• BIST 96.861
 • Altın 238,344
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 10 °C

Kılıçdaroğlu: Hayırsız Evlat Fonu'

Kılıçdaroğlu: Hayırsız Evlat Fonu'
Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Varlık Fonu’nun özelliği ne? İhale Kanunu’na tabi değil. Bu milletin onlarca yıldır büyüttüğü kurumları fona devrediyorsunuz, hiçbir denetim yok.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bu doğru mudur? Rekabet Kanunu, Özelleştirme Kanunu’na da tabi değil. Oturan kişi istediğini yapabilir. 

Niye ‘hayırsız evlat fonu’ diyoruz. Babadan kalan herşeyi har vurup harman savurur. Yazık günah değil mi? Fona denetliyorsan bari Meclis, Sayıştay denetlesin. Denetimden niye korkuyorsun. Yok böyle bir şey, olmamalı. Kararnameyle çıkarıyorlar. Terörle ne ilgisi var, niye çıkarıyorlar bu yasayı?

Anayasa Mahkemesi bu konuda karar vermeyecek... O Anayasa Mahkemesi milletin çıkarlarını savunan bir mahkeme olmaktan çıkmıştır. Eskiden çıkardığı kararları reddetmiştir. Nasıl olsa cumhurbaşkanı yarın atama yapacak, o on iki kişiden biri ben olayım. Hukuka ihanet ediyorlar. Hukukun üstünlüğüne ihanet ediyorlar. Kimden talimat bekilyorlar. Bunu doğru bulmuyorum. Dün verdiği kararı iki gün sonra inkar eden mahkeme Anayasa Mahkemesi mi? Fonla Türkiye güçlenecek diyorlar. Yeni ne yaptınız ki güçlenecek? Türkiye'nin güçlenmesinin rolü üretmekten geçer. Tüketen değil, üreten ülke güçlüdür. 


TV'DE TARTIŞMA ÖNERİSİ

Şu soruyu her gittiğiniz yerde sorun. 15 yıldır iktidarsınız. 15 yıldır çıkaramadığınız bir kanun oldu mu? O zaman bu değişikliğin sebebi ne? Bir kişi her şeye muktedir olacak. Son derece tehlikeli. Bir kişi isterse her şeyi yapabilecek. 15 yıldır iktidarlar. Başbakan, bakanların tamamı kendilerinden. Arzu edip de alamadıkları bir karar var mı? Başkan yardımcıları getirilecek. Bunlar neyi yapamadılar? Bu değişikliği niye getiriyoruz? Bu sonurun cevabı da yok. Sayın Binali Yıldırım’a, Sayın Bahçeli’ye soruyorum, cevap yok. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy veren vatandaşlara soruyorum. Cevap yok. Siyasi parti temsilcileri televizyonda tartışalım. Vatandaş bilgi sahibi olsun.

"MECLİS MALULEN EMEKLİ OLUYOR"

Diyorlar ki ‘Bunu istikrar için yapıyoruz’. Bu, 15 yıldır yönetiyoruz, istikrar getiremedik demektir. Neyin istikrarı? Çift başlılığı önleyeceğiz diyorlar. Çift başlığı anayasaya uyduruyorlar. Başkanı illerde kim temsil edecek? Vali ve il başkanı. Oldu mu sana iki başlı yönetim. Doğru değildir diyorlarsa çıkıp söylesinler. Devletin sigortası yok oluyor. Cumhurbaşkanlığı yok edilmiş oluyor. İllerde kavga çıkacak, yönetimde kavga çıkacak. Parlamento ile cumhurbaşkanı arasında kavga çıkacak. Başkana diyorlar ki, devletin yapısı ve işleyişini tek başına değiştirebilirsin. Bir kararnameyle bütün bakanlıkları kapatabilir.

