• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara 5 °C

Türkçe Bayramı'nda 46 Ülkeden 540 Öğrenci Buluştu

Türkçe Bayramı'nda 46 Ülkeden 540 Öğrenci Buluştu
Yunus Emre Enstitüsü’nce (YEE) gerçekleştirilen 2. Türkçe Bayramında bu yıl 46 ülkeden 540 öğrenci biraraya geldi.

Ülker Sports Arena’daki etkinlikte Osmanlı sokağı temalı dekor önünde bayram gelenekleri, Hıdırellez ve askerlik canlandırmaları sahnelendi. 

"Türkçe Yaz Okulu" kapsamında 46 ülkeden 540 öğrenciyi Türkiye'nin 16 farklı ilinde ağırlayan Yunus Emre Enstitüsü, "Türkçe Yaz Okulu" finalini "Türkçe Bayramı" ile taçlandırdı.

İstanbul Ülker Sports Arena, kültür elçilerinin doğumdan ölüme kadarki süreci konu alan "İnsan ve Türkçe" temalı gösterisi ile dünyaya verdiği büyük mesaja sahne oldu. Öğrenciler sahneledikleri eserlerle dünyaya "Türkçe" barış, dostluk ve sevgi mesajları gönderdiler.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

turkce-bayrami5.jpg

Türkçe Bayramı'nın ilki geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde ve çok sayıda bakanımızın onurlandırmasıyla 60 ülkeden 500 öğrencinin katılımıyla 22 Ağustos'ta yine İstanbul Ülker Sports Arena'da gerçekleştirilmişti.

Yabancı öğrencilerin "İnsan ve Türkçe" temalı gösterisinin ilk bölümünde doğumdan askerlik dönemine kadar ki süreç işlendi. Doğum, çocukluk, ilkokul yılları, Hıdırellez'i konu alan gençlik yılları ve düğün gününden oluşan ilk bölüm; Kafkas ve Balkanlar ile Anadolu'nun farklı yörelerinden halk oyunları eşliğinde icra edildi.

Düğün gününü konu alan gösteri ise duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Gösteride Gaziantep'te bir düğün sırasında yapılan terör saldırısı, barkovizyona yansıtılan mesajla kınandı. Mesajda "Gaziantep'teki menfur saldırıda şehit olan vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Bir daha hiçbir düğünümüz yarım kalmasın, hiçbir sevincimize acı bulaşmasın" denildi.

BAŞÇAVUŞ ÖMER HALİSDEMİR AĞLATTI

Türkçe Bayramı'nın ilk bölümünün finali ise "askerlik" dönemi ile tamamlandı. Bir babanın asker oğluna yazdığı mektubun okunmasıyla başlayan bölüm finalinde barkovizyona Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz gecesi halka yaptığı çağrı ve kendi sesinden "Dua" şiir dinletisiyle halkın sokaklara inerek vatanını müdafaa ettiği tarihi görüntüler yansıtıldı.

turkce-bayrami8.jpg

Görüntüler eşliğinde sahneye çıkan askerlere halkın da katılması katılımcılardan büyük alkış aldı. Askerlerin en önünde bulunan astsubayın verdiği "Ben Başçavuş Ömer Halisdemir! Emret komutanım!" tekmili ile birlikte protokol de dahil olmak üzere salonda bulunan tüm katılımcılar ayağa kalkarak gözyaşları içinde, okunan 15 Temmuz şehitlerinin isimlerini alkışladı. Tekbirlerin de getirildiği "askerlik" dönemini konu alan gösteri sonrası şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve hep bir ağızdan büyük bir gururla İstiklal Marşı okundu.

NABİ AVCI: TERÖRE VERİLECEK EN GÜZEL CEVAP

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı,"Dünyanın her zaman sevgi, barış ve kardeşlik çağrısına ihtiyaç duyduğu bir dönemde İnsan ve Türkçe temasıyla tüm insanlığa sevgi ve barış çağrısında bulunarak kutsal bir vazife icra ediyorsunuz. Bu çağrı çağın ötesinden gelin tanış olalım, işi kolay kılalım diyen Yunus Emrenin çağrısıdır. Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım bu dünya kimseye kalmaz" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Türkçe'nin, büyük medeniyetler kurmuş bir milletin dili olduğunu, yaygınlık ve kullanım bakımından dünyanın sayılı dilleri arasında yer aldığını ifade ederek, dilin tarihi süreç içinde güçlü bir ırmak gibi geçtiği bütün coğrafyalardan kelimeler aldığını, bunları kendi renk musiki mayasında birleştirdiğini, kendi mührünü kelimelerine ve yapısına vurduğunu kaydetti.

