• BIST 104.862
 • Altın 230,226
 • Dolar 5,4794
 • Euro 6,2177
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 11 °C

Tuzla'da Beş Yeni Sağlık Tesisi Açıldı

Tuzla'da Beş Yeni Sağlık Tesisi Açıldı
Tuzla Belediyesi tarafından yaptırılan yeni sağlık tesislerinin toplu açılış töreni, Aydınlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Tuzla Belediyesi tarafından yaptırılan İstanbul’un ilk Eğitim Aile Sağlığı Merkezi olan Aydınlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezi, Tuzla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Orta Mahalle Şehit Necmi Yıldırım Aile Sağlığı Merkezi, İstasyon Mahallesi Şehit Selahattin Ergenekon Aile Sağlığı Merkezi ve Aydınlı Merkez Aile Sağlığı Merkezi, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun katıldığı törenle hizmete açıldı. 


Tuzla Belediyesi tarafından yaptırılan yeni sağlık tesislerinin toplu açılış töreni, Aydınlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

Düzenlenen törene Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkan Yardımcısı Dr. Savaş Başar Kartal, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Günal, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci, AK Parti Tuzla İlçe Kadın Kolları Başkanı Derya Bacacı, Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcıları, Tuzla Belediyesi Meclis Üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı: “Eğitim Kenti Tuzla” ve “Denizle Anılan Tuzla” vizyonuyla sayısız hizmete imza attık. Dünya Sağlık Örgütü’nün de tanımladığı şekliyle ruhen, bedenen ve sosyal yönden iyilik hali ile sağlıklı bir toplum oluşması için Tuzla Belediyesi olarak üzerimize düşen her konuda hizmet yaptık. Biz bu açıdan her türlü çalışmamızı ortaya koyduk. Vatandaşlarımızın isteklerini yerine getirmek bizim başarımızın ölçüsüdür. Yerel yönetimlerde sağlık hizmetlerinden vazgeçmemiz mümkün değil. Sağlık konusunda ilk günden itibaren bir çok hizmeti ilçemize kazandırdık. Aile Sağlığı hizmetine geçiş sürecinde sanal aile sağlığı merkezi olmadan bu sisteme geçen ender ilçelerden bir tanesi olduk. Bugün açılışını yaptıklarımızla birlikte 17 Aile Sağlığı Merkezi’ni hizmete kazandırdık. Aile hekimliği sistemine geçerken çok büyük bir avantaj sağladık. 

tuzlahastane2.jpg

Devlet Hastanemize ek bina yaptık. Sağlık ocaklarımızın standardını yükselttik. Aile sağlığı merkezlerinin gerek tıbbi malzeme gerekse fiziki ihtiyaçlarını karşıladık. 400 Yataklı Tuzla Devlet Hastanesi’nin ihale sürecini kolaylaştırdık. İnşallah bu yıl sonu da hizmete açılacak. Okan Üniversitesi’nin Tuzla’da hastane yapımı konusunda da elimizden geleni yapmaya çalıştık. 9 Aile Sağlığı Merkezimize Tuzlalı şehit isimlerini verdik. 4 tane 112 Acil İstasyonu yaptık. İstanbul nüfusunun yüzde 1’ine sahip olmamıza rağmen İstanbul’daki tüm hizmetin yüzde 17’sine denk gelen oranda evde sağlık hizmeti sunduk, sunmaya devam ediyoruz. Yeni başladığımız bir uygulama ile 100 kronik hastamızın sağlık durumunu sağlıkmetre ile online takip ediyoruz. Sağlam bir gelecek oluşturmak istiyorsak sağlıklı bir toplum oluşturmak zorunluluğumuzu biliyoruz ve sağlık hizmetlerini asla ihmal etmeden sürdüreceğiz” dedi.

tuzlahastane1.jpg
Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Tuzla Belediyesi tarafından Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’nin İstanbul’daki ilk örnek olduğunu söyledi. 

