• BIST 99.835
 • Altın 243,317
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 3 °C

TÜRSAB'tan Hükümete Acil Eylem Raporu

TÜRSAB'tan Hükümete Acil Eylem Raporu
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, sektörün taleplerini bir rapor halinde Başbakan Binali Yıldırım'a sundu.

Turizm sektörü ile ilgili alınması gereken tedbirler ve atılması gereken adımlara ilişkin daha önce de hükümete sunulan bu raporda, "KDV yüzde 5'e çekilsin, vergiler ertelensin, SGK işveren payını devlet karşılasın, uçak yakıtı teşviği Sabiha Gökçen'e de verilsin, Seyahat acentalarına turist başına 20 Euro destek verilsin, Yenikapı'ya kruvaziyer limanı yapılsın" gibi talepler yer alıyor.

Başbakan Binali Yıldırım'ı ziyaret eden TÜRSAB, turizm sektörü ile ilgili alınması gereken tedbirler ve atılması gereken adımlara ilişkin hazırladığı raporu sundu.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy DEİK Yönetim Kurulu ile birlikte; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım'ı ziyaret etti. 


TÜRSAB'ın raporu

KDV yüzde 5'e çekilsin

-Turizm sektöründe KDV oranının tüm hizmetler için tek bir oran olarak uygulanması ve bir indirime gidilmesi. Halen konaklamada %8 diğer hizmetlerde %18 olarak uygulanan oranların tüm hizmetler için % 5'e çekilmesi.

-Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan işletme belgesi sahip işletmelerin 2016 yılında tahakkuk eden tüm vergilerin faizsiz olarak asgari bir yıl ertelenmesi.

SGK işveren payını devlet karşılasın

- 2016 yılı için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan işletme belgesi sahibi tüm işletmelerde çalışanların SGK işveren payının devlet tarafından karşılanması, bu işletmelerin ve 4B statüsünde çalışan rehberlerin prim ödemelerinin de faizsiz olarak asgari bir yıl ertelenmesi.

- Turizm taşımacılığında, söz konusu taşımanın Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan işletme belgesi sahibi bir işletme ile sözleşmeli yapıldığının belgelendirilmesi halinde kullanılan yakıttan ÖTV alınmaması.

Ecrimisilde indirim

- Otellerimizin ecrimisil, kira ve benzeri devlete ödenen bedellerinde indirime gidilmesi ve yenileme teşviklerinin verilmesi.

-Halen yalnızca sağlık turizminin içinde olduğu "Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi" kapsamına tüm turizm sektörünün dâhil edilmesi.

Sabiha Gökçen'e de teşvik

- Yayınlanan Hükümet kararı ile 1 Nisan-31 Ağustos 2016 tarihleri arasında verilecek 6000 Amerikan Doları tutarındaki charter desteğinin yeniden ele alınarak, pazarlara göre süresinin yeniden düzenlenip ilaveten Ortadoğu - İran pazarlarında hareketliliği arttırmak üzere İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın da ilave edilmesi.

Memura tatil

- Kamu çalışanlarına verilecek bir destek ile 2016 yılında ülke içerisinde tatil yapmalarının özendirilmesi.

Yenikapı'ya kruvaziyer limanı

- Son yıllarda sektördeki payı ve önemi giderek artan kruvaziyer turizminin önündeki en büyük engel olan İstanbul'daki liman sorununun Yenikapı miting alanında bir kruvaziyer limanı yapılarak çözülmesi.

- Kamu kurumları ve Belediyelerin düzenleyecekleri gezileri ilgili yasalar gereği zorunlu olduğu üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan işletme belgesi sahibi seyahat acentaları aracılığı ile yapılması ve kokartlı rehber kullanılması hususunda bir genelge ile uyarılmaları.

Turist başına 20 Euro destek

- Yurtdışından ülkemize yolcu getiren A Grubu Seyahat Acentalarına getirdikleri turist sayısına bakılmaksızın kişi başına en az 20 Euro destek sağlanması.

TÜRSAB, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ı da makamında ziyaret etti.

Bu görüşmede, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy halen çözülememiş bulunan A1 Yetki Belgesi ile ilgili olarak Danıştay kararına göre ilgili yönetmelikte yapılan değişiklik doğrultusunda, seyahat acentalarının sahip olduğu araçlara A1 Yetki Belgesi verilmesi konusunu gündeme getirdi.


