaştıktan sonra herkesle beraber inip turist olarak pasaportumu verdim polis eşimle beni başka bir polise yönlendirdi. Başka Polisler bizi alıp sorgu odası formatında bir yere götürdüler.

Yanınızda kaç para var neden geldiniz Hongkong uçak biletiniz yanınızda mı?

Cep telefonu detay bilgileri için cebimizi almak gibi değişik bir tutum içine girdiler.

Bu arada bir gün önce de Hongkong konsolosumuz ve ekibimizle beraber kahveler içmiştik.Kartı cebimde birşey olsa arayacağım.

gurkan-011.jpg

Polis bize karşı mesafeli ama saygısız değil.Sivil polisler falan etrafımız Polis kaynıyor. Bu arada Feribottoan inen herkes ülkeye girdi giremeyen bir ben bir de hanım. Neyse uzun meşakkatli sorgu ve araştırmalar sonucu ülkeye girdik (Burası Çine bağlı özel yönetim bölgesi diye geçiyor) İçerde gerçekten Lasvegas‘dan çok daha fazla şaşalı oteleller konsept ve temalı oteller mevcut. Zaten daha havalimanı kapısı çıkışında her otelin ücretsiz otobüsleri bekliyor. Hiçbirine ödeme yapmıyorsun. Oteller arasından geçiş var Hangi oteller mi var.Wings-Sheraton- Temalı Stuido City-(Temalı) Venezia(İtalyan stili Las Vegasdakinden çok daha büyük ve başarılı-İçinde Venedik gondolları ve San Martine meydanı görülmesi gereken özel bir mekan) –(Temali ) Parisine /Fransa- (İçinde Paris’dekinden güzel Cafeler-Shirbazlar- Sokakta Vals yapanlar anlat anlat bitmez) neyse oradan oraya gez gör içindeki mükemmel cafeler restoranlar 5000‘er odalı oteller derken bir hafta yetmez normalde ama biz aynı gün akşamı son feribotla Hongkong’a döndük.

Çıkarken de aynı şekilde sorgu sual ve detaylı arama sonrası ülkeden çıktık. Ama bize yapılan muamelenin sebebini araştırdım. Hongkong ‘a döner dönmez akşam Konsolos yardımcısı ile Sultan restoran da beraberdik meğerse bizden önce Makao adasına girerken bir Türk 9 kilo saf eroin ile yakalanmış.Türk pasaportu çıkartınca adamlar potansiyel eroin kaçakçısı şeklinde davranıyorlar.Yani bundan sonra gitmek isteyen arkadaşlara duyurulur.

gurkan1-010.jpg

Neyse gelelim 1 haftalık Hongkong anılarıma;

En başta şunu belirtmem lazım. Hongkong da bana yakınlık gösteren Türk Konsolosumuz Korhan Kemik yardımcısı Ödemişli Tahsin Güven ve yine oranın beyni Çağdaş Mutlu’ya İstanbul’dan gönül dolusu sevgiler teşekkürler. Orada bizim bayrağımızı Sino Plaza da dalgalandıran böylesine çağdaş ve vizyoner

Türkler olduğunu bilmek insana huzur veriyor. Hogkong Ticaret ve hızın konusunda tüm dünya tüccarlarının buluşma noktası bu sebepten orada yaşayan 900 Türk vatandaşımız ya önemli bir şirketin temsilcisi ya da çok zeki olmak zorunda.Amerika da bazen(özellikle Miami ve new jearsy’de) Türkiye de her şeyini batırmış son durak olarak oraya kaçmış sonra da Oturma izni veya ABD li bir bayanla göstermelik evlenip Amerikan vatandaşı olmuş arkadaşlar olabilir.

Ama Hongkong‘daki durum farklı.

Kiralar çok yüksek ve yaşam çok pahalı ..Mesela 30 metrekare ev kirası 2500 Usd. Yani burada yaşayabilenler için Konsolosluğumuz nitelikli hizmet üretmeye devam ediyor.

Bu arada vergi daireleri beyan üzerine vergi alıyor kara paranın da çok dolaştığı bir ülke özellikle Museviler-Amerikalılar- İngilizlerin en zekileri bu aralarda cirit atıyor.

Bizim buralarda başarılı markalarımızın marketlerde ve Türk restoranlarında damak tadımızın temsil ediliyor olması çok önemli. Tam bir expat şehri.

Akşam Soho bölgesine gidildiğinde Lan Kwai Fong(Onların Barlar restoranlar merkezi) sokakta başta amerikan expatları olmak üzere 7 düvelden insan ayakta elinde içkisi yanında sushi si ile takılıyor görmek mümkün.

