• BIST 99.835
 • Altın 243,237
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 3 °C

Orman Bakanlığı'ndan Beykoz Açıklaması

Orman Bakanlığı'ndan Beykoz Açıklaması
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Basın Müşavirliği konuyla ilgili açıklama yayınladı:

Konuyla ilgili, Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri, "C tipi mesire yeri olarak kiralandı, Külliye tarzında bir yapı için izin alınmadı. Konunun Mahmud Efendi Külliyesi ile kesinlikle bir alakası yoktur." 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Basın Müşavirliği konuyla ilgili açıklama yayınladı:

08.01.2016 tarihli bazı basın yayın organlarında "Mahmud Efendi Külliyesi Yıkım Kararı" başlıklı haberlere yer verilmiştir. 
 
Yıldıztepe C Tipi Orman İçi Dinlenme Yeri; Orman Genel Müdürlüğünün 10.01.2013 tarih ve 44 sayılı olurlarıyla tescil edilmiştir. 20.01.2014 tarihinde ihale yapılmış; akabinde 61.300,00 TL yıllık kira bedeli ile en yüksek teklifi veren Msn Enerji Besicilik Gıda İnş. Turizm Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. ile kiralama sözleşmesi imzalanmış ve 31.01.2014 tarihinde saha teslim edilmiştir.

Beykoz Çavuşbaşı mevkiinde Külliye olarak verilen herhangi bir izin alanı yoktur. Söz konusu işlem külliye izni olmayıp, C tipi mesire yeri işletme hakkı kiralamasıdır. Konunun Mahmud Efendi Külliyesi ile kesinlikle bir alakası yoktur. İhalenin gerçeklemesi üzerine taraflarca sözleşme imzalanmıştır. 

 Burada yapılan denetimler sırasında;

• Vaziyet planında olmayan ek binaların yapıldığı, 
• Vaziyet planında zemin artı bir kat olarak onaylanmış olan 3 adet binanın 4'er kat yapıldığı ve taban alanlarının büyütüldüğü, 
• Vaziyet planında 200 m2 ve tek katlı olarak onaylanmış olan kır kahvelerinin taban alanlarının büyütüldüğü ve iki katlı yapıldığı, 
• Vaziyet planında otopark alanı olarak onaylanmış olan sahada 11 m. derinliğinde kazı yapıldığı ve yine sahanın bir kısmında ikinci katına devam edilmekte olan inşaat bulunduğu,
• Onaylı vaziyet planına uyulmadığı tespit edilmiştir.

 Kamuoyu ile paylaşıldığı gibi C tipi mesire yeri onaylı vaziyet planında öngörülen tesislerin, ihtiyaca cevap vermediği gerekçesiyle idaremize ulaşmış herhangi bir revize vaziyet planı müracaatı bulunmamaktadır.

 

MEVZUATTA YERİ YOKTUR

 C tipi mesire yerinde nelerin yapılıp nelerin yapılamayacağı vaziyet planında önceden bellidir ve izinsiz yapıların mevzuatta yeri yoktur. Birimlerimizce, İlgili firmaya imalat aşamasında vaziyet planına uygun davranmaları ve Sözleşme hükümlerine uyulması hususları anlatılmıştır.

 "Yıldıztepe C Tipi Mesire Yeri İşletme Hakkının Kiraya Verilmesi İşi Sözleşmesi'nin" 16.36 ncı maddesinde" İŞLETMECİ; tasdikli planda belirtilen kullanım alanlarının türünü, sınırlarını, kapasitelerini ve kullanım amaçlarını değiştiremez, ilave yapamaz" hükmü yer almaktadır.

 Bu sözleşme taraflarca imza altına alınmıştır.

"GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMİŞLERDİR"

 Görevlilerce yapılan incelemelerde tüm bu yapılan mevzuata aykırı imalatlar için "Suç Zaptı" düzenlenmişler ve görevlerini yerine getirmişlerdir. Yasal işlemler yapılmamış olsa görevliler suç işlemiş sayılacaklardır. Suç zaptı tanzim edilerek Cumhuriyet Savcılığına iletilmiştir.

 Vaziyet planı dışı yapılan iş ve işlemler yürürlükte bulunan mevzuatlara ve yapılan sözleşme hükümlerine aykırıdır. Bu konu ile de çok sayıda şikâyet bulunmakta olup, mevzuatlara göre işlemler gerçekleştirilmiştir. 

8 ŞUBAT 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.