• BIST 95.591
 • Altın 275,559
 • Dolar 5,7120
 • Euro 6,3387
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 23 °C

Ne Tatilmiş Arkadaş

Gürkan BOZTEPE

Ben diyorum ki Temmuz ve Ağustos aylarını ülkemizde Komple tatil yapalım.

Nasıl olsa millet ya yurtdışında ya Bodrum da ya Çeşme de.

İstanbul’da olan azınlık ise hala iş yapmaya çalışıyor. Bence anlamsız. Çünkü bu kitlenin asıl muhatapları zaten olmadığı için ticaret iki taraflı olması gerektiğinden ve bir taraf olmadığından maalesef ilerlemiyor. (Aşk gibi)

Bu haftalarda önemli trend konuları aşağıda sıraladım.

İstanbul da neler yapıldı yapılıyor?

*Karaköy Sokak Festivali. Bence Avrupai bir ortamda gerçekleşen bu nitelikli organizasyonu başarı ile tamamlayan gerek esnaf gerekse güvenlik gerekse mekan sahipleri ve personeline içten teşekkür ederim. Ev Cihangir de olunca akşam yokuştan sallanıp direk organizasyonun içine akıverdim. Arkadaş bu kadar genç dinamik rahat genç mi vardı İstanbul da…

gurkan-029.jpg

Herkesin elinde bir bira şişesi, Sokakların her köşesine mükemmel ses sistemi kurulmuş, ellerinde buz kovası içinde bira votka dolaştıran barmenler ve müzikle dans eden gençler. Kendimi Amsterdam sokaklarında zannettim. Herkes dip dibe ama hiç kimse birbirini rahatsız etmiyor. Millet eşi ile hatta bebeği ile gelmiş. Müzik ile dans ediyor. Ben bu organizasyona emeği geçenlere içten teşekkür ederim. Bir de benim gibi 48 Yaş grubu için de oturacak yer gerekiyor. Eskiden piyasa yapmak kesişmek kız ayarlamak gibi kavramlar vardı hayatımızda, Ama bu yaşlar yaklaşık 20 sene önce disko 9.5 larda kaldığı için benim gibi orta yaş üzeri ve hayat yorgunlarına da şampanya açtırmadan loca da dinlenebilme ve gelene geçene bakabilme ortamları da yapılmalı. (O zaman gir Alaçatı da köşe kahveye otur diyeceksiniz ama orda da mısırcı ve Alaçatı’yı tavaf edenlerin poposun dan başka bişi yok) 

*Evet gelelim İstanbul’da yazlık en önemli aktivitelerden birisine; İstanbul Caz Festivali. Bu festival bence çok önemli. Nitelikli müzisyenler ülkemize geliyor ama kimin haberi var? Millet beach clublarda Demet Akalın ile eller havaya modunda iken kim dinler David Sanborn’u. Ama bence toplumda az da olsa benim gibi hala caz sevenler var. Kanada da Montreal Caz Festivali varsa; biz de de güzel aktiviteler oluyor. Direktör Pelin Opçin ve yardımcısı Harun İzer’e buradan tebriklerimi iletiyorum. Vakit bulabilirsem  yine Havana gecesi (Roberta Fonseca) veya  Zorlu’daki Jasuha Redman ve TRT hafif müzik orkestrası ile olan konserleri kaçırmayacağım. Tek eleştirim duyuru yeterince yapılmıyor.

gurkan-030.jpg

*İstanbul’da yeni aktivitem Tabanca ile atış yapmak. Yaaa …İstanbul’da neler var. Sadece boğazdan oluşmuyor. Poligon da Tabanca veriyorlar hedefe kitleniyorsunuz ve atış başlıyor. Ben bayağdır ateş etmemiştim. Kendimi buldum özüme döndüm. Karşınızdaki hedefi isterseniz sevmediğiniz veya nefret ettiğiniz bir kişi olarak düşünün o zaman hep 12 den vurabilirsiniz. Benim için çok önemli yaşam koçum Nisa Kartın diyor ki affedebilmek çok önemli. İnsan affettiği ölçüde kişisel gelişimini tamamlıyor. Affedemezsen karşındaki güçleniyor. Ben de affetmek ile uğraşmak yerine tabanca atışı yapıp rahatladım. Bakalım en son ne olacak. Tekrar seansa mı gitsem acaba? Bu aktivite çok daha pahalı değil. Mecidiyeköy’deki mekanın otoparkı da var. Acayip de nezih bir ortam. Kendinizi James Bond gibi hissediyorsunuz. (mekan adı Poligon Club)

