• BIST 95.411
 • Altın 222,022
 • Dolar 5,3450
 • Euro 6,0975
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara -5 °C

Turizmin Sorunları Bilimsel Olarak Tartışıldı

Turizmin Sorunları Bilimsel Olarak Tartışıldı
Turizm Pazarlamasında yeni yaklaşımlar yeni arayışlar paneli, İstanbul Ticaret Üniversitesinde gerçekleştirildi

İstanbul Ticaret Üniversitesi 15. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları kapsamında gerçekleşen panelin açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Özgür Çengel yaptı. 

İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Turizm ve Otelcilik Bölümü Hocalarından Prof.Dr. Nüzhet Kahraman’ın Başkanlığında yapıldı. 

Turizm ve pazarlama  bölüm hocalarının da katıldığı toplantıda  Prof Dr. Nüzhet Kahraman, Turizmimizdeki düşüş geçici bir durum. Türkiye komşularda olan olumsuz gelişmeler,içerde süregiden terör olayları,Türkiye nin dünya turizm pazarlarında kan kaybetmesine neden oldu...Ayrıca tüm ülke turizmcilerinin pazardan pay kapmak için kıyasıya  rekabet çalışmaları,önümüzü görmemize engel oldu. İşte bu kan kaybını etkin pazarlama stratejilerimizle nasıl en aza indirebiliriz,dünya turizm pazarındaki durumumuzu nasıl değiştirebilirizi konuşmak için toplandık. Ülkemizin turizm ürünü haline gelmemiş bir çok değeri var. İşte değerleri çok yüksek bu ürünleri teşkil etmemiz için,önce hizmet ve ürünü hazır hale getirmeliyiz.Ürün talep edilir hale gelince,tanıtıma başlayabiliriz aksi halde tanıtıma yapılacak yatırım harcamaları beyhude olur.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık ’’Acı bir tablo ama ne yazık ki…Bu konuda kurgu çok çok…Kitle turizminin en önemli kazancı alt yapı.Pazarlamadaki usulle ilgili farklı bir tasarım gerek.2014 de başlayan aşağı gidiş gelerek bu durumu ortaya çıkardı.Turizm endüstrisi tehdit altında.2035 yılı için Dünya Turizm Örgütünün bakış açısını görmek lazım. Ürün sanal bir şey,deneyimle haz alındığında algılanıyor…İnsan ile insana hizmet en zor iş…ve yorucu…Tüm ülkeyi turizm ürünü haline getirmek,içeriğini derinleştirerek çeşitlendirmek,cazip hale getirmek gere.Yaşam tarzı ürün yaratmek lazım,gastronomik yapımızı da kullanmak şart.Mutfak kültürümüzü artık ön plana almalıyız. Bütünleşik hale getirerek kendi halkımızın da ayni şartlarda almasını sağlamalıyız…Yani sonrası doğru tanıtım doğru pazarlama…Farklı hedef kitleyi de iyi seçmek gerek.farklılıkları teknolojiyle kabul ettirmek ve rekabette de hız ve farklılık yaşatmak gerek.Paket modelleşmesinde kalite ve inovasyon olmazsa olmaz."

 
Delicias ve turkia.com Yön.Kurulu başkanı İskender Çayla;''Türkiye olağan üstü bir turizm ülkesi 21.yüzyılda turizm trendleri çok farklı, alt yapının oluştuğunda hem fikirim ama Türkiye tanıtım işinde yanlışlık yaptı. Bölgesel ve destinasyon tanıtımlarına çok geç geçildi. Nereden turist istiyorsak, şu an elimizde eskisinden çok almaya olanaklar var. Reklam tasarım modellerimizde değişiklik yaptık.Reklam yazılarımıza bir inovasyon getirdik eskiden resmi koyar altına neresi olduğunu bile yazmadan ülke adımızla yayardık,merak edip gelsinler diye ama biz şimdi algıda farklılık yaratmak için önemli şeyler yaptık. Biz Örneğin,bir astronot figürünün altına Kapadokya destinasyonumuzu koyup *Aya gidemiyorsan, Kapadokya'ya git* yazısını koyduk ve bu reklamları instagramda, yurt dışındaki ülkelerin instagram sayfalarına koyduk…Biz artık sosyal medyayı özellikle instagramı çok kullanıyoruz iyi bir reklam mecra…Netice olarak reklam tasarılarımızda da inavasyon olmalı. Kalder bu modelleşmeye kalite diyor.Elimizdeki olanaklarla farklılık yaratmak."

itu1.jpg
Prof. Dr. Nüzhet Kahraman bir değerlendirme konuşması yaptı. Kahraman: ’’Turizmdeki bu olumsuz durumun geçici olduğuna kendimizi ikna ederek başlamalıyız. Bu hammadde elimizde olduğu sürece ,genç insan ve dinamik yapımızla özellikle eğitilmiş insanımızla aşacağımıza inanıyorum…Bu panel bize iyi mesajlar verdi…Her ne kadar salonumuzda turizmimizin durumu çok olumsuz gibi görünsede benim algım öyle değil…Sadece sorunun ciddiyeti üzerinde,olumluya nasıl döndürebilirizi çözmek için konuştuk…Tabii ki işletmecilerin etkilendikleri  kadar biz eğitimciler akademisyenler ve öğrenciler bunun farkına varamayız.

İşletmeciler konunun ağırlığı altında oldukları için bu zor tabloyu ortaya koydular. Görüşleri , önerileri ve kullandıkları teknikleri ile zorlukları aşacaklarına inanıyorum.Ama bunu kısa sürede beklemek yanlış olur.

Bu konu ucu açık bir konjektürel durum. Güvenlik açısından bu ucu açık sorunu ortadan kaldırdığımız zaman Türk Turizmi yine ivme kazanarak yükselişe geçecektir.Bu sorunu hep birlikte aşacağız.

Turizm sektöründeki insanlarımız bunu çok hızlı bir şekilde algılayıp çözüm üretip uygulamaya hazırdır. Ama bazen dağınık bir şekilde uygulanan etkileşimleri bu halden kurtulup daha derli toplu koordineli ve daha bütünleşik şekilde çözümlerlerse,toplam faydayı daha yüksek bir noktaya taşıyabilirler.

itu2.jpg

Olumsuzlukları en aza indirmek için çok çalışmalıyız. Ben inanıyorum ki bu günler geçecek sıkıntılar aşılacak…Değerli katılımcılara konuşmacı dostlara içten teşekkürlerimi sunuyorum.’’

13 NİSAN 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.