• BIST 102.494
 • Altın 226,927
 • Dolar 5,3255
 • Euro 6,0377
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 3 °C

Onursal Adıgüzel: ‘15 Temmuz'da En Güzel Cevabı Halkımız Verdi’

Onursal Adıgüzel: ‘15 Temmuz'da En Güzel Cevabı Halkımız Verdi’
Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, gazetemize ve sitemize gündeme dair soruları cevapladı.

CHP'li Vekil Onursal Adıgüzel: ‘ Darbeleri önlemenin yolu, demokrasiden, evrensel hukuktan, insan haklarından geçer’ dedi.

Mehmet Köpüklü (Özel Haber)

editor@birincibolge.com

aaaa.jpg

15 Temmuz’dan sonra 45 günlük süreçte CHP’ye 45 bin başvurunun geldiğini belirten CHP’li Vekil, ‘İnsanların çoğu FETÖ ile ilişkisi olmadığı halde ihraç edildiklerini, tutuklandıklarını, kötü muameleye maruz kaldıklarını söylüyor’ şeklinde konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, 15 Temmuz gecesinden ülkemizde yaşanan süreci ve gündeme dair soruları gazetemiz Birincibölge ve internet sitemize değerlendirdi.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul birinci bölge milletvekiliyim. Aynı zamanda partimizin en genç milletvekili unvanını taşıyorum. 2010-2011 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları MYK üyesi olarak görev aldım.

2011-2012 yılları arasında ise Gençlik Kolları Örgüt ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendim.

onursal-adiguzel-4.jpg

Cumhuriyet Halk Partisi 18. Olağanüstü Kurultay’ında ve 34. Olağan Büyük Kurultay’ında Parti Meclis’i üyeliğine seçildim. Siyasi çalışmalarıma TBMM, AB Uyum Komisyonu, Türkiye- AB Karma Parlamento Komisyonu ve CHP Kadın Çocuk Hak ve İhlalleri İnceleme ve İzleme Komisyonu üyesi olarak devam ediyorum.

-* Türkiye Kritik Günlerden geçiyor. 15 Temmuz Darbe Girişimini Değerlendirebilir misiniz?

Adıgüzel- Öncelikle sizin aracılığınızla, Türkiye’nin demokrasisine ve özgürlüklerine kasteden 15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha şiddetle kınadığımı; darbelerden en büyük zararı görmüş insanların acılarına tanıklık ederek büyümüş bir genç olarak, hayatım boyunca sivil ya da askeri her türlü darbenin karşısında olduğumu belirtmek istiyorum.

Nasıl 15 Temmuz, Türkiye’nin yurttaşlarının temsil hakkına yapılmış bir askeri darbe ise, 15 Temmuz gecesi ardından yaşadıklarımız ise tam anlamıyla bir sivil darbedir.

-* Darbeye Karşı Milli İradenin, Türk Milletinin Tavrı Hakkında Görüşlerinizi Alabilir miyiz?

onursal-adiguzel1.jpg

Adıgüzel- Darbecilere, bu ülkenin yurttaşları sokağa çıkarak en güzel cevabı vermiştir. 15 Temmuz gecesi sokağa çıkanlar, tıpkı Gezi’de olduğu gibi demokrasimiz için, özgürlüklerimiz için direnme gücünü ortaya koymuştur.

-* Darbecileri Azmettiren Üst Akılda Kimler Var? Darbenin Arkasındaki güç Hakkında bilginiz var mı?

Adıgüzel- Elbette ki bu darbe girişiminin, dış güçlerden bağımsız olduğunu düşünmüyorum. Dünyadaki bütün diğer örneklere baktığımızda da zaten bunu görüyoruz. Ama burada asıl sorulması gereken, nasıl oldu da bu terör örgütünün uzantıları, ordu içinde darbe girişimi yapacak kadar güçlendi?  FETÖ üyelerini devletin içine yerleştirilenler kimler olduğu ortada

onursal-adiguzel-3.jpg

-* Darbe Tehlikesi Geçti mi? Bundan Sonra Aynı Kalkışmaya Tevessül Edenler Nasıl Önlenebilir?

Darbeleri önlemenin yolu, demokrasiden, evrensel hukuktan, insan haklarından geçer. Darbeleri gazetecileri, yazarları tutuklayarak, eğitim emekçilerini hukuksuz yere görevden uzaklaştırarak, ihraç ederek önleyemezsiniz.

-* Darbecilerin Yargılanmaları Nasıl Gerçekleşecek? Yargılanma Süreçleri Hakkında Bilgi verir misiniz?