*İstanbul’da aslında en önemli aktivitelerden biri de Günlük Kültürel Turlara katılmak. Kim olursa olsun yeter ki TÜRSAB üyesi olan bir acenteci dostumuzun turuna katılın. Göreceksiniz İstanbul’u tekrar keşfedeceksiniz. Ben  eski Rehberler Odası  Başkanı Şerif Yener dostumun Balat turunu katıldım. Balat Ayvansaray bölgeleri öncesi Karia Müzesinde saatlerce büyülendim. Şerif kardeşimin mükemmel ses tonu diksiyon ve vurgulaması ile özel bir huşu içinde Karia Müzesi'nde İsa ve Hıristiyanlığın doğuşu, Meryemana ve Hıristiyanlar için önemini detaylı dinleme imkanım oldu. Ardından Babamın da en sevdiği mekanlardan biri olan Agora Meyhanesi ve tüm Balat ara sokakları hikayelerini canlı tarih yaşayan efsane Ersin Kalkan ile dinleme imkanım oldu. Ersin özel bir adam. Turun mükemmel geçmesi için tura katılanlara çok özel sürprizler hazırlayan biri..Şerif Yenen'in nasıl bir marka kişili olduğunu ve bu turlarda detaylara ne kadar özendiğini tekrar deneyimleyerek gördüm. Tura katılan tüm arkadaşlar da hayatın içinde önemli görevler üstlenmiş değerli arkadaşlar. Bence bu organizasyonlara daha fazla katılmak ve İstanbul’u içimize çekmek gerekmekte. Fener Rum Lisesi, Aya Yorgi Klisesi, Cibali, Edirnekapı, Ayvansaray özel fırınlar lokantalar neler var neler. Aynı zamanda Gastronomi Turu. Kendini geliştirmek hayatın içinde kalmak akışta kalmak çok önemli. Balat özellikle çok önemli. Bu turlara katılmak lazım.

gurkan1-026.jpg

*Bu hafta yine benim için ve ülkemiz için önemli bir arama konferansına katıldım. DEİK (Dış ekonomik İlişkiler  Kurulu) DTİK (Dünya Türk İş Konseyi) arama konferansı Taksim CVK Bosphorus Otelde gerçekleşti. Dünyanın 170 farklı noktasındaki Deik temsilcileri ile tanışma ve 2 tam gün otele kapanıp birlikte ülkemiz için daha faydalı neler yapabiliriz konu başlığında beyin fırtınaları gerçekleştirdik. Artık Arama Konferansları Moderatörü Duayen Prof. Dr. Oğuz Babüroğlu ile iyice kaynaştık. Daha önce de Tülin Ersöz ve Kadir Topbaş’ın ev sahipliğinde Bursa’da ki etkinlikte de beraber olduğumuzdan bira daha kaynaşırsak Oğuz hoca nın yardımcısı olacağım herhalde. Bu konferansta da çok değerli bir performans çıkardı. Başta DEİK Başkanı  ve üyeleri tebrik etmek lazım. Oğuz hoca ve ekibini ayrıca tebrik emek lazım. Deik Başkanı Ömer ağabey eski Müsiad başkanı. Cumhurbaşkanının en güvendiği kişilerden biri. Şu an ki Müsiad Başkanı da onun açtığı yoldan ilerliyor. Önce Müsiad’ı markalaştıran Ömer Cihad Vardan  bey şimdi de yeni yapılanan DEİK başkanı olarak görev yapıyor. Öncelikle çok sempatik ve pozitif bir insan. Herkese sevgi dolu. Ben biraz Gastronomi Turizmi konusunda zorlasam da gerekli tüm desteği vereceğini açıkça ifade etti. oturup ikili olarak nitelikli zaman ayırıyor olması da çok önemli idi. Bu değerli insanlar tesadüfen bu görevlere gelmiyorlar. Ülkemizin 20 yıl sonraki hedeflerini şu andan bu tarz kişiler oluşturuyor. Ömer Cihad Vardan aynı zamanda bir mühendis. Mac Donalds Cad cam yazılımlarını gerçekleştiren bir beyin.Enerji konusunda çok önemli bir firması var.

