• BIST 94.499
 • Altın 244,697
 • Dolar 5,9310
 • Euro 6,6059
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 10 °C

Ümraniye Belediyesi Olası Bir Deprem İçin Çalışma Yaptı

Ümraniye Belediyesi Olası Bir Deprem İçin Çalışma Yaptı
Bundan 17 yıl önce bugün, 17 Ağustos 1999’da Türkiye en karanlık günlerinden birini yaşadı.

Saat 03:02’de gerçekleşen ve merkez üssü Gölcük olan deprem 45 saniye içerisinde binlerce can aldı. Ümraniye Belediyesi de, deprem gerçeğini göz önünde bulundurarak bir dizi çalışma başlattı.

Belediye 2012 yılı Ağustos ayında Afet Bilgi Sistemi (ABİS) mobil uygulamasını hayata geçirdi.

Yüz yılın felaketi” olarak adlandırılan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi acı bilançosuyla belleklerde iz bıraktı. Başta  Kocaeli, Sakarya, Yalova, İstanbul ile civar il ve ilçelerde büyük bir yıkıma sebep olan deprem, Ankara'dan İzmir'e kadar çok büyük bir alanda hissedildi ve binlerce cana mal oldu.

DEPREMİN HEMEN ARDINDAN İKİ BÜYÜK SORUN ORTAYA ÇIKTI: “İLETİŞİM VE ULAŞIM”

Deprem bölgesine akın eden insanların oluşturduğu yoğun araç trafiği nedeniyle TEM ve E5 kilitlendi. Trafik, yaralıların deprem bölgesinden hastanelere intikalini güçleştirirken, yardım araçlarının da deprem bölgesine ulaşımını geciktirdi. Bu durum bir kez daha, deprem öncesi ve sonrasında uygulanacak acil afet politikalarının hayati önemini gözler önüne serdi.

umraniye3-016.jpg

ÜMRANİYE’DE OLASI FELAKETLERE KARŞI TEDBİRLER ALINDI

Ümraniye Belediyesi, 17 Ağustos Depremi’nin 13. yıldönümünde “Afet Bilgi Sistemi’yle bir yeniliğe imza attı. Ümraniye İlçesi Afet Bilgi Sistemi (ABİS) akıllı haritayı hazırlayarak internet sitesinde vatandaşların hizmetine sundu. Projenin hayata geçirilmesi ile olası bir afet durumunda, belediye ekipleri ve ilgili kurumların ekipleri için ABİS kapsamındaki tüm bilgiler mobil ortamda erişime hazır durumda olacak ve afet müdahalesi bu bilgiler kapsamında gerçekleştirilecek.

umraniye4-015.jpg

ABİS Hakkında

Ümraniye Afet Bilgi Sistemi’nde; afet sonrası toplanma alanları, geçici iskân/çadır alanları, öncelikli yollar, alternatif yollar, sivil tahliye yolları, sahra hastanesi kurulacak alanlar, tüm hastaneler, eczaneler, ecza depoları, trafik kontrol noktaları, afet istasyonlarının yerleri “Akıllı Harita” üzerinde belirlendi. Ayrıca, ileri dağıtım ve lojistik destek noktaları, su istasyonları, fırınlar, soğuk hava depoları; tüm kamu kurumları, belediye hizmet binaları, muhtarlıklar, polis noktaları, su vanaları, yangın hidratları; ilkyardım koordine merkezleri, hastaneler, ambulans bekleme noktaları, yaralı toplama merkezleri gibi tüm hayati bilgiler yer aldı. Böylelikle adres bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilecek ve gerekirse raporlanabilecek şekilde bir yazılım oluşturuldu.

ACİL YARDIM BUTONU HAYAT KURTARIR

Yaşanabilecek herhangi bir felakette, vatandaşların “Acil Yardım Butonu’’ kullanması ile koordinat bilgileri anında Çağrı Merkezi’ne düşecek. Görevli operatör, bilgilerin geldiği yeri otomatik olarak tespit ettiği için acil müdahale ekiplerini seri ve doğru bir şekilde sinyalin geldiği yere yönlendirebilecek.

