• BIST 101.742
 • Altın 227,576
 • Dolar 5,2959
 • Euro 5,9997
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 6 °C

Maltepe Belediyesi'nden 93’üncü Yıla 17 Eser

Maltepe Belediyesi'nden 93’üncü Yıla 17 Eser
Maltepe Belediyesi'nin 17 eserin açılışında konuşan Kılıçdaroğlu ' Her insanın rahatlıkla yaşayabileceği huzur içinde bir Türkiye’yi yeniden inşa etmeye kararlıyız. Kavgaya değil, huzura ihtiyacımız var. Bunu sağlamak temel görevlerimizden birisidir."

Maltepe Belediyesi, Cumhuriyet’in 93’üncü yılını yaptığı 17 eserle taçlandırdı. 

Maltepe Belediyesi Cumhuriyet’in 93’üncü yıldönümüne, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı 17 eserin toplu açılış töreniyle merhaba dedi. 

Hava fişek ve konfetilerin atıldığı, marşların hep bir ağızdan söylendiği, meşalelerin yakıldığı ve büyük bir coşku içerisinde gerçekleştirilen törende konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bütün belediye başkanlarına nerede gecekondu varsa orada çocuk yuvası olacak ve kadınlar mutlaka hayata katılacak dediğini anımsatarak, "Yoksullukla, işsizlikle mücadele bizim görevimiz. Bunu yaparken de toplumun her kesimini ayrım yapmadan kucaklayacağız” dedi.

Törende Gülsuyu Stadı başta olmak üzere, Altın Yıllar Sosyal Yaşam Evi, İoanna Kuçuradi Kadın Dayanışma Evi, Üreten Engelliler Merkezi, Küçükyalı Tıp Merkezi, Fikret Otyam Sanatevi, Süreyyapaşa Cam Atölyesi, Mataş Halı Atölyesi, Kadın Girişimcilik Mutfağı, Büyükbakkalköy Spor Sahası ve 7 mahallede yapılan “Zübeyde Hanım Çocuk ve Gündüz Bakımevleri”nin açılışı yapıldı.

Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, CHP İstanbul Milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Onursal Adıgüzel, CHP PM üyeleri Hüsnü Süslü ve Kadir Gökmen Öğüt, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, eski Erzincan Milletvekili ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kul, CHP Maltepe İlçe Başkanı Zeynep Babacan, çeşitli kurum temsilcileri, Gülsuyuspor taraftarları ve vatandaşlar katıldı.

maltepe4-011.jpg

“20 PROJENİN 17’SİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından, meşaleler, konfetiler, hava fişekler ve Gülsuyuspor taraftarının yoğun tezahüratıyla sevgi seliyle sahneye çıkan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk bize iki büyük miras bıraktı. Birisi Cumhuriyet ve devrimleri, diğeri ise CHP'dir.

Bugün Cumhuriyetin 93’üncü yılının onurunu ve o koltuğun mirasçısının burada oluşunu kutluyoruz. Dini inancı, etnik kimliği, cinsiyeti ne olursa olsun herkesi insan bilerek hizmet ediyoruz. Türkiye'deki farklılıkları ortak noktada buluşturursak, Türkiye'nin zenginliği ve gökkuşağı olacak. Seçim döneminde verdiğimiz 20 proje sözünün 17'sini gerçekleştirdik. Diğer projeleri de tamamlayıp görev süremizi dolduracağız. Çünkü Maltepe’de önceliğimiz kadınlar ve gençlerimiz” dedi.

maltepe6-004.jpg

Kılıç’ın konuşması sık sık “En büyük başkan Ali Başkan” sloganlarıyla kesildi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN CUMHURİYET VURGUSU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Göreve geldiğimde belediye başkanlarıma talimat vermiştim. Nerede bir gecekondu varsa oraya çocuk kreşi yapılacak, kadınlar sosyalleşecek demiştim. Yoksullukla, işsizlikle mücadele bizim görevimiz. Bunu yaparken de toplumun her kesimini ayrım yapmadan kucaklayacağız. Bizim belediyelerimizde asgari ücret bin 500 TL olacak dedik, gerçekleşti. Göreceksiniz, çok yakında aile sigortası da hayata geçecek” diye konuştu. 

maltepe8-001.jpg

Ülkede şu anda en çok mağduriyetlerden ve demokrasiden bahsedildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, CHP olarak belediyelerden başlayarak halkı kucaklayacaklarını ve kimseyi ötekileştirmeden hizmet edeceklerini ifade etti. Son olarak vatandaşların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da kutlayan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

Cumhuriyet fazilettir. Kimsesizlerin kimsesi ve aynı zamanda uygarlıktır. Demokrasi ile taçlandırldığı zaman Türkiye'yi daha iyi bir noktaya getirmiş oluruz. Onun için birlikte mücadele etmek ortak görevimiz olmalıdır. Bizim onlarla farkımız siyahla beyaz kadardır.”

Gülsuyuspor Başkanı Behram Kaçar da konuşmalar sonrası Başkan Ali Kılıç’a ve emeği geçenlere teşekkür ederken, ünlü sanatçı Ferhat Göçer de muhteşem bir konsere imza attı.