Adıgüzel- Şu anda bir süreç işliyor. Türkiye’de uzun yıllardır devam eden yargının bağımsızlığı sorunu var. 30 günlük gözaltı süresi, maddi, hukuki dayanaktan yoksun hukuki sürece dayanmadan yürütülen ihraçlar, uzaklaştırmalar; gözaltı ve cezaevlerindeki işkence ve kötü muameleye dair iddialar. Bütün bunlar, bu sürece gölge düşürmektedir.

15 Temmuz darbe girişiminden sonraki 45 günlük süreçte CHP’ye toplam 45 bini aşkın başvuru yapıldı ve bu insanların çoğu FETÖ ile ilişkisi olmadığı halde ihraç edildiklerini, tutuklandıklarını, kötü muameleye maruz kaldıklarını söylüyor. Bu mağduriyetlerin yaşanmaması için temel yargılama ilkelerine bağlı kalınmalıdır.

-* FETÖ’nün Sivil Uzantıları Hakkında Neler yapılabilir?

Yargı süreci işletilmeden birilerini suçlu ilan etmek, linç etmek hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmaz.

-* Darbecilerin Ve Sivil Uzantılarının Boşalttıkları Yerler Nasıl Doldurulur. Kısa Vade de Olsa Bir Zafiyet Oluşturur mu?

Adıgüzel- Bizim yıllardır yaptığımız uyarılara, AKP iktidarı kulaklarını tıkadı. Görmezden geldi, çünkü işine geldi. Bugün ise bizim dediğimiz yere geldi. Dün devlete yerleştirdiği kişileri, bugün canhıraş bir şekilde ayıklamaya çalışıyor. Bundan sonra, bu süreçlerin tekrar yaşanmaması için yapılması gereken, devletin her kesiminde liyakatin esas alınmasıdır.

onursal-adiguzel5.jpg

-*Olağanüstü Hal Uygulaması Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

OHAL, KHK’ları izleri yüz binlerce insanın hayatını doğrudan etkiledi, etkilemeye de devam ediyor. Binlerce insan kamudan ihraç edildi, görevden uzaklaştırıldı.

-* OHAL’de Türkiye’nin Terörle Mücadelesi Gelişmelerden Eetkilenir mi?

Adıgüzel-Bu soruya verilmesi gereken yanıt aslında, OHAL’in terörle mücadelede ne kadar etkili olduğu. Bugünkü tabloya baktığımızda, pek de etkili olduğunu görmüyoruz. Neredeyse her gün bir şehit haberi alıyoruz.

-* Darbe Girişimi, OHAL İlanı Ve Darbecilerle Mücadele Ekonomimizi nasıl etkiler?

Adıgüzel- Türkiye ekonomisi darbe girişiminden önce de iyi bir sınav vermiyordu, 15 Temmuz’un ekonomiye etkisiyle ise bugün daha vahim bir tabloyla karşı karşıyayız. En son açıklanan rakamlara göre, işsizlik oranı yüzde onu geçmiş durumda. Asıl mesele iktidarın ekonomik sorunları geçiştirmek yerine çözüm odaklı acil eylemler ortaya koymasıdır.

-* Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Artvin Gezisinde Konvoyun Bulunduğu Araca Bir Saldırı Düzenlendi. Konvoya Yapılan Saldırı Sizce Kimler yaptı Arkasında Kimler var?

Adıgüzel- Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na ve parti konvoyumuza yapılan bu alçak ve hain saldırıyı bir kez daha lanetlediğimi belirtmek istiyorum. Bu saldırı, Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Genel Başkanımızın da ifade ettiği üzere, bu saldırının arkasında Türkiye’yi daha fazla karıştırmak isteyen kesimler vardı. Ama başarılı olamadılar.

-*13, Bu Tür Saldırılar Bundan Sonra da Olabilir mi?

Adıgüzel- Bu tür saldırıların bir daha olmasının önüne geçmek için gerekli tedbirlerin alınması ile yükümlü olan siyasi iktidardır. Güvenlik zafiyetinin bu kadar açığa çıktı bir ortamda elbette partimiz de Sayın Genel Başkanımızın korunmasına yönelik gerekli tedbirleri almaktadır.

onursal-adiguzel-2.jpg

-* Yaşanan Süreçte Sizce Bir Erken Seçim Gündeme Gelir mi?

Erken seçimle ilgili bir yorum yapmak şu an için çok spekülatif olur. Tüm gayretimizle yalnızca Meclis’te değil, aynı zamanda örgütümüzle birlikte sahadayız. Cumhuriyet Halk Partisi bugün Türkiye’nin içinden geçtiği bu karanlık süreçteki tek çıkış yolu.

 

10 EKİM 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.