• BIST 100.237
 • Altın 278,901
 • Dolar 5,7272
 • Euro 6,3088
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 12 °C

Öfke Rüzgâr gibidir: Bir süre sonra geçer ama dalları kırılmıştır artık

Gürkan BOZTEPE

Meyerovitch’e Göre Felsefesi

Eva Meyerovitch, Mevlana’nın Yunan felsefesini ve İslam düşüncesini çok iyi bildiği halde her ikisinde de karar kılmadığını ve hakikati başka vasıtalarla aramaya devam ettiğini söyler.

Bunun için Mevlana daima, yüce hakikatin ve eşyanın hakikatinin akıl ile kavranamayacağını söyler. Aklın dağınıklığını tenkit eder. Mevlana’ya göre, dağınık akıl ışıkla ve inayetle aydınlanmayan beşeri ve cüz’i akıldır. Mevlana bu aklı, şehevi akıl diye isimlendirir. Buna rağmen, saf akla bağlı olan manevi akıl, insan varlığının en önemli kısmıdır der. Filozofik, teolojik ve psikolojik alanda çeşitli konuları işleyen bir kitaptır. Metafizik ve filozofik kavramlar konusunda Mesnevi’de derin bir sistem görülür.

gurkan-072.jpg

Orada, Yunan felsefesinin mefhumlarına birtakım doktrinal orijinal elemanlar ilave edilmiştir. Önceki fikirlerden etkileşen kavramlar bile; daha anlaşılır bir metot ve stil içinde sunulmuştur. Mesnevi, manevi vatanından ayrılmakla bir kavalın şarkısı altında, yeni eflatuncu düşünceni~ bir hatırlanmasıyla başlamaktadır. Mesnevinin her yerinde Eflatun’un felsefesi mevcuttur. Mevlana, Sokrates’e özgü diyaloglarla, muhatabını anlama sanatına çok büyük yer vermektedir. Ancak, Mevlana’nın kişisel doktrini Aristotelesçi fikirlerden oldukça uzaktır. Eva de Vitray Meyerovitch’a göre: Mevlana’da aklı ilgilendiren şey madde ve şekildir.

MEVLANA’DAN

Senin görevin aşkı aramak değil: Ancak onunla aranda kurduğun engelleri aramak ve bulmaktır. Aşkı arama, o kayıp değil. Kendini kaybet aşkı bul…

Yanlış ve doğru davranmayla ilgili fikirlerin ötesinde bir yer var. Seninle orada buluşacağım.

Yara, ışığın sana aktığı yerdir.

Üzülme, kaybettiğin her şey bir gün başka surette geri döner.

Sessizlik Tanrı’nın dilidir. Kalan her şey kötü çeviridir.

İnsan gözdür, öte yanı deriden, etten başka bir şey değil. Gözü, neyi görürse değeri o kadardır insanın.

Diken ekersen, gül devşiririm mi dersin? Gül dikmezsen, hiçbir fidan gül vermez sana. Dereler buğdaydır âdeta, bu dünya ise değirmen; fakat değirmene kerpiç götürürsen, ancak toprak elde edersin.

gurkan1-057.jpg

MEVLANA KİMDİR?

Mevlana felsefesi, Muhammed Celâleddin-i Rûmî (30 Eylül 1207- 17 Aralık 1273) nin hayat anlayışı ve takipçilerinin yorumlarıyla şekillenen “Mevlevilik” yolunun kaynağıdır. Mevlana, bugünkü Tacikistan sınırları içinde kalan Vahş ) kasabasında doğmuştur. Annesi, Belh Emiri Rükneddin’in kızı Mümine Hatun; babaannesi, Harezmşahlar hanedanından Türk Prensesi, Melîke-i Cihan Emetullah Sultan’dır. Babası,‘alimlerin sultânı’ unvanı ile tanınmış, Muhammed Bahâeddin Veled; Büyükbabası, Ahmed Hatîbî oğlu Hüseyin Hatîbî’dir.

”Efendimiz” manasına gelen Mevlâna adı, kendisine karşı duyulan büyük saygının belirtisi olarak verilmiştir, dönemin İslâm kültür merkezlerinden Belh kentinde hocalık yapan ve Sultan-ül Ulema (Âlimlerin Sultanı) lakabıyla anılan Bahaeddin Veled’in oğludur.

Bu hafta Şebü Aruz sebebi ile Mevlana Felsefesinden detay paylaştım.

Kalın sağlıcakla….

Gürkan Boztepe

gb@markadoktoru.com.tr

gurkan2-053.jpg

Bu yazı toplam 401 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.