Bakan Müezzinoğlu, “Tuzla’da Şadi Başkanımızın öncülüğünde bugün Halk Sağlığı Uzmanlarının yetiştiği Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’nin açılışını yapıyoruz. İstanbul’da ilk örneği burada başlatıyoruz. Alie sağlığı merkezleri, koruyucu sağlık hizmetleri ve halk sağlığı merkezleri anlamında Türkiye’yi yeni bir boyuta getiriyoruz. Aile hekimlerimiz buralarda haftanın 7 günü 12’şer saat hizmet verecek, kronik hastalar da hafta sonları burada eğitim alacak. Obezite ile ilgili mücadele veren diyetisyenlerimiz halkımıza eğitim verecek. Kronik hastalıklarla ilgili yükümüzün azalmasıyla ilgili, kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, sağlıklı beslenme, haraketli yaşam, kötü alışkanlıklardan uzak durma veya bağımlılıklarla mücadelelerle ilgili buralarda halkımızın ve gençlerimizin sağlık bilincini edinerek yarınlara sağlıklı yürümelerini sağlayacağız. İnşallah önümüzdeki dönemde Türkiye’nin her köşesinde binlerce Halk Sağlığı Merkezi’ni güçlü bir şekilde milletimizin hizmetine sunacağız” dedi.

tuzlahastane3.jpg

Bakan Müezzinoğlu, “Tuzla Belediyesi tarafından yaptırılan bu bina, sağlık hizmetlerimizde bir modeldir. Bu modeli bu yıl içinde Türkiye genelinde 1000 adet yapmayı hedefliyoruz. Seneye 1000 adet yapmayı hedefliyoruz. Bu merkezlerin kronik hastalıklarda vatandaşlarımız için eğitim merkezi olmasını arzu ediyoruz. Tuzla’mızda bugün farklı güzellikleri değerli Tuzla Belediye Başkanımızın, sağlık hizmetlerindeki bu güzelliği inşallah Tuzla halkı yaşayacak. Tuzla’da kamu olarak sağlık hizmetlerini ideal bir noktaya taşıdık, taşımaya da devam edeceğiz. Tuzla’da hizmete açtığımız bu tesislerin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

tuzlahastane5.jpg

Tuzla Belediyesi’nin sağlık alanındaki yatırımlarından biri olan ve kullanımı İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne devredilen 3 birimlik Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’nde, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin gözetiminde hizmet verilecek. Eğitim Aile Sağlığı Merkezi,  bölgedeki nüfusun koruyucu sağlık hizmetleri başta olmak üzere artan sağlık hizmeti talebinin karşılanmasına yardım edecek ve yakındaki diğer aile sağlığı merkezlerinin üzerindeki yükü azaltacak şekilde planlandı.


Aydınlı Eğitim ASM’nin üst katında Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı bir diğer hizmet birimi olan Halk Sağlığı Merkezi yer alacak. Halk Sağlığı Merkezi’nde ağız ve diş sağlığı, beslenme ve diyet danışmanlığı, psikolojik danışmanlık, üreme sağlığı, röntgen gibi birimlerin yanı sıra başlangıçta cumartesi günleri ve akşam 17.00-21.00 saatleri arasında birinci basamak muayene ve acil müdahale hizmetleri de verilecek.

tuzlahastane.jpg

Tuzla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Tuzla Belediyesi, Şifa Mahallesi’nde eski Sağlık Ocağı’nın yerine 2 katlı, 20 üniteli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yaptı. 

Orta Mahalle Şehit Necmi Yıldırım Aile Sağlığı Merkezi

Tuzla Belediyesi tarafından yapılan Orta Mahalle Aile Sağlığı Merkezi, bölge halkına sağlık hizmeti sağlanmasında önemli bir ihtiyacı karşıladı. 

İstasyon Mahallesi Şehit Selahattin Ergenekon Aile Sağlığı Merkezi

Tuzla Belediyesi tarafından yapılan ve 4 birimde hizmet veren İstasyon Mahallesi Aile Sağlığı Merkezi, vatandaşların korucuyu başta olmak üzere sağlık hizmetlerinden daha kolay yararlanabilmesine olanak sağlıyor. 

Aydınlı Merkez Aile Sağlığı Merkezi

Tuzla Belediyesi tarafından yapılan Aydınlı Merkez Aile Sağlığı Merkezi’nde 6 doktor, poliklinik, aşı, üreme sağlığı, çocuk ve gebe izleme, hastalara ev ziyareti hizmeti veriyor. 

tuzlahastane4.jpg


Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na Tuzla Belediyesi Anne Çocuk Eğitim Merkezi kursiyerleri tarafından hazırlanan el yapımı bir aksesuar hediye etti. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, tesislerin açılış kurdelasını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Uzuner’e kestirdi. Bakan Müezzinoğlu, açılışın ardından binayı gezdi.

29 MART 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.