• BIST 99.677
 • Altın 220,684
 • Dolar 5,3318
 • Euro 6,0564
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 3 °C

Taziye Defterine Yabancı Ülkelerin Temsilcileri Ne Yazdı?

Taziye Defterine Yabancı Ülkelerin Temsilcileri Ne Yazdı?
FETÖ tarafından yapılan hain darbe girişimi sonucu İstanbul Büyükşehir Belediye binası önünde şehit düşen vatandaşlarımız için hazırlanan anı defterine yabancı ülkelerin temsilcileri taziye mesajlarını yazmaya devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın dünyadaki mevkidaşlarına gönderdiği mektuplara cevap gelmeye devam ediyor.

Başkan Kadir Topbaş'ın yazdığı mektuba mevkidaşlarının verdiği cevaplar Türkçe olarak şu şekilde.

Josep Roig / UCLG Genel Sekreteri

Barselona, 1 Ağustos 2016

Sn. Kadir Topbaş
UCLG Başkanı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı
Konu: Türkiye’deki Darbe Girişimi

Sayın Başkan,

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı, ekibimiz ve dünyanın dört bir yanındaki üyelerimiz adına, 15 Temmuz tarihli başarısız darbe girişimi esnasında ve sonrasında yaşanan olaylardan ötürü en derin üzüntülerimizi ve endişelerimizi paylaşmak isterim.

Ayrıca şiddet olaylarına maruz kaldıklarını anladığımız ve bazı olaylar esnasında hayatlarını kaybetmiş olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına en içten taziyelerimizi sunarız.

Demokratik değerlerin ve hukukun üstünlüğünün egemen olmasını ve İstanbul halkının yeniden özgürlüklerini yaşayabilmelerini ümit ediyoruz.

Demokrasinin barışçıl kentler yaratmak için birincil faktör olduğu görüşünüzü paylaşıyor, her türlü darbe ve tiranlığa karşı birlik olarak daha aydınlık günlere çıkma dileğinize katılıyoruz.

Bu gündemin Belediye meclisinizin günlük sorumluluklarını yerine getirmesinde yarattığı karışıklığı ve tüm İstanbulluların yerel lideri olarak omuzlarınıza yüklediği önemli yükü ancak tahayyül edebiliriz.

Sizlere destek olmaya hazır olduğumu bildirir, bu zor zamanlarda şahsınıza, ekibinize ve İstanbul halkına en iyi dileklerimi sunarım.

Saygılarımla,

Josep Roig
UCLG Genel Sekreteri

----

Saifallah LASRAM / Tunus Belediye Başkanı

Tunus, 29 Temmuz 2016

Sayın Başkan,

15 Temmuz tarihinde ülkenizi hedef alan darbe girişimiyle ilgili 26 Temmuz 2016 tarihli mektubunuzu dikkatle okudum.

Siyasi vizyonunuza ve meşru yaklaşımınıza katılıyorum, zira insanların şeffaf ve tam olarak özgür bir şekilde ifade ettikleri demokratik seçimlerin ve hukukun yanındayız.

Sayın Başkan, Tunus (şehir) sakinlerinin ve Tunusluların demokrasi ve özgürlük istediği Ocak 2011 Devrimini takiben yaşanan karışıklık ortamında, şahsınızdan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinden büyük bir moral desteği gördük. Bugün Türkiye’deki demokrasiyi savunarak bizler de kendi inançlarımızı destekliyoruz.

İstanbul’un ve Türkiye’nin bu sınavı en kısa zamanda refah ve kalkınma içerisinde atlatmasını kalben diliyorum.

Sayın Başkan, lütfen en derin saygılarımı ve dostane selamlarımı kabul buyurunuz.

Saifallah LASRAM
Tunus Belediye Başkanı

----

Clara Doe Mvogo / Monrovia Belediye Başkanı

Kimden: Clara Mvogo [mailto:cdmvogo@hotmail.com] 
Tarih: Pazartesi, 1 Ağustos 2016 20:15 1
Kime: Istanbul Metropolitan Municipality
Konu: Re: A Book of Condolence opened at Istanbul City Hall

İstanbul’daki saygıdeğer dostlarımız ve meslektaşlarımız:

Taziye defterini şahsen imzalayabilmeyi tüm kalbimle dilerdim. Lütfen hayatını kaybeden masum insanlara yönelik taziye dileklerimi lütfen kabul buyurunuz. Monrovia halkı en içten taziye dileklerini sunar.

