• BIST 96.791
 • Altın 238,020
 • Dolar 5,7934
 • Euro 6,5143
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 9 °C

Edebiyatçı ve Tarihçi Yazar Dursun Gürlek: ‘Sohbet Kültüründen Uzaklaştık’

Edebiyatçı ve Tarihçi Yazar Dursun Gürlek: ‘Sohbet Kültüründen Uzaklaştık’
İnsan ve Mekân Derneği tarafından Sarıyer İSKİ Boyacıköy Tesisleri’nde ‘İnsan ve Mekân’ konulu bir toplantı düzenledi.

Edebiyatçı ve Tarihçi Yazar Dursun Gürlek, ‘Madden geliştik ama manen kötü durumdayız. Başta İstanbul olmak üzere memleketin tüm şehirlerinde bu derinlikten yoksun bir nesil yetiştiğini üzülerek söyleyebiliriz. Bu durumdan tez zamanda kurtulmak için eğitim ve kültür alanında güçlü reformlara ihtiyaç var. Özellikle okullarda Edep, erkan ve adab-ı muaşeret derslerinin okutulmasının büyük bir ihtiyaç var' dedi.

İski'nin Sarıyer Boyacı Köy'deki dinlenme tesislerinde düzenlenen toplantıya İnsan ve Mekân Derneği’nin başkanlığını yürüten Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Bozlağan, Başkan Yardımcısı Sadık Karabıyık, Beykozlu Giresunlular Derneği ve aynı zamanda Türkiye Seyahat Acenteler Birliği (TÜRSAB) ASYA –BYK Başkanı Ali Bilir’in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Edebiyatçı ve Tarihçi Yazar Dursun Gürlek, Sohbetin medeniyeti ihya edeceğini, geçmiş mirasımızın bir sohbet medeniyeti olduğunu ve bugün şehirlerde yaşanılan sıkıntının nedenlerinden birisinin sohbet kültüründen uzaklaştığını ifade etti.

ali-bilir-011.jpg

Mekânı şereflendirenin orada yaşayan insanlar olduğunu belirten Gürlek; ‘Şehir medeniyetinin sanat, hassasiyet, mimarlık, edep, erkan ve adab-ı muaşeretten örülü olduğunu; ne var ki bugün başta İstanbul olmak üzere memleketin tüm şehirlerinde bu derinlikten yoksun bir nesil yetiştiğini üzülerek söyleyebiliriz. Bu durumdan tez zamanda kurtulmak için eğitim ve kültür alanında güçlü reformlara ihtiyaç var. Özellikle okullarda Edep, erkan ve adab-ı muaşeret derslerinin okutulmasının büyük bir ihtiyaç. Ayrıca bu bilinçten uzak kimselerin başta İstanbul olmak üzere tüm şehirlerimizde şekilsiz eserler imar ettiği gibi, iyi niyet bile taşısalar mevcut tarihi eserlere farklı biçimlerde zarar veriyor’ dedi.  

dursun-gurlek.jpg

Tarihçi Yazar Dursun Gürlek, ‘İslam dünyasında kutsal mübarek şehirler vardır. bunların başında Mekke gelir.  Peygamberimiz Mekke de dünyaya teşrif etti şereflendirdi. Medine de ahirete teşrif etti. Kudüs’te gökleri teşrif etti. İstanbul un payı var mı?  en şerefli sahabesini İstanbul’a gönderdi. İstanbul ile ilgili Efendimizin hadisi var. Bu hadis üzerine Emevi ve Abbasiler İstanbul’u fethetmeyi düşündü. Bu minvalde Eyüp El Ensari Hazretleri burada şehit düşmüştür. Hadisteki bahsi geçen genç padişahın torunlarıyız ve Fatih eğer bu şehri o zaman fethetmeseydi buralar biz olmayacaktı.

