• BIST 99.835
 • Altın 240,837
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara -2 °C

Erdoğan: Önümüzü Kesmek İsteyen O Güçler'

Erdoğan: Önümüzü Kesmek İsteyen O Güçler'
Türkiye’nin son 13 yılda yaşadığı ekonomik gelişimin altını çizen Erdoğan, “Ne terör, ne bölgesel sorunlar, ne önümüzü kesmek isteyen güçler 2023 hedeflerini hayata geçirmemize engel olamayacaklar” dedi.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen DEİK Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nda konuştu.

Erdoğan, dün İstanbul Adalet Sarayı’nda Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı davayı izlemeye gelen başkonsoloslara tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün malum bir gazetecinin mahkemesi vardı. Bu yargılamaya katılanların durumu çok önemli. İstanbul’daki konsoloslar mahkemeye geliyor. Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada. Yani diplomasinin de bir adabı var. Burası senin ülken değil burası Türkiye. Sen konsolosluk binası ve konsolosluk sınırları içinde hareket edebilirsin. Diğerleri izne tabidir. Bunlar kalkıp bu ülke içerisinde gövde gösterisi yapacak haddi tecavüz edebiliyorlar.

Oynanan oynun tarzını göstermesi bakımından bu çok önemlidir. Demokrasi, insan hakları, özgürlük, seçim laflarını dillerinden düşürmeyenlerin halkın desteğini alarak iş başına gelenlerle, darbeciler karşı karşıya geldiğinde tercihlerinin hangisinden yana olduğunu hep birlikte takip ediyoruz, görüyoruz" dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu’da terör örgütünün eylemlerini hatırlatarak, “Sen yol yapacaksın, birileri gelecek müteahhitleri tehdit edecek. Sen havalimanı yapacaksın, havan topu ile vuracak. Bunu kime yapıyoruz, orada yaşayan Kürt kardeşlerimize. İnsanilikten nasibini almamış mahluklar bunlar” dedi.


DEİK Dünya Türk İş Konseyi, Dünya Türk Girişimciler Kurultayı Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Dünyanın 75 ülkesinden bin 500’ye yakın Türk girişimcisini bir araya getiren programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Başkanı Nail Olpak ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan  “Eskiden bu tarz ifadeler endişe ile karşılanır, üzeri örtülmeye çalışılırdı. Halbuki dünyaya yayılmanın hiçbir kötü tarafı yok. Eğer insanlar hiç yerlerinden kıpırdamasalardı, medeniyetler de ortaya çıkmazdı. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de insanların bir kadın ve bir erkekten yaratıldığı, birbirleri ile tanışmaları için ırklara ayrıldığı ifade ediliyor.

Demek ki insan olarak asli görevlerimizi unutmadan dünyanın her yerine gitme hakkına sahibiz. Son yıllarda ciddi gelişme gösteren gen araştırmaları çeşitli kıtalarda yaşayan insanların kökenlerinin aslında çok farklı olduğunu gösteriyor. Avrupa’da yaşayan birinin kökleri Asya’dan, Amerika’da yaşayan birinin kökleri Ortadoğu’dan çıkabiliyor. İşte kendi ülkemiz. Binlerce yıldır pek çok farklı medeniyete beşiklik yapmış bu topraklarda, şüphesiz hepsinden bir insani miras kalmıştır. Geçtiğimiz 200 yılda yaşanan hadiseler Anadolu’yu adeta bir son sığınak durumuna getirmiştir” diye konuştu.


Erdoğan, “Bugün yaşadığımız sıkıntıların gerisindeki sebeplerden birisi de Türkiye’nin 2023 hedefleri yolundaki kararlı yürüyüşü olduğun biliyoruz. Biz ne zaman ‘yeni Türkiye’ dedik o zaman akılla, mantıkla izah edemeyeceğimiz hadiselerin tabii seyrine tamamen aykırı bir sürü sorunu önümüzde bulduk. Türkiye’nin güney sınırlarındaki ilçelerinde terör örgütünün başlattığı kalkışmanın mantıklı bir izahı var mı? Bölgede yaşayan insanlarımıza zarar veren bu eylemleri hayatın doğal akışına uygun saymak mümkün mü? Sen yol yapacaksın, birileri gelecek müteahhitleri tehdit edecek. Sen havalimanı yapacaksın, havan topu ile vuracak. Bunu kime yapıyoruz orada yaşayan Kürt kardeşlerimize. İnsanilikten nasibini almamış mahluklar bunlar. Bunlara methiyeler düzen bir kısım sözde akademisyenlerin ilimden bir nasibi olabilir mi? Ne diyor şair, ‘lim ilim bilmektir ilim kendini bilmektir sen kendini bilmezsen ya nice okumaktır’ Bunlar böyle okumuşlar”


26 MART 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.