***

GÜLSUYU STADI  

*5 bin metrekare alan üzerine inşa edilen ve 11 yıldır çeşitli nedenlerden ötürü bitirilemeyen Gülsuyu Stadı, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın göreve gelmesiyle tamamlandı. Suni çim sahaya sahip olan ve amatör spor karşılaşmalarının da oynanabileceği stat, bin 500 seyirci kapasitesine sahip.
* Ayrıca Büyükbakkalköy Mahallesi’ne de belediye tarafından bir halı saha kazandırıldı. Boyutu 50x70 metrekare.

ALTIN YILLAR SOSYAL YAŞAM EVİ

* Girne Mahallesi’nde kurulanAltın Yıllar Sosyal Yaşam Evi,900 metrekare arsa üzerine kurulu ve 281 metrekare inşaat alanı vardır. Altın Yıllar Sosyal Yaşam Evi, 50 yaş ve üzeri vatandaşların yaşam kalitelerini arttıracakları, çay-kahve içip sohbet edebilecekleri, oyun oynayabilecekleri, kitap ve günlük gazetelerini okuyacakları, film izleyebilecekleri bir mekân. Her gün 08.30 ile 16.30 saatleri arasında hizmet verecek merkezde, film gösterimleri, tavla turnuvaları, hobi bahçeleri gibi sosyal etkinlikler de gerçekleştirilecek.

İONNA KUÇURADİ KADIN DANIŞMA EVİ

* Maltepe Belediyesi’nin, Türkiye’nin önde gelen filozoflarından Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’nin adını verdiği ve Kadın, Aile ve Engelli Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak açılan Kadın Danışma Merkezi, Maltepe Belediyesi sınırları içerisinde 7 gün 24 saat danışmanlık hizmeti verecek.

ÜRETEN ENGELLİLER MERKEZİ

* Üreten Engelliler Merkezi, 870 metrekare arsa üzerine kurulu olup, 277 (155 metrekaresi üreten engelliler merkezi, 122 metrekaresi down kafe olmak üzere) metrekare kullanım alanlıdır. Merkezde üreten engelliler için bölümler ve down kafe de hizmete açılacaktır.

KÜÇÜKYALI TIP MERKEZİ

* Maltepe Belediyesi Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan bu merkez, 11 bin 500 metrekare kullanım alanına sahip. Maltepe Belediyesi sağlık işleri polikliniği şu anda mevcut 5 uzmanlık dalı (göğüs hastalıkları, dâhiliye, genel cerrahi, radyoloji, göz) , 4 pratisyen hekim, laboratuvar ve röntgen hizmetleri ile 1. ve 2. Basamak sağlık hizmetlerinin verilmektedir. Bu merkezde de aynı hizmetlere ek olarak,  Çocuk Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz poliklinikleri ile mamografi ve fizik tedavi üniteleri yer alacak.

FİKRET OTYAM SANATEVİ

* Maltepe Belediyesi, 9 Ağustos 2015’te hayatını kaybeden ünlü yazar, ressam ve gazeteci Fikret Otyam, hayattayken çalışmalarına başladığı merkezi kurdu. 400 metrekare alanda kurulu bulunan “Otyam Sanat Evi”, 2 katlı bir mimariye sahip.  Birinci katında el sanatları kurslarının verileceği atölyeler, resim ve müzik atölyelerinin yer aldığı sanat evinin ikinci katında ise usta sanatçı Fikret Otyam’ın miras bıraktığı sanat eserleri, kitapları ve Otyam’ın hayatına dair eşyalar sergilenecek.

SÜREYYAPAŞA CAM VE MATAŞ HALI ATÖLYESİ

*Kadınların sosyal yaşama ve iş yaşamına daha fazla katılımının sağlanması amacıyla açılan bu atölyelerde üretilen ürünleri, aynı zamanda satarak gelir elde eden Maltepeli kadınlar, el ürünlerinin yapımları hakkında da kendilerini geliştiriyorlar.

KADIN GİRİŞİMCİLİK MUTFAĞI

*Kadınların sosyal hayata katılması ve kadın istihdamının arttırılmasını hedefleyen “Maltepe Girişimcilik Mutfağı” projesiyle, toplamda 250 kadına eğitim verilecek, 35 kadına da istihdam fırsatı yaratılacak. 

ZÜBEYDE HANIM GÜNDÜZ ÇOCUK BAKIMEVLERİ (KREŞLER)

*Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, seçim beyannamesinde söz verdiği “Her mahalleye kreş” sözünü yerine getirmeye devam ediyor. Toplam 7 kreş hizmete açıldı. Her kreşte; 4 sınıf, 1 yemekhane, 1 mutfak, 1 ofis, yetişkin ve çocuk tuvaletleri, basket potası, kauçuk kaplı oyun alanı, yer satrancı ve müzik aletlerinin bulunduğu oyun alanları yer alıyor.

maltepe-041.jpgmaltepe2-039.jpgmaltepe3-020.jpgmaltepe5-005.jpg

30 EKİM 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.