• BIST 90.529
 • Altın 213,868
 • Dolar 5,3738
 • Euro 6,0725
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 3 °C

İBB Meclis üyelerinden Filistin'e destek için Kudüs ziyareti

İBB Meclis üyelerinden Filistin'e destek için Kudüs ziyareti
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Üyelerinin üçüncü ve son gurubu da, Filistin’e destek için Kudüs’ü ziyaret etti.

8 Mart - 11 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen destek ziyaretlerinin ardından, İBB Meclis Üyeleri 3. Grubu dün akşam, (11 Mart) yurda döndü. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz Aralık ayı içinde, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı sonrasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: ‘Kudüs Kırmızı Çizgimizdir’, diyerek Türkiye’nin duruşunu ortaya koymuş ve ardından, 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da, İslam İşbirliği Teşkilatını toplamış, bu toplantının sonuç Deklarasyonu’nda Doğu Kudüs Filistin'in Başkenti, olarak ilan edilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Doğu Kudüs Filistin'in Başkentidir. Kudüs tüm insanlığın gözbebeği ve tüm insanlığın ortak mirasıdır, İsrail’in işgali bitene kadar hukuk temelinde mücadelemizi sürdüreceğiz. ABD yanlış karardan dönmelidir, almış olduğu karar hükümsüzdür’, demiş ve tüm Halkımıza Filistin’e, Kudüs’e ziyaret çağrısı yapmıştı.

Çağrının ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi de, 11 Aralık 2017 tarihinde AK Parti, CHP, MHP ve Bağımsız Üyelerin ortak imzasıyla, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına karşı ortak bir Deklarasyon yayınlamış ve aşağıdaki görüşlere yervermişti;

ibbi-kudus1.jpg

‘Kudüs üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan Ortadoğu'nun yüreğidir. Kudüs ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliği kazanmış olan ve bu niteliği ile dünya eserlerinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs'ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliği ile barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir. İsrail'in bu türden politikalarını özetleyen, Kudüs'ü başkent yapan girişimlerine bugüne kadar mesafeli duran Amerika Birleşik Devletleri'nin bu defa destek verme olarak anlaşılabilecek yola girmesi, asla kabul edilemez. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında Türkiye Cumhuriyeti'ni, oluşturan 80 milyonun her ferdinin Birleşmiş Milletlerin kararları hilafına, Kudüs'ün tarihi statüsünü değiştirmeye yönelik maceracı girişimleri kesin ve tartışmasız şekilde reddetme iradesini İBB Meclisi olarak ifade ve ilan ederiz.’

ibbi-kudus2.jpg

Filistin Devleti’nin Başkenti Doğu Kudüs’te, Mescid-i Aksâ, Kubbetü’s-Sahrâ’yı ziyaret eden Meclis Üyeleri, Mescidi Aksâ’da sabah ve Cuma Namazı kıldı. Filistin Halkıyla buluşarak sohbetler etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısının ardından Kudüs’te Türk ziyaretçilerin sayısının oldukça arttığı, ziyaretler esnasında, Filistin Halkı ve Tur Rehberleri tarafından sıklıkla dile getiriliyor.

AK Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan, “Filistinli kardeşlerimizin yanında olmak için 168 Meclis Üyemizle, 3 ayrı grup olarak Kudüs’ü ziyaret edeceğiz’ diyerek baştan sona Kudüs Ziyaretlerini konsept olarak yönetti.

Kudüs ziyaretleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış ilişkiler Müdürü Fahri Murat Tuncay ve ekibinin nezaretinde gerçekleştirildi.

ibbi-kudus4.jpg

Kudüs Ziyareti kapsamında;

Kudüs’te; Mescid-i Aksâ, Kubbetü’s-Sahrâ, Muallâk Kayası, Mervan Mescidi, Burak Camii, Aksâ Avlusunu çevreleyen Medrese ve Hanlar ve Kubbetü’s-Sahrâ’nın üzerinde olduğu Mabed Tepesi ve çevresindeki Medrese, Zâviye, Halvethâne, Ağlama Duvarı ve Hz İsa A.S’ın medfûn olduğuna inanılan Kıyâmet Kilisesi ve Hz. Ömer Camii ziyaret edildi.

El-Halil şehrinde; Haram al İbrahim Al-Halil Al-Şerif Camii ve içinde medfûn bulunan Hz. İbrahim AS, Hz. İshak AS, Hz. Yakup AS ve eşleri ile, Hz. Yûsuf AS kabirleri ziyaret edildi.

Beytüllahim (Bethlehem)’de; Hz İsa AS’ın doğduğu mekâna yapılan Doğuş Kilisesi, Zeytin Dağı, Sahabe’nin büyüklerinden Selman-ı Fârisi Hz. makamı, Hz. İsa A.S’ın göklere yükseldiği yer, Kadın Evliyalardan Râbiâ’tü’l-Adeviyye Makamı, Hz. Meryem AS kabri, Getzemani Bahçeleri, Hz. Davut AS kabri, Hz. İsa AS’ın Son Akşam Yemeği yediği Siyon Tepesi, Hz. Lût A.S’ın kavminin helak olduğu Lût Gölü (Ölü Deniz) ziyaret edildi.

Son olarak 10 bin yıllık tarihe sahip Eriha’da Hz Musa A.S’ın kabri ziyaret edildi.

Yafa’da; Osmanlı Devleti’nin heryerde izlerini yansıtan eserlerinden, II. Mahmud tarafından inşa edilmiş, Mahmudiye Cami ve Külliyesi, Saat Kulesi, Osmanlı Kışlası, Deniz Camii ziyaretleri ile 3. Grup Meclis Üyeleri programı son buldu.


13 MART 2018 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bursa'da korkutan deprem!15 Aralık 2018 Cumartesi 15:05
 • Umudumuzu yeşerttiler15 Aralık 2018 Cumartesi 12:43
 • Hepsi imha edildi15 Aralık 2018 Cumartesi 11:40
 • Meteroloji o ili uyardı15 Aralık 2018 Cumartesi 11:14
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kudüs kırmızı çizgimizdir15 Aralık 2018 Cumartesi 00:45
 • Erdoğan-ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü15 Aralık 2018 Cumartesi 00:05
 • Bakan Turhan'dan Ankara'daki hızlı tren kazasıyla ilgili açıklama14 Aralık 2018 Cuma 14:13
 • Arı için 11 kurum harekete geçti14 Aralık 2018 Cuma 01:40
 • İstanbul'un Avrupa Yakasında elektrik kesintisi14 Aralık 2018 Cuma 01:30
 • IOHS EXPO Fuarı açıldı14 Aralık 2018 Cuma 01:20
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.