• BIST 95.522
  • Altın 275,262
  • Dolar 5,7108
  • Euro 6,3364
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 21 °C

Evliler mi Mutlu, Mutlular mı Evli?

Dr. Tayfun DOĞAN

Evlilik mi insanları mutlu ediyor, mutlu insanlar mı evleniyor?

Evlilik, birey açısından en önemli yaşam alanlarından birisi olarak değerlendirilebilir. Evlilik ve mutluluk ilişkisini ele alan pek çok araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmalarda, evlilik durumu açısından, evli bireylerin, hiç evlenmemiş ya da boşanmış olan bireylere göre daha mutlu olduklarına yönelik bulgular elde edildiği görülmektedir. Bunun dışında evli bireylerin sağlık durumlarının ve yaşam sürelerinin bekar ve boşanmış bireylere göre yine daha iyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Evlilik yaşamının önemli amaçlarından birisi, evliliği sürdürebilmek ya da başka bir deyişle, boşanmamayı sağlamak olarak belirtilmektedir. Evliliği sürdürebilmede pek çok faktör etkilidir.

Bunlardan birisi de, evliliğin niteliğidir. Evliliğin niteliğini belirlemek üzere, evlilik doyumu, evlilik uyumu, evlilikte başarı, evlilik kalitesi ve evlilikte mutluluk gibi farklı kavramlar kullanılmaktadır.

Evlilik doyumu, genel olarak bireyin, evliliğine ilişkin değerlendirmeleridir. Eğer birey, evliliğinden hoşnutsa, evliliği onun ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikteyse ve evliliğine ilişkin düşünceleri olumluysa, evlilik doyumu yüksek olarak ifade edilebilir. Evlilik doyumunun yüksek olması bireyin mutluluğunu doğrudan etkileyen bir faktördür. Tabii ki tersi de mutluluğunu olumsuz yönde etkileyecektir.

Evlilik mutluluk ilişkisi iki bağlamda ele alınmaktadır. Buna göre, evlilik mi bireyleri mutlu etmektedir, yoksa mutlu bireyler mi evlenmektedir? sorusu gündeme gelmektedir. İlk olarak evliliğin, bireye sağladığı psikolojik ve fizyolojik pek çok avantajın bireyi mutlu ettiği bir gerçektir.

Yani, evliliğin bireye sağladığı sosyal destek, yalnızlıktan koruyucu niteliği ve yaşamına kattığı anlam itibariyle onu mutlu etmesi anlaşılabilir bir durumdur. Bunun dışında, düzenli cinsel yaşam ve beslenme de bireyin mutluluğunu olumlu yönde etkilemektedir. Konu ile ilgili ikinci bakış açısı ise, mutlu bireylerin evlenmeye daha eğilimli oldukları ve bu mutluluklarını evlilikte de devam ettirdikleri şeklindeki görüştür. Buna göre, yapılan boylamsal araştırmalar, mutlu bireylerin, karşı cins tarafından daha çok tercih edildiklerini, daha kolay iletişim kurduklarını ve evlenmelerinin daha muhtemel olduğunu ortaya koymuştur. Bu durumda, mutlu bireylerin evlendiklerinde de mutlu yaşamlarına devam ettiklerini göstermektedir.

Yaptığımız bir çalışmada, ülkemizde evlilik doyumunu ile mutluluk arasındaki ilişkileri ve evlilik doyumunu etkileyen faktörleri belirlemeye çalıştık. Buna göre, 487 evli çift üzerinde yürüttüğümüz bu çalışmada, mutlu bireylerin evlilik doyumlarının daha yüksek olduğuna yönelik sonuçlar elde ettik. Ayrıca, erkeklerin kadınlara göre ve tanışarak-görüşerek evlenenlerin, görücü usulü ile evlenenlere göre, evlilik doyumlarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaş ve evlilik süresi açısından ise, bireylerin yaşları yükseldikçe ve evlilik süreleri uzadıkça, evlilik doyumlarının azaldığı şeklinde bir sonuç elde edilmiştir. Bunların dışında, eğitim düzeyi, evlilik yaşı, çocuk sayısı ve eşler arası yaş farkı ile evlilik doyumu arasında ise anlamlı ilişkiler bulunmamıştır.

Doç. Dr. Tayfun Doğan

dogantayfun@msn.com

Bu yazı toplam 1016 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.