• BIST 92.962
 • Altın 210,965
 • Dolar 5,4636
 • Euro 6,1559
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 7 °C

Üsküdar'a Bilim Merkezi açıldı

Üsküdar'a Bilim Merkezi açıldı
Türkiye'nin en kapsamlı bilim ve planetaryum merkezi, Üsküdar Bilim Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıldı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Tübitak'ın çalışmalarıyla hayat bulan Üsküdar Bilim Merkezi'nde Bakan Varank, aralarında özel yetenekli çocukların da olduğu çok sayıda öğrenci ile bir araya geldi.

Açılışta, gezegen ve yıldızların yapay görüntüsünün yansıtıldığı 14 metre çapındaki Türkiye'nin en büyük kubbesi de tanıtıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: "Sürekli eleştirilen ezbere dayalı eğitim yöntemini ortadan kaldıracak en etkili araçlardan biri de bu merkezlerimizdir. Bakanlığımızın bu alandaki hedefi, çocuklarımıza bilimi sevdirmek ve bu yolla çocuklarımıza girişimcilik ruhu kazandırmaktır."

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen: "Amacımız dünyayı tanıyan, bilimsel bilgi üreten teknolojiye hakim, Türkiye için geleceğimiz için yeniliklere imza atacak bireyler ve nesiller yetiştirmek. Üsküdar Bilim Merkezimizde işte bunu başaracağımıza yürekten inanıyorum.''

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar: Bilim Merkezi tamamlandığında Finans, Otomotiv, Robotik, İletişim, Doğa Bilimleri, Enerji, Tıp Teknolojileri, Havacılık ve Uzay Sergi Galerisinin de yer alacağı kompleks, alanında bu kapsamda bir ilk olup,gözde Bilim merkezlerinden biri olarak faaliyetini sürdürecektir. Ülkemizin müreffeh ve bağımsız olma yolundaki Milli Teknoloji Hamlesi hedefleri kapsamındayüksek teknolojiyi sadece üreten değil hayal eden,araştıran,geliştiren ve üreten bir topluma dönüşmesi yolundaki önemli köşe taşlarından biri olacağını değerlendirdiğimiz bu önemli merkezinbir paydaşı olmak ve bugün ilk fazının açılışına şahit olmak bizim için önemli bir gurur ve mutluluk vesilesi..''

uskudar-mustafa-varank.jpg

''Bilgiyi elinde tutan toplumların, çağa yön verdiği bir zamanda yaşıyoruz. Ekonomi ve siyaset başta olmak üzere birçok alanda önde olan toplumlar, bunu sahip oldukları bilgiye ve bilimsel kapasitelerine borçludurlar. Elbette ki, bilim ve teknik asırlar boyu tüm insanlığın birikimleriyle bugünkü halini aldı. Mirasçısı olmakla gurur duyduğumuz medeniyetimiz; tıpta, astronomide, matematikte ve daha birçok alanda bilim mirasına çok önemli katkılarda bulunmuştur. Ancak biz sadece övünmekle yetinemeyiz. Bilimi ve teknolojiyi ithal eden, taklit eden bir toplum olmak bize yakışmaz. Unutmayın bilim, aynı zamanda bir yarıştır. Uzay yarışı olmasaydı belki de aya insan gönderilmesi mümkün olmayacaktı. Bu yarış bugün daha da hızlandı. Biz de millet olarak sonuna kadar bu yarışın içinde olacağız. Bu bizim hem tarihi hem de geleceğe karşı sorumluluğumuzdur.''

