• BIST 99.835
 • Altın 243,317
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 2 °C

Erdoğan. Bu Konu Ülkemizi İlgilendiren Bir Konu Değil

Erdoğan. Bu Konu Ülkemizi İlgilendiren Bir Konu Değil
Cumhubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD'ye giderken Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı.

Rıza Zerrab ile ilgili olarak Cumhubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Bu konu aslında  ülkemizi ilgilendiren bir konu olmadığı gibi bir kara para aklama konusu mudur,  değil midir bunun gerekçesini bilmeden böyle bir değerlendirme yapmayı da doğru  bulmuyorum ancak kara paranın babaları orada duruyor. Pensilvanya'da duruyor.  Burada duranlara acaba oradaki yetkili merciler herhangi bir uygulama yaptılar  mı?"

Erdoğan, Rıza Zerrab'la ilgili varsa bir şey, onu zaten orada Rıza Bey'in  avukatları da gerekli cevabı, gerekli şekilde onlara herhalde vereceklerdir ve  kendisini de savunacaklardır. Bu zaten ülkemizle alakalı bir konu da değildir.  Bunu çok açık net söylemiş olayım."

Obama ile görüşeceğim

"Orada birçok liderle bu görüşmeleri yapacağız. Sayın Obama ile de bu şekilde bir görüşme arkadaşlar planladılar ve görüşmeler  yapıldı. Orada bu toplantılar sadedinde nasıl G20'de yaptıksak aynı şekilde orada  da.. Çünkü sadece bu Sayın Obama'nın ikili bir görüşme için davetine icabetle  değil, bir zirveye davetle gittiğimiz bir toplantıdır. Takdir edersiniz ki 50'yi  aşkın Sayın Obama'nın davetine gelen orada liderler olacak. Onların ciddi bir  kısmıyla tabii kendisinin de orada ikili görüşmeleri olacaktır. Biz de bu şekilde  orada kendisiyle ikili bir görüşmeyi yapacağız ama bu görüşme ne kadar sürer, o  görüşmenin gündemiyle, toplantının akışıyla alakalı bir konu olacaktır."

Erdoğan, Bu paralel devlet yapılanmasının ABD'de birçok eğitim, öğretim kurumları var; bunlar içerisinde charter schoolları var. Çok sincice, akıllıca söğüşlediler, söğüşlemeye devam ediyorlar. 100 milyon dolar civarında rakamlar. Öncelikle bunlar için adım atsınlar ya. Bir kişi, üç kişi değil, yüzlerce kişi. Kendilerini bu konuda da uyardık. Dedik bakın  bu kişi ülkemizde aynı şekilde bu kara para aklamayı yaptığı gibi bu kara para  aklama noktasında bu kişinin koordine ettiği kişiler ülkemizde ya şu anda tutuklu  hapiste, bir kısmı da firarda. Bunları da duyurduğumuz halde hala ne yazık ki  dostumuz Amerika'daki yetkililer, buna karşı en ufak bir duyarlılık  göstermediler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye; başta terörizme karşı mücadele olmak  üzere her alanda samimi ve kapsayıcı bir uluslararası iş birliğinin bugüne kadar  savunucusu olmuştur. Bu zirvede de bilhassa Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel ve  Lahor'da gerçekleştirilen terör eylemleri karşısında artık terörle mücadelede  samimi iş birliği yapılması gerektiğini vurgulayacağız. Bu konuda adım atmakta  geç kaldığımız her gün ülkelerimize yönelik terör belasının daha da büyümesi  demektir. Türkiye olarak iş birliği eksikliğinden kaynaklanan nedenler  dolayısıyla daha fazla bedel ödemeye tahammülümüz kalmadı"


Zirve vesilesiyle Washington'da bulunacağım  süre içinde muhtelif üst düzey görüşmelerimiz olacak. Ülkelerin liderleriyle  ikili görüşmeler yapacağımız gibi, iş dünyasıyla orada geniş kapsamlı  görüşmelerimiz olacağı gibi bir de ayrıca dar kapsamlı gerek ABD'nin çok çok  ileri gelen yatırımcıları gerek ülkemizde gerek ABD'de, farklı ülkelerde, onlarla  da ayrıca dar kapsamlı bir toplantımız olacak. Akademik çevrelerle görüşmelerimiz  var, basın ve kanaat önderleriyle de bir araya gelerek son dönemde yaşanan önemli  gelişmeleri değerlendirme fırsatımız olacak."


"Bünyesinde cami, kültür merkezi, İslam Eserleri Müzesi ve misafirhane gibi  medeniyetimizi temsil eden pek çok eserin bulunduğu bu merkezin, son derece  önemli bir rol üstleneceğine inanıyorum. Bilhassa içinden geçtiğimiz bu sancılı  süreçte, özellikle de bu merkez o çevrede, adeta çapı 50-80 kilometrelik o  çevrede yaşayan tüm Müslümanların ilgi alakasını çektiği ve çekeceği gibi bunun  yanında farklı inanç ve kültür gruplarını da orada toplayacağına inanıyorum. Bu  merkez, yükselen İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığına en anlamlı cevap  olacaktır. Merkezin ayrıca kültürlerarası iş birliği ve uyum açısından önemli bir  misyon üstleneceğine inanıyorum."

 
"Hemen  olayın ardından gerekli bütün gerek oradaki fırtına obüslerimiz en ağır şekilde  onlara cevabı vermiş ve bedelini ödetmiştir gerek koalisyon güçleri havadan  verilen hedefleri vurmuşlardır. Ardından bizim hava kuvvetlerimiz aynı şekilde  oradaki DAEŞ noktalarını ciddi manada vurmuş ve adeta darmadağın etmiştir  diyebiliriz. Bu süreç bu noktada artarak çok daha farklı bir şekilde devam  edecektir. Oradaki potansiyel, gerek teknolojik gücümüz, silah gücümüz, mühimmat  gücümüz bu iş için yeterlidir ve gerektiğinde hava kuvvetlerimiz koalisyon güçleriyle koordineli olarak bu tür çalışmaları da rahatlıkla yürütebilecek  konumdadır."

29 MART 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.