Muhtarlıkları kapatabilecek. Yetkisi var. Böyle bir yetki devlette bir kişiye verilir mi, verilemez. Bakanlıkları kapattım yerine başka bir şey kurdum. Eğitim Bakanlığını kapattım, valiler eğitimi yapacak. Bu kadar yetkiyi bir kişiye verirseniz Türkiye’yi bir maceraya sürüklemiş olursunuz. Cumhurbaşkanının kararnameleri Meclis’e gelmeden, Resmi Gazete'yle yürürlüğe girecek. Bir kişi devletin yapısını sıfırdan yeniden belirleyecek. Meclis malulen emekli oluyor, hiçbir görevi yok.

"UCU AÇIK MACERA"

Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesinden 12’sini başkan tayin ediyor. Tayin edilmeden önce gidip yalvaracak. Kararnamelerim gelecek sakın iptal etmeyin. İptal ederseniz görevden alırım diyecek. Yargı bağımsızlığı bitiyor. Türkiye ucu açık bir maceraya sürüklenmemelidir.

"TÜRKİYE, KUZEY KORE GİBİ OLACAK"

Anayasa değişikliği milletin hangi sorunu çözecek? Terör sorununu çözecek mi? Hayır. İşsizlik sorununu çözecek mi? Hayır. Türk parasının değerini koruyor mu? Hayır. Kuzey Kore gibi olacak. Bir kişi konuşacak, 80 milyon dinleyecek. Hiçbir can ve mal güvenliği kalmayacaktır. Komşularımızla bozulan ilişkilerimizi düzeltecek mi? Ekonomik istikrar sağlanacak mı? Bozulan eğitim sistemi mi düzeltilecek? O zaman biz bu referandumda hayırlarımızı çoğaltmalıyız. Bu referandum parti meselesi değil; memleket, demokrasi meselesidir.
Bu referandum bir seçim değildir. Bu referandumda biz demokrasiyi oyluyoruz. Sandığa gidersek hepimizin düşünmesi lazım. Bu seçimin sağı solu yok. Bu seçim hepimizin ortak seçimidir. Referanduma gidip demokrasiyi oylayacağız. Ya tek adam rejimi ya demokrasi diyeceğiz. Hiçkimse edişe etmesin, Kılıçdaroğlu söylerse doğruyu söyleyecek. Sorun Kılıcdaroğlu'nun değil, hepimizin sorunudur. Bu ülkede yaşayan herkesin sorunudur. Ben anlatıyorum, desinler ki şu yanlış. Diyemiyorlar. Niye korkuyorsunuz? Allah akıl vermiş. 

"BAŞBAKAN HAYIR DİYENLERİ TERÖRİST İLAN EDİYOR"

Başbakan Binali Yıldırım, 'PKK, FETÖ, HDP hayır dediği için biz evet diyoruz' dedi. FETÖ, Binali Yıldırım dediği için adını değiştirecek misin? Başbakan 'hayır' oyu verecekleri terörist ilan ediyor. Savunamıyorlar, karşımıza çıkamıyorlar. Bunlar kendilerine, büyüklerine ihanet ederler. Saadet Partisi de, Erbakan da başkanlık sistemine hayır diyordu. Onlar da mı terörist? Utanma diye bir şey yok mu sizde? Oslo'da bunlar vardı, Dolmabahçe'de bunlar vardı. 'Ne istediniz de vermedik?' diyen kimdi? CHP Genel Başkanı mıydı? Memleketi parsel parsel sattınız.

"KAVGAYA GİRMEYECEĞİZ"

Evet diyen de hayır diyen de başımızın üstündedir. Cumhubaşkanı'nın TOBB'da konuşması vardı. Saat 12.30'daki konuşmasını 13.30'a aldılar. Bu korkunun, ne kadar zayıf olduğunuz işaretidir. Tek adam rejimine karşıyız, tek adam her şeyi bilemez. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti'ni tek adamın devleti yapacaklar. Buna izin verecek miyiz? Hayır. İstedikleri kadar provokasyonu yapsınlar, buna kapılmayacağız. Hiçbir kavganın içine girmeyeceğiz. Bu mesele demokrasi, gelecek meselesidir.

Gezinti teknesi, yata ÖTV’yi sıfırladılar. Çiftçiden hayırlı bir iş bekliyorum. Senin mazotunda sıfıra indirmeyene senin hayır deme zamanın geldi.


7 ŞUBAT 2017 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.