gurkan2-022.jpg

Bu konular haricinde; ülkemize hizmet eden aslında hepinizin evinde mutfağında farklı ürünler ile giren Zücaciyeciler Derneği Başkanı (Zücder) ve Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu Başkanı (Evfed) Ömer Ertuğrul Erdoğan’dan size bilgi vermek istiyorum. Ertuğrul başkan aynı zamanda  EVFED'in de Başkanı. Evimize ne kadar mutfak ürünü giriyorsa onun haberi olmadan girmiyor. Kendisi çok özel bir insan. Tam bir işadamı. İçi pamuk gibi çok pozitif. Sert görünümü altında iş bitirici icraatçı ve ülkesini milletini çok seven biri yatıyor. Hızlı kararlarla Bürokrasiyi aşabilen değerli bir lider. Bu tarz liderlerden ülkemizde daha fazla olsa Ülkemiz çok mesafe kateder. Ekibi de mükemmel.Yönetimdeki arkadaşları çok değerli.Türkiye de sanayici ve ülkemize değer katan pek çok isim yanında yer almakta. Sadece Zücder yıllık 3.5 milyar dolar ihracat yapıyor. Bence Cumhurbaşkanımızın bu dernekleri daha da fazla sahiplenmesi Türk sanayisini sahiplenmesi anlamına gelecek. Yolun açık olsun Ertuğrul başkan.

Gelelim ülkemiz İstanbul için çok önemli olan İstanbul Shoping Fest’e.Siz yazlıklarda fink atarken İstanbul’un sahipleri sıcak havada turistlerle İstanbul Shoping Fest’in açılışındaydı. Bu Organizasyon bence bugüne kadar olan açılışları arasında en iyisiydi. Neden mi Mekan ve Kareografi çok başarılı idi. Kapalı Çarşı içinde özel avlu içinde Osmanlı Saraylarından çıkma askerler ve cariyelerin size beklediğini düşünün. Çağlar Başkanın  yormadan kısa tutulan açılış konuşmaları sonrasında Valilik, Belediye vb tüm ileri gelenlerle Şark Kahvesi’nde samimi sohbet e Türk kahvesi içmek benim için bir zevk oldu.

gurkan3-017.jpg

Bu organizasyon dışardan eleştiren ukalalık yapan pek çok kişi olduğunu biliyorum ama bu konuda sevgili dostum Hicran Özbük‘ün ne kadar emek sarfettiğini iyi bildiğimden sonuna kadar destekliyorum. Hicran arı gibi çalışıyor ama kendi reklamını yapmıyor. Kız bu sene bu organizasyon sürerken şehre ülkeye katkı sağlamak için Dünyadaki en önemli Kongre Derneği olan ve ülkeye değer katacak olan ICCA (Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği) Akdeniz Bölge başkanı seçildi. Hala onu kutlayacağız hesapta ikimizin de vakti yok. Çağlar başkan çok akıllı doğru yöneticiye en zor görevi veriyor çekiliyor. Küçük bir detay bütçeleri de sen yarat diyor. Sponsorluk bulmak yaratmak Turizmin bu zor döneminde o kadar zor ki. Hicran ve ekibi özellikle BMD ve Perakendeciler derken hummalı işbirlikleri sonucunda şehre renk katan önemli bir organizasyon yapıyorlar. Kimsenin burada ruhu duymuyor belki ama Dünyanın en önemli blogger ve yazarları geliyor şehrimizde ağırlanıyor ve gidip ülkelerinde İstanbul’u yazıyorlar. Bugün çok önemli bir sosyal medya fenomenini ülkemizde ağırlamak için dolar bazında çok yüksek rakamlar ödemeniz hatta güvenlik garantisi vermeniz gerekirken Shopin Fest kapsamında Hicran 1 kuruş para harcamadan bu işleri çözüyor. Hem de en güzel mekanlarda…Hicranın yeni görevini tebrik ediyorum.Hicran’ın artık 2 şapkası vardı 3 oldu. İstanbul Shoping Fest Genel Müdürü, Kongre Turizmi Konuşması ICVB (İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Genel Müdürü) ve ICCA  Başkanı.Böyle değerli vizyonlu işkadınları oldukça ülkemizin sırtı yere gelmez.

Neyse şimdilik benden bu kadar bakalım haftaya neler yapacağım nerelerde olacağım kalın sağlıcakla ….Tatilinizi yapın.

gurkan4-016.jpggurkan5-013.jpggurkan6-012.jpggurkan7-006.jpg

gurkan-031.jpggurkan1-027.jpggurkan2-023.jpggurkan3-018.jpg

Gürkan Boztepe

gb@markadoktoru.com.tr  

Bu yazı toplam 683 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.