• BIST 95.475
 • Altın 275,392
 • Dolar 5,7110
 • Euro 6,3371
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C

Kars’da Gastronomi Turizmi

Gürkan BOZTEPE

Kars hepimizin bildiği üzere, Rus, Ermeni, Türk dostluklarının pekiştiği en kritik şehrimiz. iki gece üç günlük Gastronomik bir tur organizasyonu yaptım.

Ziyaret süresi; Özel ve misafirperver İnsanları; Rus’lardan kalan binaları tanımak için yetmese de, bu sene üçüncü gidişim olduğundan hayli yol almış idim. Benim tanımak istediğim; Gurme lezzetlerde herkesin bilmediği özel mekânlar.

Evet burada yenilmesi ve gidilmesi gereken mekanları sayacağım ama öncesinde özel ürünlerinden bahsetmek isterim. Bildiğiniz üzere yemek hiçbir zaman sadece yemekten ibaret değildir. O Yörenin kültürünü ve yaşanmışlıklarını içinde barındırır. Beni gezdiren ve nerdeyse yanımdan hiç ayrılmayan sevgili dostum ağabeyim aynı zamanda Gastronomi turizmi Derneği Kars temsilcimiz ve Boğatepe Köyü Kadın Kooperatifi ve Derneğini kuran İlhan Koçulu dostum idi.

gurkan22-008.jpg

Burada size sayfalarca İlhan Koçulu kimdir anlatabilirim. Ama bilmeniz gereken en önemli hikayesini özetlemek isterim; Koçulu; Kars’dan çıkıp İstanbul’a yerleştikten sonra işleri gayet iyiyken bir gün, Boğatepe Köyünde bir Tırın trafik kazası ile servis aracının çarpışması sonucu 23 çocuğun vefatını öğreniyor ardından İstanbul’daki işleri bırakıp ceketini alıp Kars’a  köyüne dönme kararı alıyor. Kars’daki Boğatepe köyündeki kadınları örgütleyip babadan kalma Peynir işletmelerine kadınları ortak edip, ardından Dünyaca ünlü Peynir Müzesini köyünde kuran ve Dünya’nın en iyi Gravyer ve kaşarını üretip Dünya Peynir jürisine seçilen çok önemli modern düşünen protest bir Gastronomi aşığı…

Google yazdığınızda; TedX konuşmacısı veya Dünya’nın en iyi lokantalarına Kars peynirlerini yollayan yaşayan Efsaneyi hiç tanımadığım birinin yorumu ile size özetlemek isterim.

Kars'ın boğatepe köyüne kendisini adayarak, köyü kalkındıran modern zaman kahramanıdır bir nevi ferrarisini satan bilge olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Köylüyle el ele vererek peynirciliği daha bilimsel bir düzleme oturtmuş, köyde bir peynir müzesi açmış, köyün kadınlarını da eğitime ve sosyal hayatın içine dahil ederek sosyal statülerini yükseltmiştir. Saygı duyulması gereken bir çeşit eren. Türkiye'nin her şehrinde bir İlhan Koçulu olsa sırtımız yere gelmez.

gurkan21-007.jpg

Bir notu daha belirtmeden geçemeyeceğim. Şu sözleriyle beni benden aldı kendisi:

Benim oğlum da robert kolej'i kazandı ama birkaç ay sonunda kendisini okuldan aldım. Okul ortamında paranın kıymetli bir şey olduğunu düşünmeye başladığını hissettim. Ama insanın dünyada paradan daha önemli şeyler olduğunu da bilmesi gerekir bana göre böyle bir bakış açısına sahip bir çocuk yetiştirmek istemedim.

Oğlu şu sıra kendisi hakkında ne düşünüyordur bilemem ama eminim 40'lı yaşlarına geldiğinde babasının kıymetini anlayacaktır.

