• BIST 104.862
 • Altın 229,975
 • Dolar 5,4794
 • Euro 6,2177
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 7 °C

Sağlık Turizmi Sertifikalı Sağlıkçılar

Sağlık Turizmi Sertifikalı Sağlıkçılar
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında Antalya'da gerçekleştirilen "81 İl Koordinasyon Değerlendirme ve Planlama Toplantısı"nda, sağlık turizmiyle ilgili önemli kararlar alındı.

Sağlık Bakanlığı, sağlık turizminin öne çıktığı bölgelerde yabancı dil bilen personele ağırlık verecek. Hastanelerde sağlık turizmi sertifikası olan personel çalışacak.

Türkiye, önümüzdeki yıllarda sağlık turizminde sıçrama yapacak. 3 milyar dolar civarındaki sağlık turizmi gelirini 7 yıl içerisinde 20 milyar dolara ulaşmasını hedefleniyor.

Hastalar, yurt içi veya yurt dışından istedikleri zaman 17 farklı dilde bilgiler alabilecekler. Türkiye'de tedavi olmayı planlayan hastalar aynı zamanda tedavi öncesi veya sonrası konaklamalarını ayarlanabilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı da dâhil birçok kurum ve kuruluşun bulunduğu proje Ağustos ayından önce hizmete girmesi hedefleniyor.

Atılan adımlardan ilki Sağlık Turizmi Koordinasyon Kurulu'nun (SATURK) gelecek yıldan itibaren kurumsal bir yapıya dönüştürülecek.

Bu konuda yasa teklifi hazırlandı. Hazırlanan tasarıda sağlık turizmi bütün sektörü kapsayacak şekilde kurulmuş bir yapı tarafından yürütülecek. Sağlık Turizmi Koordinasyon Kurulu hizmet verecek.

Önümüzdeki yıldan itibaren kurumsal bir yapıya dönüşecek. Sistem ise Başkanlığın olduğu, alt komisyonlar, daire başkanlıkları olacak. 150 kişilik kadroya sahip tamamen bağımsız bir yapıya sahip olacak.

Antalya'daki düzenlene toplantıda farklı illerde farklı hizmetlerin ön plana çıkarılması adına kararlar alındı. Örneğin Antalya, yüz ve kol nakillerinde ön plana çıkarken, dünyanın en başarılı karaciğer nakilleri Malatya'da yapılıyor. Samsun'a kuzey ülkelerinden Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan'dan onkoloji hastaları geliyor. Muğla'ya da ağız ve diş sağlığı alanında çok sayıda hasta geliyor. Şu anda hangi ilde, hangi konuda başarılı hedeflere ulaşmış klinikler, insan kaynağı ve teknolojik altyapı inceleniyor.

Sağlık turizminin yabancı dil bilen sağlık çalışanı olmadan gerçekleştirilemeyecek. Özellikle İngilizce ve Arapçanın öne çıktı. Sağlık turizminin öne çıktığı bölgelerde yabancı dil bilen personele ağırlık verilecek. Hastanelerde sağlık turizmi sertifikası alanlar çalışacak. Bu konuda hazırlanan eğitim programında yılda 500 kişi sertifikalı programından mezun olacak. Onlar da öncelikle illerde ve hastanelerde çalışacak.

Sağlık Turizmi Koordinasyon Kurulu'nun, Türkiye'nin tanıtımını yaparken hastane değil bölge tanıtılacak, sağlık tesislerinin de teknolojik olarak altyapı açısından hazır hale getirilecek.

Uluslararası Hasta Destek Çağrı Merkezinde hizmet verilen dil sayısının artırılacak. Çağrı merkezi Ankara'da 6 dilde hizmet verecek. Sağlık turizminin en önemli ayağı yurt dışında ofisler oluşturulacak. Bu amaçla ağustos ayından itibaren yurtdışında bölge ofisleri açılacak. Bu ofislerin, yurt dışında kurumsal anlaşmalar yapılmasını sağlayarak hastaların Türkiye'deki en doğru noktaya ulaşmasının önünün açılacak.

Ayrıca, sağlık turizminin geliştirilmesi konusunda sağlık turizmi temsilcileri atanacak

Toplantıda konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık turizmiyle ilgili yeni yapısal bir kurumun oluşmasına yönelik çalışmalar var. Bunu hükümete sunduktan sonra yasalaştırılacak. 29 sağlık bölgesini de 31'e yükseltileceğini belirtti.

27 ŞUBAT 2016 BİRİNCİBÖLGE

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.