Saygılarımla,

Clara Doe Mvogo 
Monrovia Belediye Başkanı

----

 Dr Denver van Schalkwyk

Kimden: Denver Van Schalkwyk [mailto:DenverChristopher.VanSchalkwyk@capetown.gov.za] Tarih: 1 Ağustos 2016, Pazartesi 16:20
Kime: Istanbul Metropolitan Municipality
Cc: Denver Van Schalkwyk
Konu: Re: Cape Town, Informative Note from Istanbul
Önem: High

İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki Saygıdeğer Çalışma Arkadaşlarım,

Cape Town Belediye Başkanı Sn. Patricia de Lille adına, geçtiğimiz ay Türkiye’de kalkışılan darbe girişimine dair Bilgilendirme Mektubunu aldığımızı bildirmek ve Türk halkına geleceğe dair en iyi dileklerimizi iletmek isterim.

Cape Town Belediyesinin 2016 yılının Ağustos sonu Eylül başı tarihlerinde İstanbul da dahil olmak üzere Türkiye’ye bir ziyaret planladığını ve Cape Town Belediye Başkanının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına bir nezaket ziyaretinde bulunma talebini yakın bir zamanda Ankara’daki Güney Afrika Büyükelçiliğine bildireceğiz.

Umarım yukarıda bahsedilen hususlar sizin için de uygundur, iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla,

Dr Denver van Schalkwyk

Müdür: Dış İlişkiler

Belediye Başkanı Özel Kalemi

12 Hertzog Boulevard

Cape Town, 8000

SOUTH AFRICA

e-posta:  denver.vanschalkwyk@capetown.gov.za

website:  www.capetown.gov.za/externalrelations

----

Yabancı Ülke Temsilcileri de İBB binasına gelerek taziye anı defterini imzaladı.


Meksika İstanbul Başkonsolosu Taziye Mesajı

buyuksehir-mksk1.jpg

Meksika İstanbul Başkonsolosu  Jose Antonio Mendoza Labra, Belediyemiz Başkanlık binasında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan vatandaşlarımız için açılan taziye defterine yazdığı mesajda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza taziyelerini sunarak, Türk halkı, demokrasisi ve kurumlarının yanında olduklarını ifade etti.

 Pakistan İstanbul Başkonsolosu Taziye Mesajı

buyuksehir-pkstn1.jpg

 

Pakistan İstanbul Başkonsolosu Yousaf Junaid ise ülkemizin seçilmiş hükümetine karşı küçük bir terörist grupça gerçekleştirilen kalkışmayı kınadığını, Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve yalnızca dostları değil kardeşleri olarak gördüğü Türk halkına desteklerini takdim ettiklerini belirtti.

Pakistan Başbakanı Nawaz Sharif’in de bu girişimi aynı gün içerisinde Pakistan hükümeti ve Pakistan halkı adına şiddetle kınadıklarını ifade ederek, şehitlere Allah’tan rahmet ve geride kalanlara sabır niyaz ettiğini belirtti.

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Taziye Mesajı

buyuksehir-ukranya.jpg

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Vasyl Bodnar, Belediyemiz Başkanlık binasında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan vatandaşlarımız için açılan taziye defterine yazdığı mesajda demokrasiyi ve vatanını korurken hayatını kaybeden vatandaşlarımıza taziyelerini sundu. Bodnar ayrıca Ukrayna halkının Türk dostlarıyla güçlü bir birlik içerisinde olduğunu belirterek Türkiye’nin bu başarısız darbe girişim sonrası kenetlenerek daha da güçlü olacağını kaydetti.

Vatikan Devlet Temsilcisi Taziye Mesajı

buyuksehir-vtkn1.jpg

Vatikan Temsilcisi Paul Tuncu da hayatını kaybeden vatandaşlarımız için taziyelerini sunarak derin üzüntülerini ifade etti. Vatikan'ın Türk halkı ile dayanışma içinde olduğunu ve masum insanları öldürmenin hem Tanrı’ya hem de insanlığa karşı suç olduğunu yazdı

3 AĞUSTOS 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.