• BIST 104.797
 • Altın 229,260
 • Dolar 5,4622
 • Euro 6,1952
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 15 °C

Şimşek: Turizm Sektörünü Rahatlatacak Karar Başbakanlıkta

Şimşek: Turizm Sektörünü Rahatlatacak Karar Başbakanlıkta
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek "Havayolu işletmelerine ve terör mağduru KOBİ'lere kredi kolaylığı sağlayan kararname taslağını Başbakanlığa gönderdik" dedi.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Buna göre turizm sektörünün içinde bulunduğu olumsuz dönemi en az zararla atlatmasını teminen havayolu işletmeleri, yüzde 75 kefalet oranı ile kredi kullanabilecek. Diyarbakır, Hakkari, Mardin ve Şırnak'taki KOBİ'ler bu yıl daha esnek koşullarda Hazine destekli kefalet sisteminden yararlanabilecek.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, havayolu işletmeleri ile terör mağduru Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) Hazine destekli kefalet sistemi ile kredi kolaylığı sağlanacağını açıkladı.


Bakan Şimşek, söz konusu KOBİ'ler ve havayolu  işletmelerine kredi kolaylığı getiren kararname taslağının imzalanarak  Başbakanlığı gönderildiğini söyledi.

Şimşek "Sağlanacak kefalet tutarı yararlanıcı başına, filosundaki uçak sayısı 5 ve üzeri olanlara 15 milyon doları, 10 ve üzeri olanlara 25 milyon doları, 20  ve üzeri olanlara ise 45 milyon doları geçemeyecek.

Böylece, havayolu şirketleri  Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 60 milyon dolara kadar kredi kullanabilecek. Firmalara kullandırılacak kredilerin vadesi asgari 6 ay, anapara ödemesiz dönem  en fazla 2 yıl olmak üzere azami 8 yıl olacak. Yararlanıcılardan bir defaya  mahsus 5 bin lira başvuru ücreti ve her yıl bakiye kefalet tutarı üzerinden yüzde  1 komisyon alınacak."

Şimşek, Hazine destekli kefalet sisteminden daha önce seyahat  acentalarının yararlanmasınında  önünün açıldı. Bir diğer önemli düzenlemeyi de son dönemde artan terör olaylarından  olumsuz etkilenen KOBİ'lere destek olmak amacıyla yapıldı. Bu çerçevede Diyarbakır, Hakkari, Mardin ve Şırnak gibi illerinden herhangi  birinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin 2016'da daha esnek koşullarda Hazine  destekli kefalet sisteminden yararlanabilecekler.


Bakan Şimşek "Söz konusu KOBİ’lerin 1 Ağustos 2015 tarihi itibarıyla donuk alacak  nitelikli kredisi (vadesinde ödenmeyen tahsili zor krediler) olmaması kaydıyla,  bundan sonraki dönemde donuk alacak nitelikli kredilerinin olması kefalet  başvurusuna engel teşkil etmeyecek. Normal şartlarda bu durumda kredisi olan bir  firma KGF kefaletinden yararlanamıyor. Yeni düzenleme ile terör olayları  başlamadan önce bu durumda kredisi olmayan bir firmanın, terör olayları nedeniyle  kredilerini ödeyememiş olsa bile KGF kefaletinden yararlanmasına imkan  sağlıyoruz."

Düzenleme ile mevcut sistemde KOBİ'ler için yüzde 75 olarak uygulanan kefalet oranının da yüzde 80 olacağını bildiren Şimşek, "Yararlanıcılardan yıllık  bakiye kefalet tutarı üzerinden tahsil edilen yüzde 1 oranındaki komisyon yüzde  0,3 uygulanacak. Başvuru ücreti 250 lira yerine 100 lira olarak tahsil edilecek." dedi.


Hazine destekli kredi kefalet sistemini düzenleyen Bakanlar Kurulu  kararında yapılacak değişiklik ile turizm sektörünün, içinde bulunduğu olumsuz  dönemi en az zararla atlatmasını amaçladıklarını anlatan Şimşek, bu kapsamda  tarifeli ticari hava taşımacılığı yapmaya yetkili kılınan ve Türkiye’den yurt  dışına tarifeli sefer düzenleme izni bulunan havayolu işletmelerinin Kredi  Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle kredi kullanabilmelerini sağlanacak.

11 NİSAN 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.