• BIST 98.415
 • Altın 277,449
 • Dolar 5,7824
 • Euro 6,4409
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 18 °C

Geleceğin şirketleri Ege'de konuşuldu

Geleceğin şirketleri Ege'de konuşuldu
Ege Bölgesi'nde yer alan şirketlerin ekonomiye katkısı ve güven kültürü konuşuldu.

PERYÖN Ege'nin düzenlediği Çalıştay, İzmir'in önde gelen İnsan Kaynakları yöneticilerinin katılımıyla İzmir'de gerçekleştirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Ege Bölgesi, 2019'un ilk çeyreğinde 1,8 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verdi. Bölgede 3 milyar 177 milyon dolarlık ithalata karşılık 4 milyar 908 milyon dolar ihracat yapıldı. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise %157'ye yükseldi.

İzmir, 1 milyar 914 milyon dolarlık ithalata karşılık, 2 milyar 486 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken Ege Bölgesi'nin ihracatının yarısından fazlasını tek başına gerçekleştirdi. Şehrin ihracatının ithalatını karşılama oranı ise %130'a yükseldi.

Marmara'nın ardından ihracatın en fazla gerçekleştiği bölge olan Ege Bölgesi'nde yer alan şirketlerin insan kaynakları yöneticilerinin katıldığı çalıştayda “Geleceğin Organizasyonu Olmak İçin Güven Kültürünü İnşa Etmek" kavramı derinlemesine tartışıldı. Yuvarlak masa çalıştayının ardından, "Ege Bölgesi'nde geleceğin şirketlerini inşa etmek için neler yapılabilir?" sorusuna dair bir manifesto yayımlandı.

Teknolojinin hızlı ilerlemesine rağmen insan ekonomisinin öneminin kritik olduğuna değinilen ve yuvarlak masa konseptinde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını Great Place to Work Türkiye Müdürü Eyüp Toprak yaptı.

Toprak, "Geleceğin Organizasyonu Olmak İçin Güven Kültürünü İnşa Etmek" başlıklı sunumunda güven kültürünün işveren çalışan ilişkisindeki öneminin yanı sıra kârlılığa etkisini de katılımcılara aktardı. Great Place to Work Türkiye Ege Bölge Sorumlusu Tarık Başay ise 22'si insan kaynakları olmak üzere 25 katılımcının yer aldığı toplantıda "Geleceğin Organizasyonu Olmak İçin Kararlılık" manifestosunu geliştirmek üzere grubu modere etti.


Manifestoda: "Teknolojiye uyum gücümüz, verimli çalışma kültürümüz ve farklılıklara duyduğumuz saygıyla sürdürülebilir ve güvenli bir gelecek inşa ediyoruz. Liderler öncülüğünde yenilikçi ve stratejik ortaklarımızla birlikte değer yaratıyoruz. Yarın için profesyonel yönetim anlayışıyla sürdürülebilir, yenilikçi ve güvenli bir gelecek inşa ediyoruz." denildi.

Toplantıda İşveren Markası Danışmanı Dr. Engin Baran, "Employer Value Proposition" sunumu ile Ege Bölgesi'nin yüksek insan potansiyeline dikkat çekti. Bölgenin bir cazibe merkezi haline getirilmesi için işveren markası analiz ve raporlama çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Ege Bölgesi Türkiye ekonomisine güç katıyor

PERYÖN Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Ege Şubesi'nin düzenlediği Yuvarlak Masa Toplantısı'nı değerlendiren Tarık Başay şunları söyledi: “Ege Bölgesi'nin Türkiye'nin yükselen değeri olduğunu ihracat rakamlarından görüyoruz. İlk çeyrekte alınan ihracat fazlası sonuçlarının yanı sıra, bölgenin tarım ürünleri ihracatında 2018 yılında 5 milyar doları aşması, ayrıca bölgenin turizm açısından da verimli olması ekonomik alanda bölgenin potansiyel hakkında fikir veriyor.”

"En İyi İşveren" unvanlı şirketler


Başay, Ege Bölgesi'nde yer alan şirketlerin başarısıyla ilgili ise şu detayları katılımcılara aktardı: "Great Place to Work Türkiye'nin her yıl gerçekleştirdiği Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesinde Ege Bölgesi'nden Socar, Petkim, Star Rafineri, Stechpole ve Viessmann, Türkiye genelinde 'En İyi İşveren' unvanı almaya hak kazandılar. Bu beş şirketin başarısı Ege Bölgesi'nin yükselen bir dinamiğe sahip olduğunu gösteriyor. Viesmann ayrıca Ege Bölgesi içerisinde 2019 yılının En İyi İşveren'i oldu. Bölgemizde şirketlerin güven kültürüne dayalı, daha profesyonel bir bakış açısına sahip olması, söz konusu rakamların daha da artmasına yol açacaktır. "


Ege gelecek vaat ediyor

Great Place to Work Türkiye Müdürü Eyüp Toprak ise düzenlenen çalıştayla ilgili olarak, "Türkiye'nin En İyi İşverenleri 2019 Benchmark araştırmamızda yönetici-çalışan arasındaki güven ilişkisinde %80 oranının aşılamadığı gördük. Globalde ise bu oran yüzde 90 dolaylarında. Yaptığımız çalıştayın önce Ege Bölgesi'nde güven unsurunu yukarıya taşıyacağını ve bu gelişmenin ülke ortalamasını da yükselteceğini umut ediyoruz. Güven kültürünü inşa eden markaların gösterdiği başarılar hem Ege Bölgesi hem de Türkiye genelinde gerçekleştirdiğimiz uygulamaların ne kadar verimli olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

ege-001.jpg

5 EKİM 2019 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.