• BIST 95.759
 • Altın 276,120
 • Dolar 5,7206
 • Euro 6,3479
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 23 °C

Okullar Açıldı Tekkelerden Ne Haber?

Tansu BAYRAKDAR

Din görevlisi (İmam, Vaiz, Müezzin) yetiştirmek amacı ile bugünkü İmam Hatip Liseleri’nin kökü olarak 1913 yılında kurulan ve daha sonra Medresetü-l Vaazin ile Medresetü-l İrşad birleştirilerek Medresetü-l Eimmeti vel Hutaba, adını alan Bu okullar ömürlerini 3 Mart 1924 tarihli Tevhid-i Tedrisat Kanunu’na kadar  sürdürmüştür. Konya milletvekili Refik Bey (Koraltan) ve beş arkadaşının önerisiyle meclise sunulup kabul edilen Tekke ve Zaviyeler ile Türbelerin Seddine ve Türbedarlar ile Bazı Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun; bütün tarikatlarla birlikte şeyhlik, dervişlik, müritlik, dedelik seyitlik, çelebilik, babalık, emirlik, halifelik, falcılık, büyücülük, üfürükçülük, gaipten haber vermek ve murada kavuşturmak amacıyla muskacılık gibi, eylem, unvan ve sıfatların kullanılmasını, bunlara ait hizmetlerin yapılmasını ve bu unvanlarla ilgili elbise giyilmesini de yasaklamıştır.

Ayrıca yasa ile Türkiye Cumhuriyeti içinde padişahlara ait ya da bir tarikata çıkar sağlamaya yönelik tüm türbeler kapatılmış, türbedarlıklar kaldırılmıştır. Yasaya aykırı davrananlara para ve hapis cezası getirilmiştir.

Yasa, 1982 anayasasında inkılâp kanunları; (anayasanın 174. maddesine göre anayasaya aykırılığı iddia edilip iptal edilemeyecek kanun) arasında kabul edilerek koruma altına alınmıştır.

12 Eylül 2010 Referandumu sonucu kabul edilen ve halen meriyette olan Anayasa’nın Beşinci Kısım çeşitli hükümler İnkılâp kanunlarının korunması 17. maddesinde derpiş edilen 8 maddelik ATATÜRK Devrimi olan inkılâp kanun maddeleri şeklen ŞİMDİLİK aynen korunmaktadır.

ANCAK İHLAL EDİLMEDİKLERİNİ KİMSE SÖYLEYEMEZ.

1- 03 Mart 1924 tarihli ve 430 sayılı Tevhidi Tedrisat Kanunu

2- 25 Teşrinisani 1341 tarihli ve 671 sayılı Şapka İktisâsı Hakkında Kanun.

3- 30 Teşrinisani 1341 tarihli ve 677 sayılı tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddi’ne ve Türbedarlar ile Bir takım Ünsanların Men ve ilgasına Dair Kanun.

4- ….. 743 sayılı kanun…..

5- …..1288 sayılı kanun…..

6- …..1353 sayılı kanun…..(konumuzla ilgili olmadığından tafsilatlı yazmadım)

7- 26 Teşrinisani 1934 tarihli ve 2590 sayılı Efendi, Bey, Paşa gibi Lâkap ve Unvanların kaldırıldığına dair Kanun.

8- 03 Kânunuevvel 1934 tarihli ve 2596 sayılı Bazı Kisvelerin Giyilemeyeceğine Dair Kanun.

Şimdilik dedim zira hazırlanan Anayasa metninden bu maddeler allem kellem edilip çıkartılacağından ihlallerine de son verileceği muhakkak.

“Meslek Lisesi Memleket Meselesi”

03 Mart 1924 tarihinde maksadını aştığı gerekçesi gösterilerek Tevhidi Tedrisat Kanunu ile kapatılan Medresetü-l Eimmeti vel Hutaba,’nın yerine İmam, Hatip mesleğini icra etmek maksadı ile kurulan İmam Hatip Liseleri 4 yıllık ortaöğrenim seviyesinde idi. Bu okulların müdürleri özel bir din eğitimi görmemişlerdi.

Daha çok deneyimli eğitimcilerdi ve amaçları Cumhuriyet’e bağlı, aydın din adamları yetiştirmekti. Ders saatlerinin çoğu bilim ve yabancı dil dersleriydi ve dinle ilgili dersler ikinci plandaydı.  İmam Hatip Mektepleri 1930’da kapatılmıştır.

22 Mayıs 1972’de yayımlanan bir yönetmelikle, İmam Hatip Okulları ortaokuldan sonra 4 yıl eğitim veren bir meslek okulu haline getirildi. 1973 yılında bu okullara İmam Hatip Liseleri (İHL) adı verildi. Bu dönemde İHL mezunlarında fark dersleri vermeden üniversitelerin edebiyat kollarına gidebilme hakkı tanınmıştır.

16 Ağustos 1997 tarihinde dönemin başbakanı Mesut Yılmaz döneminde çıkarılan 4306 sayılı sekiz yıllık kesintisiz öğretim yasası, İHL’lerin ortaokul kısmının kapatılmasına yol açtığı için İHL’ler açısından bir dönüm noktası oldu. Yasa ile imam-hatip liseleri 4 yıllık liseler haline gelmiş oldu.Şimdi “çok büyük reform gerçekleştirildiği” sloganı ile 4 yıllık ortaokul kısımları açıldı.

Meslek Liselerinin amacı

-Yiyecek, İçecek Hizmetleri

-Raylı sistem teknolojisi

-Muhasebe ve finansman

-Denizcilik

-Çocuk gelişimi eğitimi

-Elektrik- Elektronik teknolojisi

-Adalet alanı

Gibi 50 dalda Teknisyen yetiştirmek, hem de ilgili fakültelere alt yapılı öğrenci yetiştirmektir.

Örneğin Yiyecek içecek hizmetleri meslek lisesinden mezun olanlar Otellerde, Restoranlarda çalışabilecekleri gibi Gıda Mühendisliği Fakültesine gidip alt yapılarının üzerine akademik bilgi eklemelerine de olanak sağlamak.

Adalet Alanı ile ilgili meslek lisesinden mezun olanlar Adliyelerde kâtiplik vs. hizmetleri alaylılara nazaran bilinçli olarak ifa edebilecekleri gibi, Hukuk Fakültelerine gidip meslek Lisesinde edindikleri alt yapılar üzerine akademik bilgi eklemelerine, Hâkim Savcı olmalarına olanak sağlamak.

İmam Hatip Liseleri de bir meslek lisesidir dolayısı ile mezunlarının akademik kariyer yapmaları ancak İlahiyat Fakültelerinde olmalıdır.

Nasıl Yiyecek İçecek hizmetleri meslek Liselerinden mezun olanların alt yapılarının üzerine Mühendislik eğitimi aldırılıp Köprü, Baraj inşa ettirilirse o köprü, o baraj yıkılmaya mahkûm olur.

Nasıl mühendislik fakültesinden (Teknik Üniversite den) mezun olan bir Mühendis İmamlığı yüzüne gözüne bulaştırırsa, İlahiyat Fakültesinden mezun olan bir İmam da Devlet yönetebilir.

ALLAH ENCAMIMIZI HAYREYLESİN..

Tansu BAYRAKDAR

tanbayrakdar@gmail.com

Bu yazı toplam 893 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.