• BIST 86.771
 • Altın 247,067
 • Dolar 6,0108
 • Euro 6,7137
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 16 °C

Kılıçdaroğlu: "Sosyal Devlet Ciddi Yara Almış Durumda'

Kılıçdaroğlu: "Sosyal Devlet Ciddi Yara Almış Durumda'
Kartal’da düzenlenen 'Günümüz İslam Dünyasındaki Meseleler ve Çözüm Yolları’ Sempozyumuna katılan Kılıçdaroğlu, ' Sosyal devlet ciddi yara almış durumda. Ahlaki temellerimizde ciddi bir sarsılma var. Kadını ikinci sınıf vatandaş görüyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen ’Günümüz İslam Dünyasındaki Meseleler ve Çözüm Yolları’ Sempozyumuna katıldı. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'Washingtonn Üniversitesi’nden Şerhazat Rahman ile Hüseyin Askeri’nin 2010 yılında yaptıkları bir çalışma var; İslam ülkeleri ne kadar İslami. 4 kriterden yola çıkarak hangi ülkelerin İslami kurallara en uygun şekilde yönetildiğini ortaya koyuyorlar. İlk otuzun içinde tek Müslüman ülke yok. Hollanda, Yeni Zellanda, Danimarka var; tamamı İslamiyet’in getirdiği temel kurallara uyan bir yönetim tarzıyla yönetiliyorlar. Peki o İslami kurallara biz neden uymuyoruz?  Hangi gerekçeyle uymuyoruz biz o İslami kurallara? Müslümanız diyoruz. İslam’ın egemen olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Neden koptuk o dünyadan. Biz İslami endekste çok daha yukarılara tırmanmış olacağız. 2010’daki İslami endekste Türkiye’nin yeri 103" dedi.

kartal-chp1-001.jpg

Kılıçdaroğlu, "Demek ki demokrasimiz gelişmemiş, insan haklarına saygı duymuyoruz. Sosyal devlet ciddi yara almış durumda. Ahlaki temellerimizde ciddi bir sarsılma var. Kadını ikinci sınıf vatandaş görüyoruz. Bütün bunları aşmamız gerekiyor. Bizler kendi sorunlarımızı ön yargılardan arınarak ve bir araya gelerek düşüncelerimizi özgürce ifade ederek güzel bir Türkiye inşa edebiliriz. Terörden en büyük zararı biz görüyoruz. İnançlar en fazla Türkiye’de sömürü alanı haline dönüşüyor. Siyaset kurumu inançları acımasızca sömürüyor. İlahiyatçılarımız farklı bir şeyi dillendirmekten çekiniyorlar, endişe duyuyorlar; ya tepki gelirse diye. İşin özü şu; yeni düşünceler her zaman tepki çekmiştir. Ama tarih yeni düşünceleri her zaman doğrulamıştır."


İslam Dünyası’nın sorunlarına değinen ve bu sorunları 15 başlıkta toplayan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Saydığım sorunların ana kaynağı nedir? Biz bu sorunları aşmak için neler yapmalıyız? 4 halkadan oluşan bir çözüm önerisi paketi sizlere sunacağım. Birinci halkamız demokratikleşmedir. Demokrasisi gelişmiş ülkeler her zaman hızla büyüyen ülkelerdir. Demokrasisi gelişmiş ülke ne demektir biliyor musunuz? Siyasetçinin halkına hesap verdiği ülke demektir. Yani vatandaştan toplanan vergilerin her kuruşunun hesabını veren devlet demektir. Yani kul hakkı yemeyen bir anlayışı siyaset kabul etmiş demektir. Bunu yapmak lazım. İkinci halkamız din ve vicdan özgürlüğüdür. Din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi laikliktir. İnançlar konusunda tarafsızlığını koruyan bir devlet anlayışı. Üçüncü halkamız sosyal devlet. Sosyal devlet işsizlik ve yoksullukla mücadele eden devlettir. Yoksullukla mücadele ederken insan onurunu koruyan devlettir. Yani sağ elin verdiğini sol elin görmeyeceği bir anlayışın egemen olduğu devlettir sosyal devlet. Sosyal devlet aynı zamanda çocuklarımıza çağdaş eğitim vermeyi hedefleyen bir devlettir" dedi.

kartal-chp5.jpg

"Döndüncü halkamız hukuk devleti, adalet İslam ve diğer tüm dinlerin temel taşı olarak kabul edilmektedir" diyen Kılıçdaroğlu, "Soylu bir kavramdır adalet. Adalet taşıdığı anlamı da aşan bir biçimde ilahi ve beşeri olarak eşitlik, dürüstlük, tarafsızlık, haksızlıkların son bulması doğrunun egemenliği olarak tanımlanır. Mülkün temeli adalettir. İslam dünyası acaba adalete ne kadar önem veriyor. İslam dünyasını yönetenler ne kadar adil ne kadar doğru? Üstünlerin değil hukukun üstünlüğünü savunan bir devlet anlayışı' diye ifade etti.

“Bizler ortak noktada buluşmak zorundayız”

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz şunları söyledi: “Sayın Genel Başkanım, değerli milletvekillerim, değerli akademisyenler,  değerli Kartallılar ve katılımcılar sizleri saygıyla selamlıyorum. Bu toplantıyı böyle bir dönemde yapma cesareti gösterdiği için tertip komitesine teşekkür ediyorum.

kartal-chp14.jpg

1805 ile 1875 yılları arasında yaşamış hepimizin hikâyelerini okuduğu ve bir süre Türkiye’de yaşamış olan Andersan’ın bir sözünü tekrarlamak istiyorum. Andersan ‘Gördüğüm en iyi millet Türk milletiydi’ diyor. O milleti bozmamak, birlik ve beraberliğimizi bozmamak her ne nedenle olursa olsun terörün önüne geçmek, değerlerimizi doğru algılayıp doğru yönde kullanmak hepimize nasip olsun diyorum. Katılımınız için teşekkür ediyorum.  Bu toplantıda dinimizin sorunları ele alınacak, hassas bir konu. Ama toplantı sonunda çıkacak olan kitaptan hepimizin yararlanması gerekiyor.” dedi.

Sempozyumun sonunda Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e tablo takdim etti.

kartal-chp3-001.jpgkartal-chp2-001.jpg

10 EKİM 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.