TURİZM SEKTÖRÜNDE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER VE ATILMASI BEKLENEN ADIMLAR

Yapısal ve Mali Tedbirler

Turizm sektöründe KDV oranının tüm hizmetler için tek bir oran olarak uygulanması ve bir indirime gidilmesi. Halen konaklamada %8 diğer hizmetlerde %18 olarak uygulanan oranların tüm hizmetler için % 5’e çekilmesi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgesi sahip işletmelerin 2016 yılında tahakkuk eden tüm vergilerin faizsiz olarak asgari bir yıl ertelenmesi.

2016 yılı için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgesi sahibi tüm işletmelerde çalışanların SGK işveren payının devlet tarafından karşılanması, bu işletmelerin ve 4B statüsünde çalışan rehberlerin prim ödemelerinin de faizsiz olarak asgari bir yıl ertelenmesi.

Turizm taşımacılığında, söz konusu taşımanın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgesi sahibi bir işletme ile sözleşmeli yapıldığının belgelendirilmesi halinde kullanılan yakıttan ÖTV alınmaması.

Otellerimizin ecri misil, kira ve benzeri devlete ödenen bedellerinde indirime gidilmesi ve yenileme teşviklerinin verilmesi.

Halen yalnızca sağlık turizminin içinde olduğu "Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi" kapsamına tüm turizm sektörünün dâhil edilmesi.

Yayınlanan Hükümet kararı ile 1 Nisan-31 Ağustos 2016 tarihleri arasında verilecek 6000 Amerikan Doları tutarındaki charter desteğinin yeniden ele alınarak, pazarlara göre süresinin yeniden düzenlenip ilaveten Ortadoğu – İran pazarlarında hareketliliği arttırmak üzere İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın da ilave edilmesi.

Kamu çalışanlarına verilecek bir destek ile 2016 yılında ülke içerisinde tatil yapmalarının özendirilmesi.

Son yıllarda sektördeki payı ve önemi giderek artan kruvaziyer turizminin önündeki en büyük engel olan İstanbul’daki liman sorununun Yenikapı miting alanında bir kruvaziyer limanı yapılarak çözülmesi.

Kamu kurumları ve Belediyelerin düzenleyecekleri gezileri ilgili yasalar gereği zorunlu olduğu üzere T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgesi sahibi seyahat acentaları aracılığı ile yapılması ve kokartlı rehber kullanılması hususunda bir genelge ile uyarılmaları.

Yurtdışından ülkemize yolcu getiren A Grubu Seyahat Acentalarına getirdikleri turist sayısına bakılmaksızın kişi başına en az 20 Euro destek sağlanması.

Seyahat acentalarının sağlık turizmi faaliyetlerini arttırmaya ve teşvike yönelik olarak, seyahat acentalarının vergi istisnasından yararlandırılarak  sağlık turizmi hizmetleri ile ilgili vergi alınmaması  veya 6322 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 9. Maddesi ile 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun “Diğer İndirimler” başlıklı 89. Maddesi’nin 13. Fıkrası hükümlerinde belirtilen  %50  oranında vergi indirimi uygulanması için gerekli mevzuat düzenlemesinin acilen yapılması ve sağlık turizmi yapacak ya da halihazırda yapan seyahat acentalarına vergisel anlamda kolaylıkların sağlanması

2.Tanıtım ve İmaj çalışmaları

Bakanlığımızın tanıtım bütçesinin ciddi bir biçimde arttırarak sektör kurumları ile işbirliği içerisinde Pazar bazında bir imaj kampanyası başlatılması.

Yapılacak bu kampanyalarda dünyaca ünlü yüzlerin kullanılması suretiyle Türkiye algısının güçlendirilmesi.
Çok hızlı bir biçimde Pazar payımızı yükseltme olanağı olan başta Almanya, Ortadoğu, İran, Çin, Güney Amerika, Uzakdoğu, Asya Pasifik, Hindistan, Pakistan İskandinavya olmak üzere Pazar bazlı roadshowlar ve Workshoplar yaparak pazarların hareketlendirilmesi.

Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğu yönünde tanıtım çalışmalarının yürütülmesi

Bunlara ek olarak,

Turizm sektöründe yaşanan zor sürecin en az hasarla atlatılması amacı ile alınan önlemlerden özellikle sayıları oldukça fazla olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin yararlanmasının mümkünleştirilmesi

Yurtdışı Fuarlarına katılımın ve turizm, tanıtma ve pazarlama faaliyetlerinin desteklenmesine ilişkin, 14.11.2010 tarih ve 2010/9 sayılı tebliğin yalnızca asli fonksiyonu konaklama olan işletmeleri kapsaması ancak, ülkenin tanıtım ve pazarlamasının asıl itibariyle seyahat acentaları tarafından gerçekleştiriliyor olmasından hareketle, seyahat acentalarının da söz konusu tebliğ kapsamında alınması,

Söz konusu tebliğ ve bu tebliğe dayanak alınarak düzenlenen Yurtdışı Fuar ve Tanıtım Desteği hakkında Genelge kapsamında değerlendirilmesi ayrıca bu kapsamda seyahat acentalarının yurt dışında düzenlenen turizm fuarlarına katılımları ile yurtdışında geçekleştirilecek tanıtım ve pazarlama faaliyetleri için gerekli desteklerden yararlanılabilmesi için destek sağlanması,

1999 yılında turizmde yaşanan olumsuzlukları aşmak ve sektörümüzü ayakta tutmak üzere uygulanan Kalkınma Bankası kaynaklı Seyahat Acentalarımızın bir yıl önce getirdiği dövizin belli bir oranında düşük faizli bir yıl ödemesiz uzun vadeli (3-5 yıl) bir kredinin benzer bir modelle ve süratle sağlanması,

Turizm Teşvik Kanunu’ 13. Maddesi uyarınca Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli asli fonksiyonu konaklama olan işletmeler ile deniz turizmi tesislerinin ihracatçı sayılabilmeleri için yurtdışından 750 bin dolar ve üzeri döviz miktarı sağlamaları gerekmektedir’ şeklinde çıkan kararda asli fonksiyonu ülke içerisindeki turizm ürünlerini yurtdışına doğrudan pazarlamak ve bu hizmetleri sunarak yurt dışına satmak olan Seyahat Acentalarının yer alması hususunda düzenleme getirilmesi,

Gerek dünyada gerekse ülkemizde yaşanan terör olaylarının sektörümüze olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak amacı ile ülke olarak sahip olunan tarihi, kültürel ve turistik değerlerin, bir anlamda yeniden tanıtımı için projeler geliştirilmek suretiyle kaybedilen pazarların kazanılması,  turist trafiğinin yeniden canlandırılması için yeniden çalışmalar yapılması. Örnekse Brüksel havalimanında yaşanan bombalı saldırıdan sonra Belçika’nın gerçekleştirdiği ve elektronik ortamda yayınladığı ‘Neden Belçika’ya gidebilirsiniz?’ çalışması. 

Ayrıca bu çalışmalara ek olarak yurtdışından ülkemize turist akışının arttırılabilmesi için Sayın Başbakanımız veya Bakanımızın imzasını taşıyan bir davet mektubunun yurtdışında yaşamakta olan Türk Vatandaşlarının tatil programlarını ülkemizde gerçekleştirmeleri amacı ile gönderilmesi,

Uçuş başına verilen desteklerin Eylül ayına değil de yılsonuna kadar uzatılması için gerekli çalışmaların yapılması uçuş zincirlerinin Ağustos ayında kesilmesine engel olacak ve verilen desteğin amacına ulaşmasını sağlayacaktır,

BDDK tarafından sektörün bankalarla olan kredi ilişkilerini rahatlatmak amacıyla yapılan yönetmelik değişikliğinin Geçici 9. Maddenin (b) bendinde ‘Ancak, bu krediler için ilgili grup itibarıyla ön görülen oranlarda özel karşılık ayrılması bankaların ihtiyarındadır’ denilmektedir. Ancak, bankalar murakıp denetimlerinde karşılık ayırmama gerekçesi ile ilgili sorulara muhatap kaldıklarından bu maddenin işletilmesinde zorluklar yaşanmaktadır. Bu nedenle bu hükmün ‘özel karşılık ayırmazlar ‘ şeklinde kesin bir hüküm olarak düzeltilmesi.


Öncelikle, sektörün kaybettiği morali yeniden kazanabilmesi için, Devletin arkasında olduğu duygusunun kazandırılması, bunun içinde; Bankaların anlayışlı davranmasının sağlanması ve Devletin ilgili kurumlarının anlayışlı olması.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca özel bir düzenleme yapılarak turist taşımacılığı yapan araçların, ticari taşıma yapan araçlardan farklı bir kategoride değerlendirilmesinin temin edilmesi gerekmektedir. Zira; ticari taşıma düzenlenmesi içerisinde büyük karışıklıklar ve sorunlar yaşanmaktadır. Ayrıca TÜRSAB’ın UKOME’lerde temsil edilmesi son derece elzemdir.(Kaynak-turizmdebusabah.com)


17 HAZİRAN 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.