Diyor Bir yorumcu …

Neyse Gastronomi Turu için Gastronomi Turizmi Derneği başkanı ve Kars’ın ileri geleni Koçulu ile gezdiğimiz mekanlar

Sabah kahvaltısı için adres; Boğatepe Köyü. İlhan Koçulu köy evi (Mükemmel süt, kaymak, peynir çeşitleri, ev kurabiyeleri ve sıcak bir aile ortamı)

Öğle Yemeği için adres, Hanımeli Restoran sahibi Dilek hanım, burası şehir merkezinde Emniyet Amirliği karşısında, yerel anne yemeklerini ve yerel kars mutfağını arıyorsanız doğru adres.

gurkan20-006.jpg

Yerel Yemekler; Piti. Hangel, Kars Kazı, Erişte, Haşıl, Yaprak sarma, Taş köfte, Umaç helvası ilk aklıma gelenler

Dikkat edilmesi gerekenler. Piti;çömlek içinde saatlerce pişiyor, içinden çıkarıldıktan sonra nohutla ezeceksiniz. Et helva gibi oluyor. Piti; bir kapta kuzu incik nohut, bulgur ve zerdeçal ile pişiriliyor. Sonra bir tabağın içine lavaş ekmeği elle ufak ufak parçalara ayrılıp konuluyor. Üzerine yemeğin suyu dökülüyor. İlk olarak bu kısım yeniliyor. Sonrasında cezvedeki kalan nohut, bulgur ve kuzu eti tabağa boşaltılıp bir aletle birlikte birbirine ezilerek karıştırılıyor.

Hangel; Etsiz mantı gibi düşünebilirsiniz. Bunu İtalyanlara verseydik Dünya markası yaparlardı. Bence lezzeti İtalyan Ravioli den 10 kat daha leziz. Muhakkak yemelisiniz, sırrı yağında…

Kars Kazı; Dünyaca Ünlü bilmeyen yoktur. Sandığınız gibi ağır bir et değil gayet hafif ve sıkı bir et ama sunumda altındaki pilav çok önemli. Pilav etin kendi suyunda piştiği için komple lezzet dolu bir tabak çıkıyor.

Bence Umaç helvası da yerel ve önemli bir tatlı ama daha da özel tatlı Yumurta dan yapılmış olan;Gafil Konak tatlısı.

Bu tatlı içinde ise zerdeçal, un ve yedi çeşit baharat mevcut. Bunu tatmadan sakın dönmeyin.

Şimdi gelelim akşam yemeği için adrese. Şehir merkezinde Sini Restoran lezzet olarak çok başarılı, yukarıdaki menü haricinde çok özel çorbası mevcut. Hörre. Muhakkak tadın lezzetleri tadı damağınızda kalacak.

Burada bir de özel ev yapımı baklava var.

Kimsenin bilmediği İlhan Koçulu’nun etli peynirinden kaldıysa sofraya muhakkak isteyin.

Kars’da Peynir yenir; Bal yenir hatta Peynirin üzerine Bal sürülür yenir.

Peynir alacağınız adres belli. Koçulu Peynircilik. Şehir Merkezinde de Boğatepe Koparetif satış noktasından temin edebilirsiniz.

En son yeni doğmuş Buzağı ne zaman sevdiniz bilmiyorum ama ben her gidişimde seviyorum. İlhan ağabey diyor ki sosyal medya fenomenleri buraya gelip fotoğraflar çekip gidiyor. Sağ olsunlar ama bizimle iletişim de kurun. Biz Anadoluluyuz diyor. Bence İletişim çok önemli gelen arkadaşlara tavsiyem Köyün delisi Hamo (Hamit) ile ilk iletişimi kurabilirler. Hatta siz Boğatepe de Peynir Müzesini gezerken o da sizinle iletişim kurabilir. Sakın korkmayın Hamo zararsızdır. Ama yanınızda nakit bulundurmayı unutmayın. Gönlünüzden ne koparsa fotoğraf çekimi sonrası verirsiniz.

gurkan19-004.jpg

Kars’a gelip de  Dünyaca ünlü Ani Harabelerini gezmemek olmaz. Ani Harabeleri:

