• BIST 101.964
 • Altın 228,438
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0371
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 6 °C

Piyasa Teknolojiden Etkilenmeye Devam Edecek

Piyasa Teknolojiden Etkilenmeye Devam Edecek
Gelişen teknoloji ve yenilikler tüketici davranışlarına yansıyacak ve sektör online rezervasyon rakamlarında büyüme kaydedecek.

UNWTO'nun 2020 Turizm Görünümü Raporu'na göre ise uluslararası seyahat eden turist sayısı 2020 itibariyle 1.6 milyon olacak

2001- 2017 seneleri arasında Amerika pazarının, Avrupa pazarının 6 katı fazla büyüyerek senelik ortalama %6.8 büyüme rakamı gerçekleştireceği belirtildi.

Avrupa genelinde online seyahat acentesi kullananların sayısı %2 düşerken otellerin websitesini kullananlar %3 artacak. Amerika ve İspanya'da ise bu rakamlar nispeten sabit kalacak.

Seyahat ve konaklama sektörüne yönelik yazılımlar geliştiren şirket SiteMinder'ın Phocuswright ve h2c işbirliği ile yürüttüğü araştırma, önümüzdeki 2 sene boyunca sektöre yön verecek 5 önemli yeniliği gözler önüne serdi.

Önümüzdeki iki sene boyunca sektörü etkisi altına alması beklenen trendleri gözler önüne seren bir araştırmanın sonuçlarına göre Amerika pazarı Avrupa'yı sollarken, dev otel markaları etkinliğini artırmaya devam edecek. 

1) Bölgesel pazar gelişmeleri

Araştırmada yer alan çarpıcı sonuçlardan ilki, Amerika konaklama pazarının Avrupa pazarının önüne geçeceği yönündeki beklenti oldu. 2001- 2017 seneleri arasında Amerika pazarının, Avrupa pazarının 6 katı fazla büyüyerek senelik ortalama %6.8 büyüme rakamı gerçekleştireceği belirtildi. Bu rakam Avrupa'da %1.1 olarak kendini gösterecek.

Bölge piyasasının yeniden canlanmaya başlayacağını ve sektörde taleplerin yükselişe geçeceğini belirten SiteMinder Bölge Satış Direktörü David Chestler, "Gelişme konusunda daha temkinli olmak gerekiyor. Bu da lüks toplantı ve konaklama tesislerlerine yönelik yatırımların sınırlı sayıda ve gerek görüldüğü takdirde gerçekleştirilmesi ile mümkün olacaktır" şeklinde konuştu.

2) Otel zincirleri ve diğer oteller arasındaki yarış

Avrupa pazarının total büyümede yavaş bir seyir izleyeceğini ortaya koyan araştırmaya göre, Avrupa'da yer alan otel zincirleri bağımsız yatırımcılar tarafından yapılan diğer otellere kıyasla 3 kat daha hızlı büyüyerek 2017 itibariyle %58'lik bir paya sahip olacak. Bu rakam 2013'te %56 olarak gerçekleşmişti. Öte yandan otel zincirleri ve diğer oteller arasındaki tablo Amerika'da daha farklı seyir izleyecek. Pazar payları çok değişmeyecek ve otel zincirlerinin pazardaki payı %72 olarak gerçekleşecek. Bu da gösteriyor ki, büyük gruplar ve markalar dağılım ve fiyat konusunda anlaşmaya vardıkları takdirde daha iyi performans sergileyebilecek ve piyasa ekonomisine yön verecek. Araştırmada, Marriott ve Starwood gibi isimler büyük markaların daha da büyüyecek olmasının en iyi örneği olarak gösterildi.

3) Global anlamda online rezervasyon rakamlarındaki artış

Piyasa teknolojiden etkilenmeye devam edecek. Gelişen teknoloji ve yenilikler tüketici davranışlarına yansıyacak ve sektör online rezervasyon rakamlarında büyüme kaydedecek.

Nielsen'in Google için gerçekleştirdiği araştırmaya göre, tüketiciler ortalama 53 günlerini, seyahatlerini organize etmeye harcarken ortalama 28 farklı site kullanıyorlar. Öte yandan araştırmaya katılanların yarısından fazlası da seyahatlerine karar verirken sosyal medyadan etkilendiklerini belirtti. 2017 yılı itibariyle ise Avrupa'daki online rezervasyon rakamlarının %5 artarak %39 olacağı açıklanırken bu rakamlarının Amerika'da daha yüksek olduğu ve 2017 itibariyle %2 artarak %44'e ulaşacağı ifade edildi.

4) 'Mobil' olmak

Müzikten haberlere kadar iş dünyasının her aşamasını ele geçiren mobilizasyon kendini konaklama endüstrisinde de gösterecek. İstatistiklere göre, mobile cihazlardan gerçekleştirilen rezervasyon oranı %8 iken 2018 yılı itibariyle bu rakam %35'e yükselecek. Bunda, kazançlarını artırmak isteyen otellerin mobil cihazlardaki kullanımlarını kolaylaştıracak teknolojilere daha fazla ağırlık vermelerinin de etkili olacağı belirtildi.

5) Global Dağılım Stratejisi

Tercihlerin çeşitlenmesi ve seyahat konusunda insanların her geçen gün bilinçlendiğine dikkat çeken otoriteler, beklentileri karşılama noktasında farklı kanallar kullanılması gerektiğini ifade etti.Uluslararası turizmin değişen tüketici davranışlarıyla beraber patlayacağını belirten yetkililer bu durumun oteller için hem potansiyel kar hem de sıkıntı unsuru taşıdığını söyledi.

UNWTO'nun 2020 Turizm Görünümü Raporu'na göre ise uluslararası seyahat eden turist sayısı 2020 itibariyle 1.6 milyon olacak. Bu rakam oteller açısından olumlu karşılanıyor da olsa pazardaki yarışın daha da kızışacağını ifade etmektedir. Öte yandan 2017 yılında görülmesi beklenen direkt rezervasyon ve online seyahat acentesi kullanımı rakamlarında da değişiklik yaşanacak ve oranlar şu şekilde gerçekleşecek:

OTA'lar gerileyecek

Almanya'da online seyahat acentesi kullananların sayısı %4 düşerken otellerin websitesini kullananlar %3 artacak. Fransa'da ise OTA'ları kullananların sayısı yüzde 4 düşerken otellerin websitesini kullananlar %2 artacak. (Kaynak-TurizmdeBuSabah)

29 ŞUBAT 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.