"Milli Teknoloji Hamlesini gerçekleştirmenin yolu bilimin toplum tarafından özümsenmesi ve sevilmesi ile mümkündür" diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

uskudar-mustafa-varank1.jpg

''Bu hamleyi gerçekleştirmenin yolu da Bilimin toplum tarafından özümsenmesi ve sevilmesiyle mümkündür. İşte bu bilinçle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bilimin ve tekniğin 7'den 70'e sevilmesi, yaşanması ve paylaşılması için gayret ediyoruz. TÜBİTAK bu açıdan çok değerli çalışmalar yürütüyor. İşte Bilim Merkezlerimiz bu değerli çalışmalar arasında en çok önemsediklerimizden birisidir. Bugüne kadar 5 bilim merkezimizi tamamladık. Konya Bilim Merkezinin ziyaretçi sayısı bir milyonu aştı. Kocaeli ve Bursa Bilim Merkezleri'nin yıllık ziyaretçi sayıları bir milyona yaklaştı. Kayseri ve Elazığ Bilim Merkezleri'nin ziyaretçi sayıları da gün geçtikçe artıyor. Bu sayılar ne kadar doğru bir iş yaptığımızın göstergesi. Gençlerimizin, çocuklarımızın ve ailelerimizin bilim merkezlerine olan ilgisi, bu konudaki heyecanımızı daha da artırıyor.''

Üsküdar Bilim Merkezi'nin Türkiye'deki 6. merkez olduğunun altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, çocuk ve gençlere seslendi:

" Gelecek, bilime ayak uydurup onu keşfedenlerin olacak. Bilim merkezleri fikri, en verimli öğrenmenin aktif şekilde gözlem yaparak, dokunarak, görerek, işiterek, deneyerek ve soru sorarak gerçekleştiği gerçeğine dayanmaktadır. Bir bilim merkezindeki sergiler ile bilime adeta dokunabiliyoruz. Bir sergide robotları, diğerinde hayatın kaynağı suyu, bir diğerindeyse astronomiyi gözlemleyerek öğreniyoruz. Bilim merkezleri, gençlerimize ve çocuklarımıza bilim ve teknolojiyle ilgili birçok deney ünitesi sunarak, okul dışında da oldukça farklı bir deneyim kazandırıyor. İşte sürekli eleştirilen ezbere dayalı eğitim yöntemini ortadan kaldıracak en etkili araçlardan biri de bu merkezlerimizdir. Bakanlığımızın bu alandaki hedefi, çocuklarımıza bilimi sevdirmek ve bu yolla çocuklarımıza girişimcilik ruhu kazandırmaktır."

uskudar-mustafa-varank2.jpg
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen: ''Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın hem Başbakanlığı hem de Cumhurbaşkanlığı döneminde bilim ve teknoloji konusunda inşa ettiği bir vizyon var. Milletimiz ve devletimiz de bu vizyonu benimsedi. Biz de Üsküdar Belediyesi olarak bu vizyona gönülden bağlıyız. Hem bilimsel çalışmaları teşvik edecek tesisler kuruyoruz. Hem de eğitim merkezlerimizde bilimin ve teknolojinin önemini vurgulayan bir müfredatımız var. Belediyecilik hizmetlerimizi de yine bilimsel çalışmalar ışığında gerçekleştiriyoruz. Herkesin, ama özellikle gençlerin bilime ve teknolojiye erişimini kolaylaştırmak için çalışıyoruz..''

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayrakta: ''Bilim Merkezi tamamlandığında Finans, Otomotiv, Robotik, İletişim, Doğa Bilimleri, Enerji, Tıp Teknolojileri, Havacılık ve Uzay Sergi Galerisinin de yer alacağı kompleks, alanında bu kapsamda bir ilk olup,gözde Bilim merkezlerinden biri olarak faaliyetini sürdürecektir. Ülkemizin müreffeh ve bağımsız olma yolundaki Milli Teknoloji Hamlesi hedefleri kapsamında yüksek teknolojiyi sadece üreten değil hayal eden,araştıran,geliştiren ve üreten bir topluma dönüşmesi yolundaki önemli köşe taşlarından biri olacağını değerlendirdiğimiz bu önemli merkezin bir paydaşı olmak ve bugün ilk fazının açılışına şahit olmak bizim için önemli bir gurur ve mutluluk vesilesi'' diye konuştu.

uskudar-mustafa-varank3.jpguskudar-mustafa-varank4.jpguskudar-mustafa-varank5.jpg

5 KASIM 2018 BİRİNCİBÖLGE

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Birinci Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.