Avcı, Türkçe'nin köklü ve güçlü bir dil olduğuna dikkati çekerek, zengin söz varlığı yapısıyla, Türkiye tarihini, kültürünü, sanatını ve medeniyetini taşıyacak güçte olduğunu anlattı.

Gönül dili olan Türkçe'nin, dünyayı sevgi ve barışla donatmanın en büyük fazilet olduğuna inanan Ahmet Yesevi'lerin, Yunus Emre'lerin, Sarı Saltuk'ların dili olduğunu dile getiren Avcı, şöyle devam etti:

"Dilimiz, harap etmeyi değil, mamur eylemeyi, gönüllere kin, nefret intikam tohumları değil, sevgi, şefkat, merhamet tohumları ekmeyi şiar edinmiş bir milletin dilidir. Türkçe, yüzyıllardan beri yeryüzüne hak ve hakikat yoluyla barış, güven, huzur ve adalet yaymak için mücadele veren erenlerin ve alplerin dilidir. Yedi iklimden turnalar misali ülkemize gelen sevgili öğrencilerimiz, siz artık misafir değil bu ülkenin birer evladısınız.

turkce-bayrami10.jpg 

Avcı, Türkçe Bayramı'nın teröre rağmen kutlanmasına da değindikten sonra sözlerini "Çok önemli bir badire atlattığımız bu günlerde hiç kokmadan, hiç çekinmeden ülkemize gelen meydanlarda bizimle birlikte demokrasiye ve Türkiye'ye sahip çıkan bizi kültürümüzü, dilimizi öğrenmek isteyen siz değerli öğrencilerimize şükranlarımı arz etmek istiyorum" diyerek tamamladı.

ŞEREF ATEŞ: ÖNEMLİ BİR MESAJDIR

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, 2009 yılından beri Türkiye'yi, Türk dilini ve kültürünü tanıtmak, Türkiye'nin diğer ülkelerle dostluğunu geliştirip, kültürel alışverişini artırmak amacıyla faaliyetlerin aralıksız sürdürülmekte olduğunu belirtti.

Enstitü Başkanı Prof. Dr. Ateş, "Yurt dışında ülkemizin dostlarını artırmak ve sevenlerini çoğaltmak için giriştiğimiz yoğun kültürel diplomasi faaliyetlerinin en seçkin unsurlarından biri de hiç şüphesiz Türkçenin öğretilmesidir. Yunus Emre Enstitüsü olarak biz, Türkçeyi öğretmeye, kadim kültürel değerlerimizi ve insanımızı dosdoğru anlatmaya çalışıyoruz. Öyle ki, gizli gündemlerinin arkasına saklanarak Türkçeyi karanlık senaryolarının bir parçası haline getirmek isteyenlerin aksine Yunus Emre Enstitüsü, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü desteği, devletimizin imkânları ve milletimizin samimi dualarıyla Türkçeyi dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar doğru bir şekilde öğretmeye gayret etmektedir. Bu faaliyetlerin en önemli halkalarından biri de Enstitümüzün her yıl düzenlediği Türkçe Yaz Okulu'dur. Bu sene 46 ülkeden 540 Kültür Elçimizin hain darbe girişimine rağmen davetimize uyup ülkemize gelerek insanımızla kucaklaşmaları hiç şüphesiz önemli bir mesajdır." dedi.

540 KÜLTÜR ELÇİSİYLE ANI FOTOĞRAFI

İş hayatı ile başlayan, "İnsan ve Türkçe" temalı Türkçe Bayramı'nın ikinci bölümünde Ahilik kültürü konu alındı. Kıyafetleriyle çeşitli meslekleri temsil eden dansçıların sergilediği gösterinin devamında iş hayatına başlayan genç esnafa hocası nasihat verirken kul hakkına azami riayet etmesini, eksik tartıda bulunmamasını istedi. Ticaretini hayırla sürdüren esnaf yaşlılık yıllarında aynada kendine bakarken gençlik yıllarını hatırlayıp neler öğrendiğinin ve yıllarca neler yaptığının nefis muhasebesini de yaptı. "Ölüm" sahnesi ile sonlanan gösterinin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, kendi ülkelerinin ve Türkiye'nin bayraklarıyla sahneye çıkan 46 ülkeden 540 kültür elçisiyle hatıra fotoğrafı çektirdiler.


28 AĞUSTOS 2016 BİRİNCİBÖLGE

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.