Bu arada Ekonomi Bakanlığı ateşemiz Ayşegül hanıma gittim benden önce İhracatçılar Birliği balık ve su grubu Sinan Kızıltan heyet olarak gitmiş ve oralarda ciddi girişimler ve randevularda bulunmuşlar. Sinan kardeşimi tebrik ederim Dünyanın her yerine hatta burası Balık merkezi Hongkong olsa bile Balık nasıl satarız diye üşenmeden gidiyor. Tebrikler Sinan.Sinan’ın yarısının altında değerli büyüğümüz eski Turizm Bakanı müsteşarımız Güman Kızıltan imzası olduğunu da unutmamak lazım.Vatana millet böyle değerli girişimciler kazandıran Güman ağabeyi anmadan geçemiyorum.

gurkan2-006.jpg

Gelelim Hongkong adasında neler yaptığıma indiğim gibi ertesi sabah Dünyanın en önemli Gastronomi Okullarından biri olan ve Çin Kültürünü ve yemeklerini dünyaya tanıtma misyonu ile hizmet sektöründe bir duayen olan Chinese Culinary İnstitue’deki Paola Gorreri ve Kuan Ah Shan ile önemli toplantı ve info gezime. Bu çok önemli bir toplantı ve gezi oldu neden mi? Çinliler bu işi nasıl başarmış iyi anlarsak biz de Türkler olarak dünyaya kendi ürünlerimizi satabiliriz. Bu arada Aşçılık Okulu’nu bize gezdiren detaylı ilgilenen Paolo bir İtalyan.7 yıldan beri Hongkong da yaşıyor. Acaip sempatik dost canlısı…

İstanbul’a defalarca gelmiş. MSA ile işbirlikleri içinde .Mutfak Sanatları Okulu’nu tebrik etmek lazım.Dünyanın bir ucuna gidiyorum MSA ile işbirliğimiz var diyen birileri karşıma çıkıyor. Diğer okullar maalesef bu vizyon da olmadıklarını gözlemliyorum. Okulu gezdiren Kuan Çinli ve o da süper bir insan Türk hayranı. Okulun özelliği 5 yıldızlı bir otel ve SPA da mevcut.İçinde çalışan herkes öğrenci. Çok da sempatik çocuklar. Başlarındaki hocalar gerçekten bu işi iyi biliyorlar.

Dünya Mutfakları öğretilmesi konusunda içerde Dünyanın en iyi hocaları ders vermeye geliyor. Asya Mutfakları veya Ekmek Pasta konularında ne kadar detaya girdiklerine inanamazsınız.

San Sebastian bölgesinde de gezdiğim Basq Culinaery Center vardı ama burası çok daha eski ve köklü bir kurum. İçeri girdiğinizde yılların kültürünü hemen hissediyorsunuz.Sonradan görme değil yılların birikimleri çocuklara aktarılmakta.

gurkan3-004.jpg

Ama hiçbir zaman kendi Çin kültür ve gelenekleri de unutturulmadan. Yoklama esnasında ve tabak tutma –servis eğitimleri veya house keeping eğitimlerinde çocukların hocalarına Tanrı edasıyla yaklaşmalarını ve saygı nedir çok daha iyi gözlemleme imkanım oldu.

Bizde çocuk okula para veriyorsa satın aldım edaları ile o havalarda gidiyor. Bu sebepten Özel Okul hiçbir zaman bizim parasız okuduğumuz Hababam Sınıfı dostlukları ve hocalarımıza olan saygılarımızı içeremiyor.

Gelelim Hongkong daki Kahramanlara kimler mi İsa Dereli yönetiminde Sultan’s Table restorandan bahsediyorum.Şöyle bir ortam düşünün. Dünyanın bir ucundasınız en piyasa bölgesindesiniz; kapıda SULTAN’S TABLE yazıyor içerde envai Türk yemekleri Türk Kahvesi nargile (masa üzeri çok sempatik ve asla kokuyu dışarıya salıp ortalığı duman altı yapmayan) İçerde İstanbul görselleri ortaklar çok başarılı bir çalışma ile Yurtdışında markalaşmış aşçımız olan İsa Dereli ye burayı emanet etmişler. İsa ustam sevgi dolu bir Denizli’li aşçımız. Türk mutfağını tanıtmak için elçimiz olmuş zaten tanıtıyor. Masalarda Çinliler oturmuş Türk Kahvesi içiyor Türk Yemekleri tadıyorlar. Ve tabakları sıyırıyorlar. Kızlı erkekli gençler Saki yerine Tür Rakısı tadına bakıyorlar. Daha ne olsun?

Önümüzdeki hafta Konsolosluğumuz çok önemli bir resim sergisi resepsiyonu veriyor.Onun kokyetlinde Sushi yerine Köfte sunacağız.Elin Çin’lisi Türk Gastronomisi nedir görsün. Burada Yatırımcıları tebrik etmeden geçemeyeceğim.Sen kalk Hongkong’da balık et ve Asya Mutfağı merkezinde dondurmalı İrmik helvasından Antep Mutfağına Antakya mutfağına kadar şölen yap başarılı ol….

