• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 10 °C

Erdoğan: 'Bu Anlayıştan Çıkmamız Lazım'

Erdoğan: 'Bu Anlayıştan Çıkmamız Lazım'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin 72'nci Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Töreni'nde konuşan Erdoğan,Turizm sektöründe olan tüm arkadaşlarıma sesleniyorum. Artık biz dünyayı kazan-kepçe anlayışından çıkmamız lazım.'

Turizm sektöründe yaşanan sıkıntılar üzerinden turizmcilere seslenen Erdoğan, turistlerin yerinden alınması yönünde görüşlerini aktararak, "Turizmcilerimiz gelmeyen misafirlerinin yerine farklı ülkelerden daha fazlasını tesislerine çekmenin yollarını arayacak. Böylece hep birlikte Türkiye'yi daha da büyütmenin daha da ileriye götürmenin mücadelesini vereceğiz. Turizmde acaba dünyadaki operatörler buraya turist getirirler mi, gibi bir düşüncenin içinde olmaktan artık çıkmamız lazım. Turizm sektöründe olan tüm arkadaşlarıma sesleniyorum. Artık biz dünyayı kazan-kepçe anlayışıyla turizm noktasında operatörlerini kurarak, biz gidip oralardan müşteriyi alıp biz buraya getireceğiz. Bunu yapacak güçte olduğumuza inanıyorum. Sektörde bu gücü elinde tutan girişimcilerimizin olduğunu da biliyorum. Başka türlü 2023 hedeflerimize nasıl ulaşabiliriz? Başka türlü bölgemizin ve dünyanın fokur fokur kaynadığı şu dönemden nasıl güçlenerek, çıkabiliriz? Eğer böyle yapmazsak vatanımızın bütünlüğünü, milletimizin birliğini nasıl güvence altına alabiliriz?" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB ödül töreninde vize muafiyetine değinerek "Vize konusunda rahat olun. Bunlar vize muafiyeti getirir diyorum. " dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'nin vize serbesti şartlarına yönelik ise, "Şu andaki hazirana çektik, çekiyoruz; bu 4 aylık olay var ya bunların hepsi sadece kendilerine yeni ve tıkama için bir yol arama projesidir. Temenni ederim ki daha önce verdikleri sözü tutarlar ve en geç ekim ayında bu işi bitirirler. Bu işler oldu, oldu. Olmadı biz yolumuza bugüne kadar vizeyle devam etmedik ki. Yine aynı şekilde devam ederiz. Bu işi çok fazla da büyütmeye gerek yok" dedi.

tobb2.jpg


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 72'nci Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Töreni'ne katıldı. 

Ankara'daki TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirilen törende konuşan Erdoğan, kamu kuruluşlarına ve özel sektöre yatırım yapmaları yönünde çağrıda bulunarak, "Ekonomide kriz ile karşı karşıya değiliz, ama günü kurtarmaya çalışmak mevcutla yetinmek gibi bir anlayışa kapılamayız. Ekonominin ritmini düşürecek tutum içine giren hiç kimseye karşı en küçük müsamahamız olamaz. Kamu kuruluşları yatırımlarını durdurmayacak. Tam tersine daha da artıracak. Özel sektörümüz yatırımlarına ara vermemeli, vermeyecek. Tam tersine yeni yatırımlar için kolları sıvayacak. Girişimcilerimiz daralan pazarları, bunlar için üzülmeyecek. Tam tersine daha büyük, daha bakir pazarlar bulmak için dünya kazan onlar kepçe dolaşacak, koşturacak."

tobb1.jpg


Erdoğan, "Pasaport meselesi, bunlar görüşülür yapılır. İnşallah mesafe de alınır. Bunun üzerinde yeni kurulacak olan hükümetin bir çalışma yapması inşallah 22'sinden sonraki atılacak adımlar. Vize meselesinde ben diyorum ki müsterih olun. Avrupa Birliği vize serbestisini getirir diyorum ben. Ben zaten başbakanken bunlar bana söz verdiler. Ne zaman için? Bu yılın ekim ayı için söz verdiler. Daha sonra ne yaptılar? Biz bunu hazirana çekelim, haziranda yapalım; dediler. Ama haziran çekelim derken, şunu şunu yapacaksınız; dediler. 72 tane madde öne sürdüler. Bu rivayet yeni çıktı. Yoktu bunlar, nereden çıktı bunlar?" dedi.

