• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara 5 °C

Kurtulmuş : 'Buradaki Tavrımız Açık ve Nettir'

Kurtulmuş : 'Buradaki Tavrımız Açık ve Nettir'
Bakanlar Kurulunun ardından ele alınan konularla ilgili açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un açıklamalarda bulundu.

Numan Kurtulmuş, Rusya, açıkça bu saldırıda bulunan hava araçlarının Rusya'ya ait olmadığını bizzat Sayın Putin vasıtasıyla teyit etmiştir. Bu saldıran hava aracının, uçak ya da İHA, bunların tespiti ve o bölgedeki bütün hareketliliklerin hepsinin kayıtları var. Bunlarla ilgili teyit yapıldıktan sonra gerekli girişimlerde bulunulacaktır. Bu anlamda zaten Türkiye'nin yaptığı harekat gizli bir operasyon değildir. Bölgeden DEAŞ'ı temizlemekle ilgili bir operasyondur. Dolayısıyla buradaki tavrumuz açık ve nettir. İlgili uçuşlarla ilgili bütün kayıtlar gözden geçirildikten sonra gereken yapılacaktır.

Bakanlar Kurulu'nda ele alınan Kıbrıs müzakereleri ile bilgi vereni Numan Kurtulmuş, "Türkiye bu konuya hassasiyetle yaklaşmaktadır. Kıbrıs'ta Türkiye'ni etkin garantörlüğü önemli. Ümit ederiz ki Türkiye'nin altını çizdiği noktalara dikkat edilir. Müzakerelerin önümüzdeki yıla kalacağı görülüyor" diye ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, AP'nin Türkiye kararına dair, "İlişkilerin olumsuz yöne kaymasını istemeyiz ama ilişkilerin olumsuz bir yöne kaymasından, Türkiye'den daha fazla AB'nin zararlı çıkacağını ifade etmek isterim." dedi.

Bakanlar Kurulunun ardından ele alınan konularla ilgili açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un açıklamalarda bulundu

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye kararına ilişkin, "Aşırı sağ siyasetin Türkiye, göçmen, İslam karşıtı politikalarının Avrupa Parlamentosunu etkilediği aşikardır. Dolayısıyla bu karar, öncelikle Avrupalı siyasetçiler bakımından mahiyeti iyi anlaşılması gereken bir karardır ve Avrupa siyaseti bakımından alarm verici bir niteliktedir" dedi.

Kurtulmuş, Biz ilişkilerin olumsuz bir yöne kaymasını istemeyiz ama ilişkilerin olumsuz bir yöne kaymasından, Türkiye'den daha fazla Avrupa Birliği'nin zararlı çıkacağını, Avrupa Birliği'nin bu çerçevede Türkiye'den daha çok etkileneceğini de ifade etmek isterim. Liderler toplantısında bu kararın tersine Türkiye ile ilgili olumlu yaklaşımların ortaya konulmasının Avrupa siyasetinin makul tarzı bakımından da önemli ve hayati olduğunu ifade etmek isterim. İlişkilerin gerginleşmesinin sebebi AB içerisindeki bazı siyasi çevrelerin Türkiye'ye karşı vizyonsuz davranış ve tavırlarıdır. Ayrıca biz ilişkilern olumsuz bir yöne kaymasını istemeyiz ancak bu olumsuz gidişattan Avrupa'nın daha kötü etkileneceğini söylemek isterim. Türkiye ile dostane ilişkileri geliştirmek için ilişkileri tamir etmeleri gerektiğini ifade etmek isterim.

Bakanlar Kurulu'nda ele alınan konular hakkında bilgi veren Numan Kurtulmuş, Suriye ve Irak'taki gelişmelerin de toplantıda ele alındığını ifade etti. Kurtulmuş konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

Suriye ile lgili bütün taraflarla müzakerelerimi sürdürmeye devam ediyoruz. Fırat Kalkanı'nda önemli önceliğimiz devam ediyor. Birincisi hedeflediğimiz en önemli husus 5 bin km'lik alanın DEAŞ'tan temizlenmesidir. Bu anlamda ilgili taraflarla operasyonlar sırasında haberleşiyor ve onları bilgilendiriyoruz. Türkiye bu çerçeverede Kuzey Suriye'deki gelişmeleri hassas bir şekilde takip etmektedir. ÖSO'ya lojistik desteğini sürdürmektedir. Musul'da ortak bir anlayış sürdürülmektedir. Özellikle Telafer ve Sincar konusunda müteyakkuz olduğumuzu söylemek durumundayım. Türkiye bu iki şehre yapılacak terör örgütlerinin müdahalesini ilgili taraflarla paylaşıyor.

OHAL DEVAM EDECEK Mİ?

Darbe teşebbüsünün arkasında 40 yıllık bir hazırlık var. Bunları yapan adamların bir kısmı darbeci subaylar vs ama bir kısmı da hala devletin içerisinde olan ve kendini gizleyen unsurlar var. Türkiye'de kurumların bu örgütten temizlenmesi için çok önemli devrim niteliğinde adımlar atıldı. Çok titiz ve hassas bir çalışma sürdürülüyor. Bunun zaman alacağı açıktır. OHAL gerektiği kadar ilan edilecek. Sonuçta OHAL normal vatandaşımızın günlük hayatını etkilemiyor. Ümit ederiz referanduma gidilmeden OHAL sonuçlanmış olur. Devlet gelecek nesillere bu hainleri bir yük olarak bırakmaz. Bu hainleri temizlemiş oluruz.

YENİ ANAYASA

Teklifimiz MHP'ye ulaştı. Arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. MHP teknik düzeyde AK Parti'nin kendisine göndermiş olduğu anayasa değişiklik paketiyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. En kısa zamanda bize resmi olarak da cevaplarını bildirecekler. Yakın zamanda liderler düzeyinde son noktayı koyarak takvim ile ilgili karar verilecektir. Ümit ediyoruz, gelinen nokta onu gösteriyor, parlamentoda 330'u aşacak bir noktaya geliyoruz

DOLARDAKİ DALGALANMA

Doların değerlenmesi ağırlıklı olarak Türkiye ekonomisiyle ilgili değil. ABD'deki seçimler ve Trump'ın yapacağı değişikliklerdir. Dolayısıyla bu türbülans Türkiye ekonomisi ile alakalı değil. Çok açık söylüyorum; dolar belli bir süre sonra belli bir seviyeye düşecektir ama şu gün düşer diye bir kehanette bulunmanın doğru olmadığı kanaatindeyim. Türk ekonomisi krizlerden etkilenmemiş ve etkilenmeyecektir. Türkiye ekonomisinin içeride ve dışarıdaki hiçbir olumsuzluktan etkilenmemiştir bunun nedeni makro dengelerinin oturmuş olmasıdır. Kimse endişelenmesin Türkiye ekonomisi etkilenmeyecektir.


28 KASIM 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.