Demek ki sadece biz beğenmiyoruz kendi yemeklerimizi doğru sunarsak Dünya bizi algılıyor. Ama doğru sunarsak.(Kalitesiz eti nerden alındığı bilinmeyen Dönerci büfesi açmak Türk Mutfağını sunmak değil) Tebrikler Sultan’s Table tebrikler İsa ustam. Artık bizim orada da bir neferimiz var.

Gastronomi Turizmi Derneği’nden GT belgesi almak için sabırsızlıkla bekliyorlar.

Hongkong da lüks ve fakirlik aynı anda yaşanmakta. Ben böyle bir lüks ve böyle fakirlik aynı anda görmedim. Sokaklarda ilke gece fare çöpleri karıştırırken gördüm.

Ertesi gün Landmark’da Armani’ni açtığı bina içinde Armani Restoran veya Armani çiçekçisi içindeydim. Sokakta domuz eti kaz eti asılı duruyor yollarda etler parçalanıyor ama İtalya‘da aynı akşam Gordon Ramsey’de mükemmel yemek yiyorum yanımda Amerikalı expatlar mevcut.

Starbucks’da köfte yiyeceksin deseler inanmazdım o bile mevcut. Sokaklarda herkes bir yere yetişmeye çalışıyor herkesin elinde son model cep telefonları adalar arası ulaşımın her çeşidi yapılmış Hızlı tren Metro vapur hızlı feribot sen yeter ki bir yere gitmek iste….

gurkan4-004.jpg

Tapınaklar Çin falcıları ölümden sonra inanışlar keşişler de arada kaynamış. Her taraf Kanyon AVM her taraf Mecidiyeköy, Her taraf Nişantaşı. Ada küçük olunca lüks markalar bir den fazla lokasyon da yerler açmışlar. Gece pazarları –AVM’ ler ortalık sabaha kadar pazar isteyene pazar da var.Buralarda da pazarlarda her şey pazarlıkla dönüyor.

Aynı Bangogk misali. Taksiler adam kazıklamıyor ama eski model Toyota araçlar ile hizmet alıyorsun otel odalarından taksiye kadar her yerde klima sonuna kadar açık sokaklar nemli ve sıcak.İklimde sıcak soğuk arası hasta olmadan dönmek bir başarı. Zika virüsü yaygın havalimanında herkesin ağzı bantlı herkes birbirine potansiyel hasta olabilir gözüyle bakıyor.

Hongkonk ile ilgili sayfalarca yazabilirim ama özetler madde madde aşağıda

*Lüks ve fakirlik aynı anda bir şehir.

*Luks de ben Amerika da böyle bir tüketim toplumu ve mağazalar görmedim.

*Hongkong da adalar dahil ulaşım sorunu yok metro 2 katlı otobüs ve tramvay ne ararsan var ve hep zamanında kalkıyorlar.

*İnsanlar birbirine saygılı

*Herkesin elinde son model cep telefonu var.

*Ülke Çin’in tüm rüzgârından faydalanıyor. Çinliler için Hongkong dan alışveriş etmek bir prestige (1.2 milyar Çinliden bahsediyoruz)

*Tapınaklar çok ilginç Budizm ve ölümden sonra hayat inanışı devam ediyor.

*Amerikalı İngiliz ile Çinliler evlenmişler ve birlikte yaşıyorlar. Çinli kızlar yabancılara ilgisi maksimum.

*Amerikan markaları haricinde Fransız İngiliz oralarda az bulunan en iyi mağazalar bile sayısız dükkan açmışlar ve hepsi işliyor.

*Gastronomi şehri görmeden tatmadan ölmemek gerekiyor. Sokaklarda canlı yengeçden akşam seafood restoranda Köpekbalığına kadar her şeyi bulabiliyorsunuz.

*Kowloon adası gece pazarları ve ladys marketleri Türk kadınları muhakkak görmeli kmlerce pazarlar var ve her şey pazarlık usulü…

*Lüks tüketimde Landsmarket deki Armani binası ve içindeki Armani restoranları ve Armani Çiçekçisi beni çok etkiledi.Amerika da Los Angeles’da Beverly Hills de böyle lüks yok.

*Gelir adaletsizliği hat safhada sokakta dilenci yok ama (veya çok az) sokaklar pis ve 1 yıldız kapalı alanlar 5 yıldızdan öte

*Klima her yerde 24 saat açık nem ve sıcaklık aşırı olmasa da hep var.

Evet Hongkong dan genel izlenimler bu kadar

Bu hafta da kalın sağlıcakla….

Gurkan Boztepe

gb@markadoktoru.com.tr

Bu yazı toplam 1774 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.