tobb3.jpg


5 şartı değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "5 tane madde var ki bunların içerisinde bir tanesi felaket. Nedir o? Terörle Mücadele Yasası'nı değiştireceksiniz dediler. Bize bu aklı verenler önce Avrupa'da parlamentonun önüne teröristlerin kurduğu çadıra niye müsaade ediyorlar? Önce bunun cevabını versinler. Biz burada terörle teröristlerle mücadele edeceğiz. Beyler parlamentonun önüne teröristlere çadır kurduracaklar. Baş teröristin de posterleri oraya asılacak. Ondan sonra kalkacaksın Terörle Mücadele Yasası'nı bana değiştir; diyeceksin. Sen Türkiye'nin ne zamandan beri bu tür talimatlar almaya başladığını öğrendin. Böyle bir şey var mı? Böyle bir şey olamaz"

Erdoğan, "Bilmeleri gereken bir şey var. Vize konusunda da bize daha önce verilmiş sözleri bunların bu yılın ekim ayıdır. İmzalar Ankara Palas'ta bu şekilde atıldı. Şu andaki hazirana çektik, çekiyoruz; bu 4 aylık olay var ya bunların hepsi sadece kendilerine yeni ve tıkama için bir yol arama projesidir. Temenni ederim ki daha önce verdikleri sözü tutarlar ve en geç ekim ayında bu işi bitirirler. Şimdi bitirirlerse hayırlı olsun deriz. Bu işler oldu, oldu. Olmadı biz yolumuza bugüne kadar vizeyle devam etmedik ki. Yine aynı şekilde devam ederiz. Bu işi çok fazla da büyütmeye gerek yok. Bunların hepsinin çıkış yolları var. Dik duracağız dik. Eğilmeyeceğiz. Bu çok önemli. Bunları duygusal konuşmuyorum" dedi.

AK Parti'deki olağanüstü kongre süreci üzerinden hükümeti eleştiren muhalefet partilerine yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Muhalefete şaşıyorum. Muhalefet hala AK Parti'nin almış olduğu olağanüstü kongre kararıyla ilgili farklı farklı yorumlar yapıyor. Önce siz kendi işinize bakın. Siz kendi içinizde ne hale gelmişsiniz? Bunun Beştepe'yle şöyle böyle alakası ilgilisi var yok bunların üzerinden birçok şeyler yapıp duruyorsunuz. İşinize bakın işinize. Güçlü bir demokrasi güçlü bir muhalefetle olur. Siz hiçbir zaman güçlü bir muhalefet olamadınız. Önce bunu bir düzeltin"

Faizin düşürülmesi gerektiğini savunan Erdoğan, "Ekonomi bürokrasisinin iş dünyasına daha fazla kolaylık göstermesi, daha fazla destek olması gerekiyor. Özellikle finansman konusunda yaşanan sıkıntıların çözümü için, faizlerin düşürülmesi başta olmak üzere her fırsatta dile getirdiğim hususların daha fazla dikkate alınmasını bekliyorum. Bankacılık sektörünün reel kesime karşı tavrı zaman zaman altın yumurtlayan tavuğu kesme durumuna dönüşüyor. Böyle bir anlayış olamaz. Dolayısıyla finans, bankacılık sektörünün girişimcilerimizin önünü açması lazım. Bu nasıl olacak? Faizi düşürmek suretiyle olacak. Sürümden kazan. Tavukların hepsini kes. Ortada bir şey kalmaz. Bu adımın atılması lazım. Halbuki ekonomi sadece bir tarafın kazanacağı değil ancak hep birlikte kazanabileceğimiz bir alandır. Sadece kendiniz kazanmaya kalkarsanız bir süre sonra tüm muslukların kapandığını görürsünüz." 


10 MAYIS 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.