• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Özel Ödülleri Dağıtıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Özel Ödülleri Dağıtıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri’nin verildiği törene katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen törende; Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da hazır katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz geride kaldığınızda, önünüzde birileri mutlaka var demektir, ister istemez onları takip etmek zorunda kalırsınız. Ülkemizin sıkıntısı, son birkaç asırdır, diğer medeniyetlerle, kültürlerle olan iletişimini tek taraflı yapmış olmasıdır. Sadece aldık, sadece takip ettik. Kendimiz bir şey üretmedik, kendimiz örnek olmadık. Bugün, bölgesinde ve dünyada yeniden iddia sahibi olan bir ülke, bir toplum hâline gelme mücadelesi verirken, işte bu ilişkiyi de yeniden kurmak mecburiyetindeyiz” dedi.

erdogan-kultur-odul3.jpg


Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzik dalında Nesrin Sipahi, şiir ve çeviri dalında Cahit Koytak, tiyatro dalında Kenan Işık, edebiyat dalında Mehmet Doğan, kurum olarak da İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nin 2016 Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödüllerine layık görüldüğünü açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, her alanda yeni değerler yetiştirmesinin, ancak var olan değerlerine sahip çıkmasıyla mümkün olduğuna inandığını söyledi ve “Bu sebeple, ‘ehli hünerin kadrini bilmek de büyük bir hünerdir’ anlayışıyla, ödül törenlerine katılmaya özellikle dikkat ediyorum” diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilgiyi hikmetle taçlandırıp irfana ulaştırmadıkça, hiçbir şeyi yerli yerine oturtamayız. Müşahhas bilgi sizi ‘malumat sahibi’ yapabilir. Doğuştan gelen yetenek sizi ‘kabiliyetli’ kılabilir. Bu bilgiyi ve kabiliyeti nereye yönlendireceğini bilemezseniz, kendiniz için de, mensubu bulunduğunuz toplum için de, insanlık için de kalıcı eserler ortaya koyamazsınız” diye ifade etti.

erdogan-kultur-odul.jpg

İnsanlığın mirasının, her neslin üzerine koyduğu yeni değerlerle, yeni ürünlerle gelişip büyüdüğünü ve tekâmül ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize düşen, bu ortak mirasa mümkün olan en büyük katkıyı yapmaktır. Ecdadımız bunu yapmış. Matematikten felsefeye, mimariden edebiyata, hukuktan sağlığa kadar her alanda, insanlığın bugün sahip olduğu birikimin temeline baktığımızda hep ecdadımızı görürüz. Millet ve devlet olarak hedefimiz, işte bu mirasın üzerindeki külleri üflemek, yeniden öncü ve önder bir konuma getirmektir. Unutmamalıyız ki, kültür ve sanatı küçümseyen toplumlar, kaybetmeye mahkûmdur” dedi.


“EĞİTİM VE KÜLTÜR ALANINDA EKSİĞİMİZİ GİDERMELİYİZ”

Türkiye’nin geçen 14 yılda yaşadığı büyük dönüşümün en zayıf halkalarını eğitim ve kültürün oluşturduğunu ve bundan dolayı müteessir olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan “Önümüzdeki dönemde, bu alanlara özel önem ve öncelik vererek, hem eksiklerimizi tamamlamak, hem de çok daha büyük başarılara imza atarak, eksiğimizi gidermeliyiz. Cumhurbaşkanı olarak, bu konuda sorumluluk sahibi tüm kurumlarımıza yanlarında olduğumu, çalışmalarında kendilerine her türlü desteği vereceğimi, huzurlarınızda ilan ediyorum” açıklamasında bulundu.

erdogan-kultur-odul1.jpg

“GENÇLERİN SAHİP ÇIKMADIĞI PROJENİN KALICI KAZANIMA DÖNÜŞMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle gençlerden kültürün, sanatın, edebiyatın, bilimin her alanında çok daha aktif olmalarını beklediğini, gençlerin sahip çıkmadığı, içinde olmadığı hiçbir proje ve faaliyetin, toplumlar için kalıcı kazanıma dönüşmesinin mümkün olmadığını kaydetti ve “Bu anlayışla, Anayasa değişikliğinde seçilme yaşını önce 30’dan 25’e, şimdi de 25’ten 18’e indirdik. Bazıları ‘çoluk çocuğa mı bırakacağız bu ülkeyi’ gibi ifadeler kullandılar. Bunlar tarih de bilmiyorlar, dünyayı da tanımıyorlar. Şu anda dünyanın 57 ülkesinde seçme ve seçilme yaşı 18’dir. 25, 26, 27 yaşında dışişleri bakanı olanları tanıyorum. Benim ecdadım 21 yaşında bir çağ kapatıp bir çağ açıyor, biz yan gelip yatacak mıyız? Gence ufku nasıl vereceğiz? İşte böyle vereceğiz” ifadelerini kullandı.

erdogan-kultur-odul2.jpg


Ödül alan isimler ile ilgili tanıtıcı film gösteriminin da yapıldığı törende; müzik dalında Nesrin Sipahi, şiir ve çeviri dalında Cahit Koytak, tiyatro dalında Kenan Işık adına eşi Beril Işık, edebiyat dalında Mehmet Doğan, kurum olarak da İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nin kurucusu Prof. Dr. Fuat Sezgin adına Hasan Engin Tuncer, ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden alındı. 

erdogan-kultur-odul4.jpgerdogan-kultur-odul5.jpg


9 ŞUBAT 2017 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.