Ani Antik Kenti Tarihi

Ani Antik Kenti M.Ö. 3000’den M.S. 16. Yüzyıla kadar yaklaşık 3600 yıl boyunca Anadolu’nun en zengin, en kalabalık ve en üstün nitelikte mimari eserlerle donatılmış yerleşim yerlerinden biri. 6400 km’lik İpek yolu üzerinde yer aldığı için özellikle 9. Ve 14. Yüzyıllar arasında Orta Çağ’ın en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuş. Ani’de az ya da çok hüküm süren devletler  Bargatlı, Bizans, Selçuklu, Gürcü, Harzemşah, Moğol, İlhanlı, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Afşar Türkleri ve  Osmanlılardır. Ani 1534-1878 yılları arasındaki Osmanlı döneminde pek tercih edilen bir şehir olmadığı için popüleritesi azalıyor. 1878-1918 dönemindeki 40 yıllık egemenliklerinde Ruslar da Ani yerine Kars şehir merkezini tercih edince, 100 bin nüfusluk kenti Ani tamamen kaderine terk edilmiş oluyor. Şehirdeki ilk kazı çalışmalarıysa 19. Yüzyıl sonlarında şehir Rus’lar tarafından başlatılıyor. Günümüzdeyse Ani Antik Kenti Arpaçay’ın yanı başındaki Kızlar Manastırı, İpek Yolu Köprüsü, Meryem Ana Katedrali, Selçuklu Camisi, Selçuklu Medresesi, Hamamları, M.Ö. 3000’li yıllardan mağara yerleşimleri ve en önemlisi de iyi korunmuş şehir surları ile Türkiye’nin en iyi kültür miraslarından biri olmaya devam etmekte ve ziyaretçilerini beklemektedir.

Ani, 15 Temmuz 2016 tarihinde Unesco Kültür Mirası Listesi’ne alınmasıyla artık sadece Türkiye’nin değil tüm Dünya’nın en önemli kültür mirasları arasındaki yerini aldı. Ancak buna rağmen maalesef henüz hak ettiği ilgiyi bulmuş değil.

Çift surlarda üç ana kapı varmış. Bunlar, surlara bakışta ve soldan sağa, "Hıdrellez Kapısı", "Arslanlı Kapı" ve de "Kars Kapısı"dır.

Kars Kar zamanı ayrı güzel güneşli ayrı güzel. Trenle yolculuk modası olsa da benim tercihim uçak ile gitmek. Gerçek gezginlere zaman önemli; daha gezecek çok yer var.

Konaklama olarak çok şık butik oteller olsa da benim tercihim Kar’s Otel. Şehir merkezinde her yere yakın ve gerçekten odaları sıcacık samimi, hizmeti ise mükemmel. Kars’da konaklamak için diğer butik oteller; Cheltikov Hotel,Katerina Sarayı

gurkan18-005.jpg

Bunların haricinde de minik tesisler var ama benim adresim Kar’s Otel…Kahvaltısı çok başarılı ama orada Metin’in karışık omletini tatmadan dönmeyin.

Öğlen saatindeki uçağıma; Koçulu’dan aldığım Peynirleri, balları, yüklenip kendi köyüm olan İstanbul’a döndüm.

Başka bir Gastronomik Seyahatte buluşmak üzere,kalın sağlıcakla ….

gurkan17-005.jpggurkan16-007.jpggurkan15-008.jpggurkan14-008.jpggurkan13-010.jpggurkan12-011.jpggurkan11-011.jpggurkan10-011.jpggurkan9-012.jpggurkan8-013.jpggurkan7-015.jpggurkan6-023.jpggurkan5-025.jpggurkan4-027.jpggurkan3-033.jpggurkan2-039.jpggurkan1-045.jpggurkan-055.jpg

Gürkan Boztepe

gb@markadoktoru.com.tr

Bu yazı toplam 845 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.