MOBİL ABİS (Mobil Uygulamalar ile acil eylem planları artık kullanıma hazır hale geldi.)

Ümraniye Belediyesi Mobil Uygulamalar bünyesinde; Mobil ABİS (Afet Bilgi Sistemi) Harita Uygulaması, 360° Fotoğraflara Erişebilme, Artırılmış Gerçeklik ve Acil Yardım butonu ile acil eylem planlarını aktif hale getirdi. “Hizmette ve Kalitede Örnek Belediye Olmak” vizyonu doğrultusunda, 2004 yılından itibaren çalışmalarına aralıksız devam eden Ümraniye Belediyesi, mobil uygulamalar ile acil eylem planlarını geliştirdi. Hayata geçirilen bu uygulamalar ile vatandaşların afet sırasında ve afet sonrasında can ve mal kaybının en aza indirilmesi amaçlandı.

BAŞKAN HASAN CAN: “TÜRKİYE 17 AĞUSTOS DEPREMİ İLE DERS ALMIŞTIR”

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can,  “Türkiye birçok deprem yaşadı ama bu deprem Türkiye’nin yaşadığı depremlerin en vurucu olanıydı. 7.4 şiddetinde olması önemli bir faktördü ama en önemli faktör vurduğu bölgenin nüfus itibari ile çok sayıda insanın yaşadığı bir yer olmasıdır. Yani Anadolu’nun herhangi bir yerinde 7,4 şiddetinde bir deprem olmuş olsaydı, bu denli insan kaybı yaşanmazdı. Resmî kayıtlara göre 17 bin civarında insanımız o gece depremde vefat etti.

Türkiye 17 Ağustos depreminde akıllanmıştır ve ders almıştır. 1999 depreminde görevde olan o anki hükümet neredeydi? Ortada yoktular. Ama AK Parti hükümetimizin göreve gelmesiyle, Van depreminde gerek afet yerine ulaşım olsun, gerekse arama kurtarma ve yardım çalışmaları olsun hükümetimiz başarılı olmuştur.  Ümraniye Belediye Başkanı olarak Elhamdülillah, Ümraniye’de 12 yıldır insanlara mezar olacak bir tek binanın yapılmasına dahi müsaade etmemiş bir Belediye Başkanıyım.” dedi.

17 Ağustos depreminin 17. yıldönümünde Ümraniye için önemli bir çalışmayı vatandaşların hizmetine sunduklarını da söyleyen Başkan Hasan Can; “Ümraniye ilçesi, gerek fiziki yapısı ve zemin açısından avantajlı olması, gerekse 2004’ten bugüne yapı stokunun yüzde 58’inin yenilenmiş olması bakımından İstanbul’da olası bir depreme en hazır ilçelerden birisidir.

Ümraniye Belediyesi olarak, müdahale ve afet sonrası iyileştirmede ilçemizdeki tüm kurumlarla koordineli çalışmayı sağlamak, kaynakların etkin ve verimli kullanımını sağlayarak afet sonrası can ve mal kayıpları ile hasarları en aza indirmek amacıyla, Ümraniye Afet Bilgi Sistemini (ABİS) oluşturduk.

Ümraniye Afet Bilgi Sisteminde vatandaşların olası bir afet öncesi ihtiyaç duyabileceği tüm hazırlıklarla ilgili bilgilere rahatlıkla ulaşabilecek ve Aile Afet Planlamasını kolaylıkla yapabilecekler dedi.

ABİS ile olası bir afet sonrası müdahale ve iyileştirme çalışmalarının altyapısını oluşturacak tüm bilgilerin mevcut olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Hasan Can, gerek 17 Ağustos Marmara depremi gerekse de Van depreminde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum.’’ şeklinde konuştu.

umraniye1-027.jpgumraniye2-021.jpgumraniye-033.jpg


18 AĞUSTOS 2016 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.