Hisar 4 ayda yapılıyor.  Kıyamete kadar inşallah bu şehir bizim elimizde kalır. Çok kıymetli içinden deniz geçen maddi ve manevi yönden önemli bir şehir.  Hırsları üzerine çeken bir şehir nitekim Napolyon dünya tek bir devlet olsa başkenti İstanbul olurdu diyor. Mekânı şereflendiren oradaki insandır. Mekânda her taraf altından olsa içinde insan olmasa hiçbir anlamı olmaz. Altına sormuşlar dünyada senden daha kıymetli bir şey var mı bana ihtiyacı olmayan insan benden kıymetlidir. Demiş. Bu arada hepimizin ihtiyacı var. Altına sormuşlar neden rengin kırmızı ya da yeşil değil. İnsanlar öyle peşimden koşuyorlar ki korkudan sarardım.

Yeryüzü ile gökyüzü arasında bir münazara başlamış. Gökyüzü demiş ki ben kıymetliyim güneş ay bende. Yeryüzü demiş ki denizler bende. Bunlar bayağı bir tartışmış en sonunda yeryüzü demiş ki ALLAH CC Resulü bende yatıyor deyince gökyüzü susmuş mat olmuş. Ehli tasavvuf derki Efendimizin ravzaı mutaharası Arşı ala dan ve Kebeden bile daha değerlidir. Biz bunu idrak edemiyoruz. Niye toprak temizdir. Efendimiz mübarek kademlerini bastığı için. Toprağın temizleyici özelliği vardır. Kabre gireni toprak günahlarından arındırır. Bütün kâinatı Efendimiz şereflendirmiştir’

Bu düşünceyi değerlendiren ecdadımız İslam Şehirlerini kurduğunu belirten Dursun Gürlek, ‘Abbasilerde bunları kurdu. Fatih'in aldığı İstanbul’a bak. Bugüne bak. Hazret bugün kafasını kaldırıp baksa ne düşünür. Madden geliştik ama manen kötü durumdayız.  Bir misal vereyim iyilik yapalım derken kötülük yapıyoruz. Mesela Fatih Cami çevresindeki çınarları kestiler kökleri camiye zarar veriyorlarmış. Ecdad bunu bilmiyor muydu da bu ağaçları dikti. Caminin görüntüsünü gölgeliyormuş. Gölgelese ne olacak yapraklar arasından bak daha romantik olur.

Şehir medeniyeti, sanat, estetik. Hassasiyet, mimarlık, bilinmezse gözümüze güzel gelen manzaraları yok ediyoruz. Yeni yapılan camilerde bile büyük yanlışlar yapıyoruz. Küçücük cami  kocaman minare. Osmanlı da minare kubbeyi azıcık geçer. Şimdi küçük cami minare gökleri delecek. Sanki minare ne kadar yüksek olursa o kadar sevap kazanılacak. Yok böyle bir doğru.

Sohbet medeniyeti ihya etmektir. Amelleriniz az da olsa devamlı olsun hadisine uygun sürekli devam etsin. Osmanlı medeniyeti bir sohbet medeniyetidir. Hacı Muzaffer Efendi Sahaflar şeyhi sohbetine doyum olmuyor. Ne yazık ki böyle insanlar kalmadı. Her devrin Mevlana sı vardır fakat şemsi tebrizi gibi mürit bulmak zor. Arayan Mevla’sını da Mevlana’sını da bulur’ dedi.

İnsan ve Mekan Derneği’nin Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Sadık Karabıyık, İnsanın mekanı ve mekanın da insanı dönüştürdüğünü ifade ederek,  her mekanın bir ruh taşıdığını ve bu ruhun geçmişten günümüze ve günümüzden geleceğe en doğru şekilde aktarılabilmesi için bahsi geçen sohbetleri sürekli hale getireceklerini belirtti. 

Toplantı İnsan ve Mekân Derneği’nin başkanlığını yürüten Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Bozlağan, 'İnsan ve Mekan' konulu toplatıya katılanlara teşekkür etti.

1.-birincibolge-logo.jpg

25 ARALIK 2016 BİRİNCİBÖLGE

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.